Ծրագիրը պաշտոնապես մեկնարկել է 2021 թվականի դեկտեմբերի 1-ին: Այն ֆինանսավորվում է Եվրապալատի կողմից՝ ԵՄ-ն բիզնեսի համար «Միավորելով ընկերություններին» (EU4B Connecting Companies ENI / 2019 / 411-865) նախագծի շրջանակներում:
Ծրագիրն իրականացվում է Լիտվայի Հագուստի և տեքստիլ արդյունաբերության ասոցիացիայի (LATIA) և Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության (UMBA) կողմից:
Ծրագրի երկու հիմնական նպատակներն են.
- Նպաստել Հայաստանի տեքստիլ ոլորտի ՓՄՁ-ների մրցունակության բարձրացմանը՝ կայուն գործելաոճի և գործնական վարքագծի խթանման միջոցով
- Բարելավել շուկաների հասանելիությունը՝ ստեղծելով և խթանելով Հայաստանի և Լիտվայի (նաև ԵՄ շուկա) տեքստիլ ոլորտի ՓՄՁ-ների միջև կապերը:
Ծրագիրը կձգտի զարգացնել տեղական ՓՄՁ-ների գիտելիքները կայուն արտադրական պրակտիկայի վերաբերյալ՝ գործընկերների հետ գիտելիքների փոխանակման միջոցառումների ընթացքում: Կլուսաբանվեն այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են կայունության ստանդարտները, կանոնակարգերը և հավաստագրման սխեմաները, էկոլոգիապես մաքուր հումքը և դրա ձեռք բերման եղանակները, շրջանաձև տնտեսության տարրերը և այլն:
Գիտելիքի փոխանակման ընթացքում ձեռք բերված արդյունքները, լավագույն փորձը և քաղված դասերը կներառվեն «ԵՄ շուկա պատասխանատու արտահանողների ուղեցույց» ձեռնարկում:
Հայ և լիտվական ՓՄՁ-ների միջև գործարար կապերի հաստատումը կիրականացվի գործարարների միմյանց փոխկապակցելու /B2B matchmaking/ մեթոդաբանության միջոցով: Կկազմակերպվեն ինչպես առկա, այնպես էլ առցանց հանդիպումներ։ Գործընկեր երկրներում կկազմակերպվեն Հայաստանի և Լիտվայի թեթև արդյունաբերության ոլորտի արտադրանքի ցուցադրություն և երկուստեք գործարար հանդիպումներ:
Ձեռք բերված արդյունքները շարունակական դարձնելու համար կստեղծվի Լիտվայի և Հայաստանի թեթև արդյունաբերության ոլորտի գործարարների էլեկտրոնային տեղեկատվական հարթակ, որը կօգնի համապատասխանեցնել ներգրավված ընկերությունների առաջարկը և պահանջարկը:

Проект был официально запущен 1 декабря 2021 года. Его финансирует Европалаты в рамках проекта EU4B Connecting Companies ENI/2019/411-865 и совместно реализуется Литовская ассоциация швейной и текстильной промышленности (LATIA) и Союз промышленников и предпринимателей Армении (СПБ).
Проект преследует две основные цели:
- Способствовать повышению конкурентоспособности армянского текстильного сектора путем продвижения устойчивых практик и отношений среди МСП;
- Расширить доступ к рынку путем создания и укрепления связей между армянскими и литовскими МСП в текстильном секторе.
Проект будет направлен на получение знаний о местных МСП в области устойчивой производственной практики с помощью серии сессий по обмену знаниями между коллегами. Стандарты устойчивого развития, правила и схемы сертификации, экологически чистое сырье и методы поиска, элементы экономики замкнутого цикла — вот некоторые из тем, которые следует рассмотреть на учебных занятиях.
Выводы, передовой опыт и уроки, извлеченные в ходе обмена знаниями, будут отражены в Руководстве ответственных экспортеров, пособии для поддержки компаний Восточного партнерства, желающих получить доступ к рынку ЕС.
Деловые контакты между малыми и средними предприятиями в Армении и Литве будут облегчены с помощью методологии установления контактов B2B. Будут организованы как очные, так и онлайн-встречи. Очные B2B-встречи будут организованы в рамках Деловых миссий на выставки в странах-партнерах. Эти взаимные визиты помогут лучше понять методы устойчивого ведения бизнеса и возможности партнеров.
Чтобы достигнутые результаты сохранялись, будет создана страница поиска поставщиков B2B, чтобы в будущем согласовать предложение со спросом между литовскими и армянскими текстильными компаниями.