ՀԱԳՄ-ն և Հայկական կարմիր խաչի ընկերությունը քննարկեցին համագործակցության հնարավոր ուղղությունները
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը հոկտեմբերի 16-ին ընդունեց Հայկական կարմիր խաչի ընկերության գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանին։
ՀԿԽԸ գլխավոր քարտուղարը ներկայացրեց կազմակերպության գործունեությունը, Հայաստանում իրենց ունեցած առաջնահերթությունները, մարդասիրական աշխատանքների առանձնահատկություններն ու փորձը։ Աննա Եղիազարյանը հանգամանալի պատմեց այն աշխատանքների մասին, որոնք ՀԿԽԸ -ն իրականացնում է Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների ընդունման, հաշվառման, սնունդով, կենցաղային պարագաներով, հոգեբանական աջակցությամբ ապահովելու ուղղությամբ։ Այդ գործընթացում նա մեծապես կարևորեց տարբեր կազմակերպությունների, գործարարների, ինչպես նաև հազարավոր կամավորների պատրաստակամ ներգրավվածությունը։
ՀԱԳՄ նախագահ Արսեն Ղազարյանն իր հերթին ներկայացրեց այն նախաձեռնությունները, որոնք Միությունն ու նրա անդամ ընկերությունները կատարել են մեղմելու համար Արցախին պատուհասած արհավիրքի հետևանքով բռնի տեղահանվածների ծանր կացությունը։ Աջակցությունն ուղղված է թե սննդով, անհրաժեշտ կենցաղային իրերով, կացարաններով ապահովմանը, թե արցախահայերին աշխատատեղերում ներգրավմանը։ Նրա խոսքով՝ ՀԱԳՄ-ում քննարկվում են օժանդակության տարբեր նախաձեռնություններ, որոնց իրականացման ընթացքում կարևոր կլինի նաև Հայկական կարմիր խաչի ընկերության փորձը։

СППА и Армянское общество красного креста обсудили возможные направления сотрудничества
Президент Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян 16 октября принял генерального секретаря Армянского общества красного креста Анну Егиазарян.
Генеральный секретарь АOКК представила деятельность организации, ее приоритеты в Армении, особенности и опыт гуманитарной работы. Анна Егиазарян подробно рассказала о работе, которую проводит АOКК в направлении приема, регистрации, обеспечения продуктами питания, предметами быта и психологической поддержки наших соотечественников, насильственно переселенных из Арцаха. В этом процессе она особо подчеркнула участие различных организаций, бизнесменов, а также тысяч волонтеров.
В свою очередь президент Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян представил инициативы, предпринятые Союзом и его компаниями-членами для облегчения тяжелого положения из Арцаха. Поддержка направлена ​​на обеспечение продовольствием, необходимыми предметами быта, жильем, а также трудоустройство арцахских армян. По его словам, в СППА обсуждаются различные инициативы поддержки, при реализации которых будет важен опыт Армянского общества красного креста.