«Երկրի տնտեսությունը մի հանգրվանում է, որը պահանջում է բազմաթիվ բարեփոխումներ»․ Արսեն Ղազարյան
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության պատվիրակությունը՝ Միության նախագահ Արսեն Ղազարյանի գլխավորությամբ, դեկտեմբերի 5-ին հանդիպեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի հետ։
«Երկրի տնտեսությունը ներկայումս մի հանգրվանում է, որը պահանջում է բազմաթիվ բարեփոխումներ՝ զարգացմանը նոր խթան հաղորդելու համար»,-նշեց ՀԱԳՄ նախագահը։ Նրա խոսքով՝ գործարարները շահագրգիռ հետևելով վարվող տնտեսական քաղաքականությանը, որպես անմիջական իրականացնողներ, արձանագրում են այն խնդիրները, որոնք ծագում են դրանց գործնական կիրառման ընթացքում, իրենք հաճախ մշակում օրենքների նախագծեր ու լրացումներ` գործող օրենսդրությունում։ Արսեն Ղազարյանը ներկայացրեց այն առաջնահերթ հիմնահարցերն ու առաջարկները, որոնք այս փուլում կուտակվել են գործարարների շրջանում։
Հանդիպմանը հանգամանալի քննության առնվեցին գյուղատնտեսութան ոլորտի բարեփոխումները, ներկայացվեցին հնարավոր քայլեր, որոնք միտված կլինեն ոլորտի զարգացմանը, գյուղատնտեսական աջակցության տրամադրմանը, պարենային անվտանգության ապահովմանը, արտադրողականության, շահութաբերության, մրցունակության և ներդրումային գրավչության բարձրացմանը:
ՀԱԳՄ անդամների ներկայացրած մեկ այլ նախագիծ վերաբերում էր հողային բարեփոխումներին, որոնք միտված են լինելու երկրի առկա ֆոնդերի արդյունավետ շահագործմանը, սեփականատիրական իրավունքների կանոնակարգմանը, կոոպերացիայի զարգացմանը։
Հանդիպման մասնակիցներն անդրադարձան նաև խաղողագործության, ոգելից խմիչքների արտադրության, մթերումների, գյուղատնտեսական ապրանքների արտահանման, համայնքային ենթակառուցվածքների բարելավման, այլ ոլորտներին առնչվող խնդիրների։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը ներկայացրեց բարձրացված հարցերի առնչությամբ գործադիր իշխանության ունեցած մոտեցումները, անդրադարձավ գյուղատնտեսության և հողային ոլորտներում որդեգրված ռազմավարությանը, նախապատրաստվող բարեփոխումներին, պատասխանեց ներկաներին հուզող հարցերին։ Նա գոհունակություն հայտնեց գործարարներին՝ շահագրգիռ մոտեցման համար։
Երկուստեք պատրաստակամություն հայտնվեց համատեղ աշխատել մշակվող բարեփոխումների, օրենսդրական նախագծերի վրա։

«Экономика страны на таком этапе, которое требует многих реформ» ։ Арсен Казарян
Делегация Союза промышленников и предпринимателей Армении, возглавляемая президентом Союза Арсеном Казаряном, 5 декабря встретилась с министром экономики Армении Вааном Керобяном.
«Экономика страны в настоящее время находится на таком этапе, что требует многих реформ, чтобы дать новый импульс развитию», — сказал президент СППА․ По его словам, бизнесмены, внимательно следят за проводимой экономической политикой, и как непосредственные исполнители фиксируют проблемы, возникающие в ходе ее практического применения, часто разрабатывают проекты законов и дополнений к действующему законодательству. Арсен Казарян представил приоритетные вопросы и предложения, накопившиеся у бизнесменов на данном этапе.
На встрече подробно обсуждались реформы аграрного сектора, были представлены возможные шаги, которые будут направлены на развитие отрасли, оказание поддержки сельскому хозяйству, обеспечение продовольственной безопасности, повышение производительности, рентабельности, конкурентоспособности и инвестиционной привлекательности.
Еще один проект, представленный членами СППА, был связан с земельной реформой, которая будет направлена на эффективное использование имеющихся в стране фондов, регулирование прав собственности и развитие кооперации.
Участники встречи также затронули проблемы, связанные с виноградарством, производством алкогольных напитков, заготовками, экспортом сельхозпродукции, улучшением коммунальной инфраструктуры и другими сферами.
Министр экономики РА представил подходы исполнительной власти по поднятым вопросам, коснулся принятой стратегии в сельском хозяйстве и земельном секторе, готовящихся реформ, ответил на вопросы. Он выразил удовлетворение бизнесменам за заинтересованный подход.
Обе стороны проявили готовность совместно работать над реформами и разрабатываемыми законодательными проектами. На встрече присутствовал заместитель министра экономики РА Арман Ходжоян.