Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության մի շարք տնտեսական բնույթի ծրագրեր աջակցություն են գտնում միջազգային կազմակերպությունների կողմից, որոնց թվում են Եվրամիությունը, Համաշխարհային բանկը, UNDP-ն, UNIDO-ն, USAID-ն և այլն: Բացի այդ, Միությունն իրականացրել և մասնակցում է հետևյալ ծրագրերին.
VET. Հայաստանում մասնագիտական կրթության և ուսուցման միասնական համակարգի զարգացմանը, Հայաստանում ժամանակակից գործարարության պահանջներին համապատասխան մասնագետների կրթմանը և վերապատրաստմանն ուղղված ծրագիր, որը նպատակ ունի նաև ավելացնելու Հայաստանում զբաղվածների թվաքանակը:
AEPLAC. Տնտեսական քաղաքականության և իրավական խորհրդատվության հայ-եվրոպական կենտրոն, որի նպատակն է արդիականացնել ՀՀ օրենսդրությունը եվրոպական չափանիշներին համապատասխան, մասնավորապես՝ հարկային, մաքսային ոլորտներում:
Եվրամիության BAS ծրագիր, որն աջակցում է գործարար խորհրդատվության տրամադրմանը:
Համագործակցություն Աշխատանքի համաշխարհային կազմակերպության (ILO) հետ՝ աշխատանքի անվտանգ և բարենպաստ պայմանների ստեղծման ուղղություններով:
• ՀԱԳՄ-ն իրականացրել է USAID-ի կողմից ֆինանասավորվող «Աջակցություն Հայաստան – Թուրքիա հարաբերությունների բարելավմանը» ծրագրի տնտեսական բաղադրիչը, որը միտված էր աջակցելու Հայաստանի և Թուրքիայի միջև տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, երկու երկրների միջև գործարար համագործակցության ստեղծմանն ու խթանմանը:
Եվրամիության «Տեմպուս-ի HEN-GEAR» ծրագրի շրջանակներում «Հայաստանի մարդկային կապիտալի գնահատման և շրջանավարտների զբաղվածունակությանն ուղղված բարձրագույն կրթության ցանց» (HEN-GEAR) նախագիծ, որի հիմնական նպատակն է Հայաստանում ունենալ շրջանավարտների առաջարկն ու պահանջարկը հավասարակշռող համալիր մոդել, որը հիմնված է շրջանավարտներին վերաբերվող տեղեկատվական բազայի ստեղծման վրա, որը թույլ է տալիս հեշտացնելու աշխատաշուկայում շրջանավարտների տեղավորումը՝ ապահովելով կրթության և զբաղվածության միջև առավելագույն համապատասխանություն, բարելավելու բարձրագույն կրթության համակարգի ներքին և արտաքին արդյունավետությունը:
Նախագծում Միության հիմնական գործառույթն է աջակցել կրթական համակարգի ու գործարար հատվածի միջև կապերի ստեղծմանը և աշխատանքի տեղավորման համակարգի ձևավորմանը, տվյալների բազայի հիման վրա նպաստել աշխատաշուկայում շրջանավարտների տեղավորման գործընթացի հեշտացմանը՝ տրամադրելով աշխատանքի/պրակտիկայի վերաբերյալ համապատասխան խորհրդատվություն:

A number of economic projects of the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia are supported by international organizations, including the European Union, World Bank, UNDP, UNIDO, USAID and others. In addition, the Union has implemented and participates in the following programs:
VET: A program aimed at developing a unified system of vocational education and training in Armenia, educating and training specialists in accordance with the requirements of modern business in Armenia, the goal of which is also to increase the number of employed people in Armenia.
AEPLAC: Armenian-European Center for Economic Policy and Legal Advice, whose goal is to modernize the legislation of the Republic of Armenia in accordance with European standards, in particular in the tax and customs areas.
The EU program BAS, which supports business entities with consulting.
Cooperation with the International Labor Organization (ILO) aimed at creation of the safe and favorable working conditions.
UMBA implemented the economic component of the USAID funded project “Support for Improving Armenian-Turkish Relations”, which was aimed at supporting the development of economic relations between Armenia and Turkey, as well as the creation and promotion of business cooperation between the two countries.
Within the framework of the EU’s Tempus HEN-GEAR program, the project “Higher Education Network for Assessing Human Capital and Graduate Employability Opportunities in Armenia” (HEN-GEAR) is being implemented, the main goal of which is to create a comprehensive model that balances the supply and demand of graduates in Armenia, based on creating an information base to facilitate the placement of graduates in the labor market, ensuring maximum correspondence between education and employment, and increasing the internal and external efficiency of the higher education system. In the project, the main function of the Union is to support the creation of connections between the education system and the business sector and the formation of an employment system, facilitating the process of employing graduates in the labor market based on a database, by providing relevant consulting on work/practice.