Միության կառավարման մարմիններն են Միության համագումարը, Միության նախագահը, Միության Խորհուրդը և Միության նախագահությունը, Վերստուգիչ գործառույթների համար ընտրվում է հանձնաժողով:
Միության կառավարման բարձրագույն մարմինը Միության համագումարն է, որն ունի Միության գործունեությանն առնչվող ցանկացած հարցի վերջնական լուծման վերաբերյալ որոշում ընդունելու իրավունք:
Միության համագումարը կարող է լինել հերթական կամ արտահերթ:
Հերթական համագումարը հրավիրվում է ոչ պակաս, քան հինգ տարին մեկ անգամ՝ Միության Խորհրդի կողմից՝ անդամների համատեղ հավաքի ձևով:
Միության համագումարի բացառիկ իրավասությունն է`
• Միության կանոնադրության հաստատումը նրանում փոփոխությունների և (կամ) լրացումների կատարումը կամ նոր խմբագրությամբ կանոնադրության հաստատումը,
• Միության գործունեության և գույքի օգտագործման հաշվետվությունների հաստատումը,
• Հինգ տարի ժամկետով Միության նախագահի, Միության խորհրդի և վերստուգիչ հանձնաժողովի ընտրությունը, դրանց կազմի փոփոխումը կամ լիազորությունների վաղաժամկետ դադարեցումը:
• Միության Խորհրդի և վերստուգիչ հանձնաժողովի թվաքանակը որոշում է համագումարը,
• Միության վերակազմակերպման մասին որոշման ընդունումը, գույքի փոխանցման ակտի կամ բաժանիչ հաշվեկշռի հաստատումը, բացի դատարանի վճռով վերակազմակերպումից,
• Միության լուծարման մասին որոշման ընդունումը, բացի դատարանի վճռով լուծարումից,
• Միության կառուցվածքի հաստատումը,
• Այլ իրավաբանական անձի ստեղծումը, այլ կազմակերպությունում Միության մասնակցության մասին որոշման ընդունումը,
• Միության մարմինների՝ իրավական ակտերի պահանջներին և սույն կանոնադրությանը հակասող որոշումների գործողության դադարեցումը:
Միության Խորհուրդը.
• Միության նախագահի առաջարկությամբ ընտրում է Միության նախագահություն և փոխնախագահներ՝ նախագահության կազմից:
• Միության փոխնախագահները, նախագահության անդամները ընտրվում և հետ են կանչվում Միության Խորհրդի նիստի մասնակիցների պարզ մեծամասնությամբ:
• Միության փոխնախագահներին և նախագահության անդամներին հետ կանչելու մասին հարցը Միության Խորհրդի քննարկմանն է դրվում Միության նախագահի կամ Միության Խորհրդի անդամների ընդհանուր թվի առնվազն 1/3-ի պահանջով:
Միության նախագահությունը.
• որոշում է անդամագրվելու և անդամությունից դուրս գալու հարցերը, Միության անդամների նկատմամբ, Միության նախագահի ներկայացմամբ կիրառում է խրախուսանքի և կարգապահական տույժի միջոցներ:
• Կարգապահական տույժի ենթարկված միության անդամը նախագահության որոշումը կարող է բողոքարկել Միության Խորհուրդ: Այդ հարցում Միության Խորհրդի որոշումը վերջնական է,
• Միության նախագահի առաջարկով հաստատում և հեռացնում է Միության տնօրենին: Միության նախագահը մինչև Միության նախագահությունում տնօրենի հեռացման հարցի քննարկումը կարող է կասեցնել Միության տնօրենի գործունեությունը, որը չի կարող տևել երկու շաբաթից ավել,
• հաստատում է միության տարեկան ծրագիրը,
• ըստ անհրաժեշտության ձևավորում է Միության մշտական և ժամանակավոր հանձնաժողովներ,
• Միության նախագահի առաջարկությամբ հաստատում և հեռացնում է Միության լրատվական միջոցների խմբագիրներին,
• հիմնում է առևտրային կազմակերպություններ կամ որոշում է կայացնում մասնակից դառնալ այդպիսի կազմակերպություններին:
• Հաստատում է Միության՝ սույն կանոնադրությամբ սահմանված նպատակներին համապատասխան իրականացվող ձեռնարկատիրական գործունեության ուղղությունները:
• իրականացնում է Միության Խորհրդի որոշմամբ իրեն վերապահված, ինչպես նաև ցանկացած այլ՝ Միության համագումարի, Միության նախագահի և Միության խորհրդի իրավասության մեջ չմտնող լիազորություններ:
Միության նախագահը.
• ապահովում է Համագումարի կամ Միության կոլեգիալ կառավարման այլ մարմինների որոշումների կատարումը,
• միանձնյա տնօրինում է Միության գույքը, այդ թվում՝ ֆինանսական միջոցները, գործարքներ է կնքում Միության անունից,
• ներկայացնում է Միությունը Հայաստանի Հանրապետությունում և օտարերկրյա պետություններում:
Միության տնօրենը.
• իր իրավասությունների սահմաններում առանց լիազորագրի ներկայացնում է Միությունը,
• ապահովում է Միության նախագահի, Միության Խորհրդի և նախագահության որոշումների կատարումը,
• իրականացնում է Միության նախագահի հրամանները և հանձնարարականները,
• իրականացնում է Միության ֆինանսատնտեսական գործառույթները, բանկերում բացում է Միության հաշվարկային (այդ թվում` արտարժութային) և այլ հաշիվներ,
• Միության նախագահի հետ համաձայնեցնելով ձևավորում է Միության աշխատակազմը,
• իրականացնում է Միության աշխատակազմի ղեկավարությունը,
• աշխատակազմի հաստիքային ու արտահաստիքային աշխատողներին տալիս է պարտադիր ցուցումներ, արձակում է հրամաններ, ընդունում և ազատում է աշխատանքից:

Руководящими органами Союза являются Ассамблея Союза, Президент Союза, Совет Союза и Президиум Союза.Для ревизионных функций избирается комитет.
Высшим руководящим органом Союза является Ассамблея Союза, в состав которой входит Союз право принятия решения об окончательном разрешении любого вопроса, связанного с деятельностью.
Собрание союза может быть очередным или внеочередным.
Очередное собрание созывается не реже одного раза в пять лет Советом Союза в форме совместного собрания членов.
Исключительной юрисдикцией Ассамблеи Союза является:
• утверждение устава Союза, внесение в него изменений и/или дополнений или утверждение устава в новой редакции,
• Утверждение отчетов о деятельности Союза и использовании имущества,
• В течение пяти лет Президент Союза, Совет Союза и ревизионная комиссия избрание, изменение их состава или досрочное прекращение полномочий.
• Количество Совета Союза и ревизионной комиссии определяется съездом,
• Принятие решения о реорганизации союза, акта передачи имущества или раздела утверждение бухгалтерского баланса, за исключением реорганизации по решению суда,
• Принятие решения о роспуске союза, за исключением роспуска по решению суда,
• Утверждение структуры Союза,
• Создание другого юридического лица, решение об участии Союза в другой организации принятие
• Решения органов Союза, противоречащие требованиям правовых актов и настоящего устава прекращение действия.
Совет Союза:
• По рекомендации Президента Союза избирает Президента и Вице-президентов Союза: от президента.
• Вице-президенты Союза, члены президиума избираются и отзываются в Совет Союза простым большинством участников заседания.
• Вопрос об отзыве вице-президентов и членов президиума Союза в Союз
Президент Союза или общее количество членов Совета Союза выносится на рассмотрение Совета с требованием не менее 1/3.
Председательство в Союзе:
• решает вопросы вступления и выхода из состава членов Союза,
По требованию Президента Союза применяются меры поощрения и дисциплинарного взыскания.
• Член профсоюза, подвергнутый дисциплинарному взысканию, может обжаловать решение президиума. Совет Союза. Решение Совета Союза по этому вопросу является окончательным.
• Утверждает и освобождает от должности Директора Союза по представлению Президента Союза. Президент Союза
Союз может приостановить рассмотрение вопроса об увольнении директора на посту председателя Союза. деятельность директора, которая не может длиться более двух недель,
• утверждает годовую программу Союза,
• формирует по мере необходимости постоянные и временные комиссии Союза,
• Утверждает и отзывает средства массовой информации Союза по представлению Президента Союза. в редакцию,
• создает коммерческие организации или принимает решение стать участником таких организаций.
• Утверждает цели Союза, определенные настоящим уставом. направления хозяйственной деятельности осуществляются соответственно.
• орудия, закрепленные за ним решением Совета Союза, а также любые другие полномочия, не входящие в компетенцию Конгресса, Президента Союза и Совета Союза.
Президент Союза:
• обеспечивает решения Ассамблеи или иных коллегиальных органов управления Союза спектакль,
• единолично распоряжается имуществом Союза, в том числе финансовыми средствами, заключает сделки От имени Союза,
• представляет Союз в Республике Армения и за рубежом в Штатах.
Директор союза:
• представляет Союз в пределах своих полномочий без доверенности,
• обеспечивает выполнение решений Президента Союза, Совета Союза и президиума,
• выполняет приказы и рекомендации Президента Союза,
• осуществляет финансово-хозяйственные функции Союза, открывает Союз в банках расчетные (в том числе в иностранной валюте) и другие счета,