Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության կողմից իրականացվող «ՀԱԳՄ-ը կանաչ անցման համար. ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացում և առաջնորդություն ՇՄՍԿ (ESG) քաղաքականության ներդրման գործընթացում» ծրագիրը ֆինանսավորվում է Դանիայի Արդյունաբերողների կոնֆեդերացիայի (DI) և Դանիայի ԱԳՆ-ի կողմից՝ «Նոր ժողովրդավարության հիմնադրամ» նախաձեռնության շրջանակներում։
Ծրագրի նպատակն է տրամադրել շրջակա միջավայրի և սոցիալական կառավարման (ՇՄՍԿ) հարցերի վերաբերյալ ուսուցում և խորհրդատվական ծառայություններ, նպաստել կլիմայական դիմադրողականության վերաբերյալ ազգային երկխոսությանը, խթանել միջոլորտային և տարածաշրջանային գիտելիքներով փոխանակումը: Այն կոչված է նպաստելու գործարար միջավայրում ՇՄՍԿ սկզբունքների կիրառմանը՝ ապահովելով հայաստանյան ընկերությունների  կարողությունների ամրապնդումը և կայուն զարգացումը, ինչպես նաև մրցունակության բարձրացումը:
Նախատեսվում է առաջին փուլում առավել խորացված անդրադարձ կատարել գինու արտադրության ոլորտին: Կուսումնասիրվեն գինեգործությամբ զբաղվող ընկերությունների գործունեությունը ՇՄՍԿ տեսանկյունից՝ շրջակա միջավայր, սոցիալական և կառավարման բաղադրիչներ:

The project “UMBA for the Green Transition: Institutional Capacity Building and Leadership in the Implementation of ESG Policy” funded by the Confederation of Danish Industry (DI) and the Ministry of Foreign Affairs of Denmark within the framework of the “New Democracy Fund” initiative.
The aim of the program is to provide training and consulting services on environmental, social, and governance (ESG) issues, promote national dialogue on climate resilience, and encourage cross-sectoral and regional knowledge exchange. It is designed to foster the application of ESG principles in the business environment by strengthening the capacities of Armenian companies, advancing sustainable development, and enhancing competitiveness.
It is planned that, in the first phase, special attention will be given to the wine-production sector. The activities of wine-producing companies will be examined from an ESG perspective:; environmental, social, and governance components.