Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության մի շարք տնտեսական բնույթի ծրագրեր աջակցություն են գտնում միջազգային կազմակերպությունների կողմից, որոնց թվում են Եվրամիությունը, Համաշխարհային բանկը, UNDP-ն, UNIDO-ն, USAID-ն և այլն: Բացի այդ, Միությունն իրականացրել և մասնակցում է հետևյալ ծրագրերին.
VET. Հայաստանում մասնագիտական կրթության և ուսուցման միասնական համակարգի զարգացմանը, Հայաստանում ժամանակակից գործարարության պահանջներին համապատասխան մասնագետների կրթմանը և վերապատրաստմանն ուղղված ծրագիր, որը նպատակ ունի նաև ավելացնելու Հայաստանում զբաղվածների թվաքանակը:
AEPLAC. Տնտեսական քաղաքականության և իրավական խորհրդատվության հայ-եվրոպական կենտրոն, որի նպատակն է արդիականացնել ՀՀ օրենսդրությունը եվրոպական չափանիշներին համապատասխան, մասնավորապես՝ հարկային, մաքսային ոլորտներում:
Եվրամիության BAS ծրագիր, որն աջակցում է գործարար խորհրդատվության տրամադրմանը:
Համագործակցություն Աշխատանքի համաշխարհային կազմակերպության (ILO) հետ՝ աշխատանքի անվտանգ և բարենպաստ պայմանների ստեղծման ուղղություններով:
• ՀԱԳՄ-ն իրականացրել է USAID-ի կողմից ֆինանասավորվող «Աջակցություն Հայաստան – Թուրքիա հարաբերությունների բարելավմանը» ծրագրի տնտեսական բաղադրիչը, որը միտված էր աջակցելու Հայաստանի և Թուրքիայի միջև տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, երկու երկրների միջև գործարար համագործակցության ստեղծմանն ու խթանմանը:
Եվրամիության «Տեմպուս-ի HEN-GEAR» ծրագրի շրջանակներում «Հայաստանի մարդկային կապիտալի գնահատման և շրջանավարտների զբաղվածունակությանն ուղղված բարձրագույն կրթության ցանց» (HEN-GEAR) նախագիծ, որի հիմնական նպատակն է Հայաստանում ունենալ շրջանավարտների առաջարկն ու պահանջարկը հավասարակշռող համալիր մոդել, որը հիմնված է շրջանավարտներին վերաբերվող տեղեկատվական բազայի ստեղծման վրա, որը թույլ է տալիս հեշտացնելու աշխատաշուկայում շրջանավարտների տեղավորումը՝ ապահովելով կրթության և զբաղվածության միջև առավելագույն համապատասխանություն, բարելավելու բարձրագույն կրթության համակարգի ներքին և արտաքին արդյունավետությունը:
Նախագծում Միության հիմնական գործառույթն է աջակցել կրթական համակարգի ու գործարար հատվածի միջև կապերի ստեղծմանը և աշխատանքի տեղավորման համակարգի ձևավորմանը, տվյալների բազայի հիման վրա նպաստել աշխատաշուկայում շրջանավարտների տեղավորման գործընթացի հեշտացմանը՝ տրամադրելով աշխատանքի/պրակտիկայի վերաբերյալ համապատասխան խորհրդատվություն:

Ряд экономических проектов Союза промышленников и предпринимателей Армении поддерживаются международными организациями, в том числе Европейским Союзом, Всемирным банком, UNDP, UNIDO, USAID и другими. Кроме того, Союз реализовал и участвует в следующих программах:
• VET: Программа, направленная на развитие единой системы профессионального образования и обучения в Армении, обучение и подготовка специалистов в соответствии с требованиями современного бизнеса в Армении, целью которой также является увеличение числа трудоустроенных людей в Армении.
• AEPLAC: Армяно-европейский центр экономической политики и юридических консультаций, целью которого является модернизация законодательства РА в соответствии с европейскими стандартами, в частности, в налоговой и таможенной сферах.
• Программа Европейского Союза BAS, которая поддерживает предоставление бизнес-консультаций.
• Сотрудничество с Международной организацией труда (МОТ) в направлении создания безопасных и благоприятных условий труда.
• СППА реализовала экономическую составляющую проекта «Поддержка улучшения армяно-турецких отношений», финансируемого USAID, который был направлен на поддержку развития экономических отношений между Арменией и Турцией, а также создание и продвижение делового сотрудничества между двумя странами.
• В рамках программы Европейского Союза Tempus HEN-GEAR реализуется проект «Сеть высшего образования для оценки человеческого капитала и возможностей трудоустройства выпускников в Армении» (HEN-GEAR), основной целью которого является создание комплексной модели, балансирующей предложение и спрос выпускников в Армении, основанный на создании информационной базы, позволяющей облегчить размещение выпускников на рынке труда, обеспечивая максимальное соответствие между образованием и трудоустройством, повысить внутреннюю и внешнюю эффективность системы высшего образования. В проекте основной функцией Союза является поддержка создания связей между системой образования и бизнес-сектором и формирование системы занятости, содействие процессу трудоустройства выпускников на рынке труда на основе базы данных, путем предоставления соответствующих консультации по работе/практике.