Կայացել է ԵՏՀ և ԵԱՏՄ Գործարար խորհրդի փոխգործակցության հարցերով խորհրդատվական խորհրդի ութերորդ նիստը
Արդյունաբերության ոլորտում համագործակցության համատեղ նախագծերի իրականացմանը ֆինանսական աջակցության և երրորդ երկրների գործընկերների հետ Եվրասիական տնտեսական միության համագործակցության հարցերն են քննարկվել նոյեմբերի 28-ին Սանկտ Պետերբուրգում կայացած Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի և ԵԱՏՄ Գործարար խորհրդի փոխգործակցության հարցերով խորհրդատվական խորհրդի ութերորդ նիստի մասնակիցների կողմից:
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունից նիստին մասնակել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի և ԵԱՏՄ Գործարար խորհրդի փոխգործակցության հարցերով խորհրդատվական խորհրդի անդամ, ԵԱՏՄ Գործարար խորհրդի նախագահության անդամի լիազոր ներկայացուցիչ, ՀԱԳՄ տնօրեն Էդուարդ Կիրակոսյանը։
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը նշել է, որ ԵԱՏՄ մասնաբաժինը համաշխարհային տնտեսության մեջ բավականաչափ չի աճում, և դա պայմանավորված է ներդրումային ակտիվության ցածր տեմպերով։
«ԵԱՏՄ-ի գոյության 8 տարիների ընթացքում մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն գնողունակության համարժեքությամբ 22,8-ից աճել է 33,6 հազար ԱՄՆ դոլարի կամ գրեթե մեկուկես անգամ։ Համեմատության համար նշենք, որ մեկ շնչին ընկնող համաշխարհային ՀՆԱ-ն անցյալ տարի կազմել է 20,6 հազար ԱՄՆ դոլար։ Թվում է, թե լավ է, բայց Միության մասնաբաժինը համաշխարհային տնտեսության մեջ էապես չի աճել։ Հիմնական պատճառն, իմ կարծիքով, ներդրումային ակտիվության տեմպերի անբավարար լինելն է»,-իր ելույթում նշել է Միխայիլ Մյասնիկովիչը:
Նրա խոսքով՝ ԵԱՏՄ պետությունների ղեկավարների առջեւ խնդիր է դրվել կրկնապատկել ներդրումների ծավալը, եւ դա հնարավոր չէ անել առանց բիզնեսի օգնության։ Միխայիլ Մյասնիկովիչն ընդգծել է, որ արդեն հաջորդ տարի նախատեսվում է Միության բյուջեից շուրջ 20 մլն դոլար հատկացնել համագործակցության ծրագրերին աջակցելու համար, և գործարար համայնքին կոչ է արել ավելի ակտիվ ներգրավվել նախագծային աշխատանքներում, հատկապես բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում։
ԵՏՀ Կոլեգիայի ղեկավարն ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ բիզնեսին լավ ազդանշան է տրվում ապագա աշխատանքի համար. մինչև տարեվերջ նախատեսվում է հաստատել ԵԱՏՄ-ի զարգացման հռչակագիրը մինչև 2030 և մինչև 2045 թվականները։ «Սա շատ կոնկրետ փաստաթուղթ է, որը վերացնում է փոխվստահության դեֆիցիտի խնդիրները։ Ուստի կարծում եմ, որ այդ ոչ սակագնային սահմանափակումները, որոնք ներդրվում են փոխադարձ առևտրում, նվազագույնի կհասցվեն»,-նշել է բանախոսը։
Բացի այդ, նա հիշեցրել է, որ ԵՏՀ բիզնեսի զարգացման վարչությունը գործում է որպես «մեկ պատուհան» Հանձնաժողովի և ԵԱՏՄ Գործարար խորհրդի միջև փոխգործակցության համար։ Այս տարի քննարկվել և մշակվել են գործարար համայնքի 75 խնդրահարույց հարցեր։
Նիստի մասնակիցները քննարկել են նաև երրորդ երկրների գործընկերների հետ համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները։
Քննարկման արդյունքների հիման վրա որոշվել է ձևակերպել ԵԱՏՄ Գործարար խորհրդի և ԵՏՀ համապատասխան կառուցվածքային ստորաբաժանումների համատեղ գործողությունների ծրագիր՝ եվրասիական բիզնեսի և երրորդ երկրների գործընկերների միջև գործնական համագործակցության հետագա ամրապնդման համար:
ՀԱԳՄ տնօրեն Էդուրադ Կիրակոսյանի խոսքով՝ օրակարգում ներառված էին բավականին կարևոր հարցեր, որոնք մեծ հետաքրքրություն էին ներկայացնում ԵԱՏՄ բոլոր անդամների համար։ Մեզ համար հատկապես հետաքրքիր էր արդյունաբերության ոլորտում կոոպերացիոն նախագծերի ֆինանսավորման ծրագիրը, որովհետև համատեղ աշխատանքը տնտեսության զարգացման երաշխիքն է։

Состоялось восьмое заседание Консультативного совета по сотрудничеству ЕЭК и Делового совета ЕАЭС
Вопросы финансового содействия при реализации совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности и сотрудничества Евразийского экономического союза с партнерами из третьих стран обсудили участники восьмого заседания Консультативного совета по взаимодействию Евразийской экономической комиссии и Делового совета ЕАЭС, которое прошло 28 ноября в Санкт-Петербурге.
Oт Союза промышленников и предпринимателей Армении в заседании принял участие член Kонсультативного совета по взаимодействи Евразийской экономической комиссии и Делового совета ЕАЭС, уполномоченный представитель члена президиума Делового совета ЕАЭС, директор СППА Эдурад Киракосян.
Председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии Михаил Мясникович отметил, что доля ЕАЭС в мировой экономике растет недостаточно, и связано это с невысокими темпами инвестиционной деятельности.
«За 8 лет существования ЕАЭС ВВП на душу населения по паритету покупательной способности увеличился с 22,8 до 33,6 тысяч долларов США, или почти в полтора раза. Для сравнения – среднемировой уровень ВВП на душу населения в прошлом году составил 20,6 тысяч долларов США. Вроде неплохо, но доля Союза в мировой экономике значительно не выросла. Основная причина, на мой взгляд, в том, что недостаточны темпы инвестиционной деятельности», – сказал Председатель Коллегии ЕЭК.
Он добавил, что главы государств ЕАЭС поставили задачу увеличить объем инвестиций в два раза, и здесь без помощи бизнеса не обойтись. Михаил Мясникович подчеркнул, что уже в следующему году из бюджета Союза планируется выделить порядка 20 млн долларов США на поддержку кооперационных проектов и призвал бизнес-сообщество активнее включиться в проектную работу, особенно в высокотехнологичных сферах.
Глава Коллегии ЕЭК обратил внимание на то, что бизнесу дают хороший сигнал для перспективной работы – до конца года ожидается утверждение Декларации развития ЕАЭС до 2030 года и на период до 2045 года: «Это очень конкретный документ, который снимает вопросы дефицита взаимного доверия. Поэтому те нетарифные ограничения, которые вводятся во взаимной торговле, думаю, будут минимизированы».
Кроме того, он напомнил, что Департамент развития предпринимательской деятельности ЕЭК работает как «единое окно» по взаимодействию Комиссии с Деловым советом ЕАЭС. В текущем году было рассмотрено и проработано 75 проблемных вопросов деловых кругов.
Участники заседания также обсудили перспективы расширения сотрудничества с партнерами из третьих стран.
По итогам обсуждения решено сформировать совместный план мероприятий Делового совета ЕАЭС и профильных структурных подразделений ЕЭК для дальнейшего наращивания практического сотрудничества евразийского бизнеса с партнерами из третьих стран.
По словам директора СППА Эдурада Киракосяна, в повестку дня вошли достаточно важные вопросы, которые представляли большой интерес для всех членов ЕАЭС. Нас особенно интересовал программа финансирования кооперационных проектов в промышленности, поскольку совместная работа является залогом экономического развития.