Ծրագիրը պաշտոնապես մեկնարկել է 2021 թվականի դեկտեմբերի 1-ին: Այն ֆինանսավորվում է Եվրապալատի կողմից՝ ԵՄ-ն բիզնեսի համար «Միավորելով ընկերություններին» (EU4B Connecting Companies ENI / 2019 / 411-865) նախագծի շրջանակներում:
Ծրագիրն իրականացվում է Լիտվայի Հագուստի և տեքստիլ արդյունաբերության ասոցիացիայի (LATIA) և Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության (UMBA) կողմից:
Ծրագրի երկու հիմնական նպատակներն են.
- Նպաստել Հայաստանի տեքստիլ ոլորտի ՓՄՁ-ների մրցունակության բարձրացմանը՝ կայուն գործելաոճի և գործնական վարքագծի խթանման միջոցով
- Բարելավել շուկաների հասանելիությունը՝ ստեղծելով և խթանելով Հայաստանի և Լիտվայի (նաև ԵՄ շուկա) տեքստիլ ոլորտի ՓՄՁ-ների միջև կապերը:
Ծրագիրը կձգտի զարգացնել տեղական ՓՄՁ-ների գիտելիքները կայուն արտադրական պրակտիկայի վերաբերյալ՝ գործընկերների հետ գիտելիքների փոխանակման միջոցառումների ընթացքում: Կլուսաբանվեն այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են կայունության ստանդարտները, կանոնակարգերը և հավաստագրման սխեմաները, էկոլոգիապես մաքուր հումքը և դրա ձեռք բերման եղանակները, շրջանաձև տնտեսության տարրերը և այլն:
Գիտելիքի փոխանակման ընթացքում ձեռք բերված արդյունքները, լավագույն փորձը և քաղված դասերը կներառվեն «ԵՄ շուկա պատասխանատու արտահանողների ուղեցույց» ձեռնարկում:
Հայ և լիտվական ՓՄՁ-ների միջև գործարար կապերի հաստատումը կիրականացվի գործարարների միմյանց փոխկապակցելու /B2B matchmaking/ մեթոդաբանության միջոցով: Կկազմակերպվեն ինչպես առկա, այնպես էլ առցանց հանդիպումներ։ Գործընկեր երկրներում կկազմակերպվեն Հայաստանի և Լիտվայի թեթև արդյունաբերության ոլորտի արտադրանքի ցուցադրություն և երկուստեք գործարար հանդիպումներ:
Ձեռք բերված արդյունքները շարունակական դարձնելու համար կստեղծվի Լիտվայի և Հայաստանի թեթև արդյունաբերության ոլորտի գործարարների էլեկտրոնային տեղեկատվական հարթակ, որը կօգնի համապատասխանեցնել ներգրավված ընկերությունների առաջարկը և պահանջարկը:

The project was officially launched on December 1st, 2021. It is being funded by Eurochambers within the framework of EU4B Connecting Companies project ENI/2019/411-865, and is jointly implemented by Lithuanian Apparel and Textile Industry Association (LATIA) and the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia (UMBA).
The project will pursue two main objectives:
- Contribute to competitiveness of Armenian textile sector through promoting sustainable practices and attitudes among SMEs;
- Enhance market access by creating and fostering linkages between Armenian and Lithuanian SMEs in textile sector.
The project will seek to build knowledge of local SMEs in sustainable manufacturing practices through a series of peer-to-peer knowledge exchange sessions. Sustainability standards, regulations and certification schemes, environmentally friendly raw materials and sourcing practices, elements of circular economy are some of the topics to consider for the learning sessions.
Findings, best practices and lessons learnt throughout the knowledge exchange exercise will be covered in Responsible exporters’ guide, a manual to support EaP companies wishing to get access to EU market.
Business contacts between SMEs in Armenia and Lithuania will be facilitated through B2B matchmaking methodology. Both on-site and on-line meetings will be organized. Face-to-face B2Bs will be organized within the framework of Business missions to trade fairs in partner countries. These reciprocal visits will help to better understand the sustainable business practices and partner capacities.
To make achieved results lasting, a B2B sourcing page will be created to match supply with demand between Lithuanian and Armenian textile companies in the future.