Քննարկվեց արհեստական բանականության դերը հաղորդակցության կազմակերպման գործում
«Արհեստական բանականությունը հաղորդակցության կազմակերպման գործում» ընդհանուր խորագիրն էր կրում Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունում հունիսի 12-ին կազմակերպված սեմինար–հանդիպումը, որին մասնակցեցին Միության անդամ ընկերությունների մարկեթինգի, հաղորդակցության ու զարգացման ոլորտների պատասխանատուներ։
Հայաստանյան շուկայում շուրջ երկու տասնամյակ հաղորդակցության և մարքեթինգի համապարփակ ծառայություններ մատուցող «Դիիմ Քոմյունիքեյշնզ» ընկերության ստեղծագործական տնօրեն Րաֆֆի Նիզիբլյանը ներկայացրեց իրենց կառույցի բազմամյա փորձը, հանգամանալի խոսվեց աշխատանքում արհեստական բանականության գործիքների արդյունավետ օգտագործման, բրենդի ձևավորման և առաջխաղացման գործընթացներում դրանց կիրառման կարևորության մասին։ Քննարկվեցին արհեստական բանականության ընձեռած հնարավորությունները բիզնեսի կազմակերպման գործում, մարկեթինգում ԱԲ–ի ներդրման նպատակահարմարությունը, անդրադարձ եղավ առկա թրենդային գործիքակազմերին։
Ըստ Րաֆֆի Նիզիբլյանի՝ շուկայի համապարփակ հետազոտության արդյունքները ցույց են տվել՝ չնայած նրան, որ շատ կազմակերպություններ ունեն համապատասխան ներքին թիմեր, այդուհանդերձ, հաճախ կարիք է առաջանում դիմել նաև հավելյալ արտաքին ծառայությունների։ Դա վերաբերում է ինչպես հայկական շուկան թիրախավորած, այնպես էլ արտահանմամբ զբաղվող կազմակերպություններին։

Обсуждалась роль искусственного интеллекта в организации коммуникацций
«Искусственный интеллект в организации коммуникаций» — таково было общее название семинара-совещания, организованного Союзом промышленников и предпринимателей Армении 12 июня, в котором приняли участие руководители отделов маркетинга, коммуникаций и развития компаний-членов Союза.
Раффи Низиблян, креативный директор компании «Dim Communications», которая уже почти два десятилетия предоставляет комплексные коммуникационные и маркетинговые услуги на армянском рынке, представил многолетний опыт организации, подробно рассказал об эффективном использовании инструментов искусственного интеллекта в работе, а также о важности их применения в процессах формирования и продвижения бренда. Обсуждались возможности, предоставляемые искусственным интеллектом в организации бизнеса, целесообразность внедрения ИИ в маркетинг, а также затрагивались существующие актуальные инструментарии.
По словам Раффи Низибляна, результаты комплексного маркетингового исследования показали, что, несмотря на то, что во многих организациях имеются соответствующие внутренние команды, зачастую возникает необходимость прибегать к дополнительным внешним услугам. Это касается как организаций, ориентированных на армянский рынок, так и тех, кто занимается экспортом.