«Ամեն ինչ պետք է անել՝ արցախյան գենոֆոնդը պահպանելու համար»․ Արսեն Ղազարյան
Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին ցուցաբերվող աջակցության և նրանց ինտեգրացիայի հարցերն էին ընդգրկված Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության խորհրդի՝ հոկտեմբերի 12-ին կայացած նիստի օրակարգում։
Օրեր առաջ ՀԱԳՄ-ն հանդես էր եկել հայտարարությամբ՝ իր անդամներին, Միությունից դուրս բոլոր հայաստանյան և սփյուռքահայ գործարարներին, ինչպես նաև արտասահմանյան գործընկեր կազմակերպություններին կոչ անելով գործուն մասնակցություն ունենալ Արցախին պատուհասած արհավիրքի հետևանքների վերացման, բռնի տեղահանված և Հայաստան տեղափոխված մեր հայրենակիցների կենսական կարիքների բավարարման գործընթացին։ Նիստի մասնակիցները նախ ներկայացրեցին, թե իրենց ընկերություններն ինչ ուղղություններով ու ծավալներով են օժանդակություն ցուցաբերել, այդ թվում՝ սննդի ու կենցաղային միջոցների, հագուստի, կեցավայրի, աշխատատեղերի ապահովում։
Շնորհակալություն հայտնելով ձեռնարկված միջոցառումների համար՝ Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը հատկապես առաջնային խնդիրներից մեկը համարեց բռնի տեղահանվածներին աշխատանքով ապահովումը, որը, նրա խոսքով, արցախահայության՝ Հայաստանում ինտեգրվելու և հաստատվելու կարեւոր գրավականն է։ «Մենք չենք կարող թույլ տալ անցյալ դարի 90-ականների սխալը, երբ Ադրբեջանից եկած փախստականների զգալի մասը հեռացավ Հայաստանից։ Ամեն ինչ պետք է անել, որ արցախյան գենոֆոնդը պահպանվի, չփոշիանա»,-նշեց ՀԱԳՄ նախագահը։
Խորհրդի անդամները ներկայացրին իրենց մոտեցուները, դիտարկումները, հանդես եկան առաջարկներով։ Նպատակահարմար գտնվեց ամբողջացնել ինչպես տեղահանվածների կադրային շտեմարանը, այնպես էլ Միության անդամ ընկերությունների թափուր աշխատատեղերի ու մասնագիտական կարիքների ցանկը՝ հնարավորինս արագացնելով մարդկանց զբաղվածությամբ ապահովումը։ Առաջարկվեց մեխանիզմներ մշակել նյութական, սոցիալական, կեցավայրով ապահովման, մասնագիտական վերապատրաստման աշխատանքները համակարգված կազմակերպելու նպատակով։ Հնչեցին գյուղական համայնքներում տեղահանվածների համար ամբողջական բնակավայրեր ձևավորելու ծրագիր մշակելու և իրականացնելու, մարզերում կիսակառույց շենքերի շինարարությունն ավարտելու ու արցախցիներին տրամադրելու, աջակցության աշխատանքները համակարգող խմբի ստեղծման և այլ առաջարկներ։ Նպատակահարմար գտնվեց պարբերական հանդիպուներ կազմակերպել Արցախից տեղահանված ձեռներեցների հետ՝ համատեղ գործարար ծրագրեր կազմելու և իրականացնելու համար։
Նիստում աշխատանքային խմբին հանձնարարվեց կարճ ժամկետներում ամբողջացնել հնչած առաջարկները, անհրաժեշտության դեպքում կազմել ճանապարհային քարտեզ։ Որոշվեց քննարկում ունենալ նաև գործադիր իշխանության պատկան կառույցների հետ՝ հրատապ կարիքների գնահատման, իրականացվելիք ծրագրերի համակարգման նպատակով։
Միության խորհրդի նիստին ներկա էր ու արցախահայ գործարարների դիրքորոշումները ներկայացրեց Արցախի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախկին նախագահ Սամվել Հակոբյանը։

«Необходимо сделать все, чтобы сохранить генофонд Арцаха». Арсен Казарян
Вопросы поддержки наших соотечественников, насильственно переселенных из Арцаха, и их интеграции были в повестке дня заседания Совета Союза промышленников и предпринимателе Армении, состоявшегося 12 октября.
Несколько дней назад СППА выступил с заявлением, в котором призвал своих членов, всех армянских бизнесменов, а также иностранных партнеров принять активное участие в ликвидации последствий катастрофы, обрушившейся на Арцах, удовлетворении жизненных потребностей наших соотечественников, насильственно переселенных в Армению. Участники заседания представили направления и объемы поддержки, оказываемой их компаниям, включая продукты питания и предметы быта, одежду, жилье и рабочие места.
Выразив благодарность за принятые меры, президент Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян одним из первоочередных вопросов считал обеспечение занятости вынужденных переселенцев, что, по его словам, является важной гарантией интеграции и расселение арцахских армян в Армении. «Мы не можем допустить ошибки 90-х годов прошлого века, когда значительная часть беженцев из Азербайджана покинула Армению. Необходимо сделать все, чтобы генофонд Арцаха был сохранен», — заявил президент СППА.
Члены совета представили свои подходы, наблюдения, внесли предложения. Было признано целесообразным дополнить как кадровый банк вынужденных переселенцев, так и перечень вакансий и профессиональных потребностей компаний-членов Союза, максимально ускорив обеспечение трудоустройства людей. Предлагалось разработать механизмы системной организации материального, социального, жилищного обеспечения и профессиональной подготовки. Были предложены разработать и реализовать план формирования полноценных поселений для вынужденных переселенцев в сельских населенных пунктах, завершить строительство в марзах недостроенных зданий и передать их арцахцам, создать группу по координации мероприятий по поддержке и другие предложения. Было признано целесообразным организовывать периодические встречи с вынужденными переселенцами из Арцаха предпринимателями с целью разработки и реализации совместных бизнес-планов.
На заседании рабочей группе было поручено в сжатые сроки доработать внесенные предложения и при необходимости составить дорожную карту.
Было решено провести обсуждение со структурами исполнительной власти с целью оценки неотложных потребностей и координации реализуемых программ.
Hа заседании Совета Союза присутствовал и представил позиции армянских бизнесменов Арцаха бывший президент Союза промышленников и предпринимателей Арцаха Самвел Акопян.