Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության կողմից իրականացվող «ՀԱԳՄ-ը կանաչ անցման համար. ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացում և առաջնորդություն ՇՄՍԿ (ESG) քաղաքականության ներդրման գործընթացում» ծրագիրը ֆինանսավորվում է Դանիայի Արդյունաբերողների կոնֆեդերացիայի (DI) և Դանիայի ԱԳՆ-ի կողմից՝ «Նոր ժողովրդավարության հիմնադրամ» նախաձեռնության շրջանակներում։
Ծրագրի նպատակն է տրամադրել շրջակա միջավայրի և սոցիալական կառավարման (ՇՄՍԿ) հարցերի վերաբերյալ ուսուցում և խորհրդատվական ծառայություններ, նպաստել կլիմայական դիմադրողականության վերաբերյալ ազգային երկխոսությանը, խթանել միջոլորտային և տարածաշրջանային գիտելիքներով փոխանակումը: Այն կոչված է նպաստելու գործարար միջավայրում ՇՄՍԿ սկզբունքների կիրառմանը՝ ապահովելով հայաստանյան ընկերությունների  կարողությունների ամրապնդումը և կայուն զարգացումը, ինչպես նաև մրցունակության բարձրացումը:
Նախատեսվում է առաջին փուլում առավել խորացված անդրադարձ կատարել գինու արտադրության ոլորտին: Կուսումնասիրվեն գինեգործությամբ զբաղվող ընկերությունների գործունեությունը ՇՄՍԿ տեսանկյունից՝ շրջակա միջավայր, սոցիալական և կառավարման բաղադրիչներ:

Проект «СППА для зеленого перехода: наращивание институционального потенциала и лидерство в процессе реализации политики ESG» финансируется Конфедерацией датской промышленности (DI) и Министерством иностранных дел Дании в рамках инициативы «Фонд новой демократии».
Цель проекта – предоставление услуг по обучению и консультированию по вопросам экологического и социального управления (ESG), содействие национальному диалогу по вопросам устойчивости к изменению климата, а также развитие межсекторального и регионального обмена знаниями. Цель программы – содействие применению принципов охраны труда, промышленной безопасности и окружающей среды в деловой среде, обеспечение укрепления потенциала и устойчивого развития армянских компаний, а также повышение их конкурентоспособности.
Планируется, что на первом этапе основное внимание будет уделено сектору виноделия. Деятельность винодельческих компаний будет рассматриваться с точки зрения ESG: экологических, социальных и управленческих компонентов.