«ArmProd EXPO 2023» 21-րդ միջազգային ցուցահանդեսին մասնակցում է 80-ից ավելի ընկերություն
Yerevan EXPO ցուցահանդեսային համալիրում հոկտեմբերի 20-ին բացվեց «ArmProd EXPO 2023» 21-րդ միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսը։ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Իտալիայի ավելի քան ութ տասնյակ ընկերություն ներկայացրել են իրենց արտադրանքը տարբեր ուղղություններով՝ ալկոհոլային խմիչքներ, զովացուցիչ ըմպելիքներ, մսի և կաթնամթերքի արտադրանք, պահածոյացված մրգեր ու բանջարեղեն, սառեցված կիսաֆաբրիկատներ, նպարեղեն, հրուշակեղեն, սննդարդյունաբերական սարքավորումներ, փաթեթավորման նյութեր և այլն։ Համակազմակերպիչ LOGOS EXPO կենտրոնի անվճար տրամադրած առանձին տաղավարով ներկայացված է Արցախից բռնի տեղահանված գործարարների արտադրանքը։
«Որոշակի մտավախություն կար, որ ներկա ռազմաքաղաքական, հոգեբանական իրավիճակում դժվար կհաջողվի ապահովել նման ներկայացուցչական հարթակ,- բացման իր խոսքում նշեց ցուցահանդեսի կազմակերպիչ Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը։- Այդուհանդեձ, այսօր ավելի քան ութսուն ընկերություն ներկայացված է գյուղմթերքի մշակման և արտադրության իրենց արտադրանքով։ Սա նշանակում է, որ գործարարներն ավելի լավատես են, քան հասարակական մթնոլորտն է։ Նշանակում է, որ մենք արարում, ստեղծում ենք արտադրանք, որը մրցունակ է թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին շուկաներում, և դրանով իսկ կարող ենք հպարտանալ մեր աշխատանքով»։
ՀԱԳՄ նախագահը հատկանշական համարեց, որ այս ցուցահադեսին իրենց մասնակցությունն են բերել նաև Արցախի գյուղմթերքի ոլորտի վերամշակող գործարարները։ «Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունում հաճախ ենք շփվում մեր գործընկերների հետ, որոնք Արցախում ունենալով լուրջ ներդրումներ, այսօր էլ Հայաստանում են ցանկանում շարունակել իրենց ձեռնարկատիրական գործունեությունը։ Այսպիսին է հայի տեսակը։ Որքան էլ մեզ խփում, ջարդում են, դարձյալ հառնում, ոտքի ենք կանգնում»,-նշեց Արսեն Ղազարյանը։
Ըստ ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Արման Խոջոյոնի՝ արտաքին միջավայրի արագ փոփոխությունները ստիպում են, որպեսզի գործարարությունը հարմարվի դրանց։ Նրա խոսքով՝ վերջին տարիներին արդյունաբերության ոլորտում գրանցվում է շարունակական աճ․ նախորդ տարի այն կազմել է 7,9 %։ «Դա վկայում է այն մասին, որ ձեռնարկատերերը կարողանում են հանդես գալ նորարարական լուծումներով, բարձրացնել արտադրողականությունը, զարգացնել համագործակցությունը թե՛ տեղական, թե՛ միջազգային ասպարեզում»,-նշեց փոխնախարարը։ Նա գոհունակությամբ արձանագրեց, որ ներկա ցուցահանդեսում ներկայացված ապրանքները փաստում են, որ տարեց-տարի տեսականին ավելանում, նորացվում է։ Արման Խոջոյոնը հույս հայտնեց, որ «ArmProd EXPO 2023»-ն ոչ միայն արտադրանքի ցուցադրության արդյունավետ հարթակ կդառնա, այլև հնարավորություն կտա ստեղծել նոր համագործակցություն, զարգացման նոր հեռանկարներ կբացի։
Ցուցահանդեսում Ռուսաստանը ներկայացված է Սմոլոնսկի ու Մոսկվայի մարզերի, ինչպես նաև՝ Ալանիայի ընկերություններով։ Ցուցահանդեսին մաղթելով արդյունավետ աշխատանք՝ Հայաստանում ՌԴ առևտրային ներկայացուցչության ղեկավար Աննա Դոնչենկոն ընդգծեց, որ ռուսական գյուղմթերքների արտադրության էքսպորտը 2022 թվականին նախորդ տարվա համեմատ աճել է 35%-ով, և այդ միտումը շարունակվում է նաև այս տարի։ Հայաստան հիմնականում ներմուծվում է ցորեն, յուղեր, մարգարին, շոկոլադ և այլ արտադրանք, որոնք մեծ պահանջարկ ունեն։ Նրա խոսքով՝ ներկայացուցչության գործունեության ուղղություններից է նաև Հայաստանից Ռուսաստան արտահանման խթանումը, որտեղ ևս դրական միտումներ են արձանագրվում։ «Հայկական ապրանքները միշտ էլ իրենց արժանի տեղ են գտել ռուսական շուկայում»,- նշեց Աննա Դոնչենկոն։

В 21-й международной выставке «АрмПрод ЭКСПО 2023» принимают участие более 80 компаний
20 октября в выставочном комплексе «Ереван ЭКСПО» открылась 21-я международная специализированная выставка «АрмПрод ЭКСПО 2023». Свою продукцию по разным направлениям представили более восьми десятков компаний из Армении, России и Италии. Продукция вынужденно переселенных бизнесменов из Арцаха представлена на отдельном стенде, бесплатно предоставленном соорганизатором LOGOS EXPO center.
«Было определенное опасение, что в нынешней военно-политической и психологической ситуации будет сложно собирать такую представительную площадку,- в своей речи заявил организатор выставки, президент Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян. — Тем не менее, сегодня более восьмидесяти компаний представлены со своей сельхозпродукцией. Это означает, что бизнесмены более оптимистичны, чем общественная атмосфера. Это значит, что мы создаем продукт, конкурентоспособный как на внутреннем, так и на внешнем рынке, и поэтому можем гордиться своей работой».
Председатель СППА посчитал важным, что на этой выставке участвуют и бизнесмены Арцаха. «В Союза промышленников и предпринимателей Армении мы часто общаемся с нашими партнерами, которые, сделав серьезные инвестиции в Арцахе, сегодня хотят продолжить свою бизнес-деятельность в Армении. Такова природа армянина. Сколько бы нас ни бьют, ломают, мы снова поднимаемся», — сказал Арсен Казарян.
По словам заместителя министра экономики РА Армана Ходжойона, быстрые изменения внешней среды вынуждают бизнес адаптироваться к ним. Он с удовлетворением отметил, что представленная на нынешней выставке продукция подтверждает, что ассортимент с каждым годом увеличивается и обновляется.
Арман Ходжойон выразил надежду, что «АрмПрод ЭКСПО 2023» не только станет эффективной площадкой для демонстрации продукции, но и предоставит возможность наладить новое сотрудничество и откроет новые перспективы развития.
Пожелав выставке плодотворной работы, глава торгового представительства России в Армении Анна Донченко подчеркнула, что экспорт российской сельхозпродукции в 2022 году увеличился на 35% по сравнению с предыдущим годом, и эта тенденция сохраняется и в этом году. Армения в основном импортирует пшеницу, масла, маргарин, шоколад и другие продукты, которые пользующиеся большим спросом. По ее словам, продвижение экспорта из Армении в Россию является одним из направлений деятельности представительства, где также фиксируются положительные тенденции. «Армянская продукция всегда находила свое достойное место на российском рынке», — сказала Анна Донченко.