Երևանում հանդիսավորությամբ բացվեց Էմիլ Գրիգորյանի հիշատակը հավերժացնող հուշատախտակը
Երևանի ոսկերչական գործարանում հունիսի 25–ին հանդիսավորությամբ բացվեց գործարանի հիմնադիր և երկարամյա տնօրեն` գործարար, անվանի հասարակական գործիչ, բարերար Էմիլ Գրիգորյանի հիշատակը հավերժացնող հուշատախտակը։
Ելույթ ունեցողներն իրենց խոսքում անդրադարձան այն մեծ ավանդին, որն անվանի գործարարն ունեցել է հայկական ոսկերչության և ադամանդագործության կայացման ու զարգացման գործում, արժևորեցին նրա կազմակերպչական, հասարակական, մասնագիտական կադրերի ձևավորմանն ուղղված գործունեությունը, ինչպես նաև իրականացրած բազմաթիվ բարեգործական ու հայրենանվեր ծրագրերը։
Լինելով Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության հիմնադիր անդամ և ՀԱԳՄ նախագահության անդամ, ինչպես նաև 1998 թվականին նախաձեռնելով Հայաստանի ոսկեգործների և ադամանդագործների միության ստեղծումը, Էմիլ Գրիգորյանը ծավալել է ակտիվ հասարակական գործունեություն, մասնակցել ոլորտը կարգավորող օրենսդրական դաշտի ձևավորմանը, համախմբել հայաստանցի և աշխարհասփյուռ հայ ոսկերիչների ներուժը, նպաստել հայրենական ոսկերչագործության հանրայնացմանն արտերկրում։ Իր հայրենանվեր գործունեության համար Էմիլ Գրիգորյանն արժանացել է մի շարք պետական պարգևների։

On June 25, a solemn ceremony was held at the Yerevan Jewelry Factory to unveil a memorial plaque dedicated to the memory of the factory’s founder and long-time director, businessman, prominent public figure, and philanthropist Emil Grigoryan.
In their speeches, the speakers highlighted Emil Grigoryan’s significant contribution to the establishment and development of Armenian jewelry and diamond processing industries. They emphasized his organizational skills, his efforts in shaping professional personnel, his public activities, and his numerous charitable and patriotic initiatives.
As a founding member of the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia and a member of its Presidium, as well as the initiator of the establishment of the Armenian Jewelers and Diamond Manufacturers Association in 1998, Emil Grigoryan played an active public role. He participated in shaping the legislative framework regulating the sector, united the potential of jewelers from Armenia and the Armenian diaspora, and contributed to the promotion of Armenian jewelry making abroad.
For his patriotic service, Emil Grigoryan was awarded numerous state honors.
The memorial plaque was created by sculptor Tigran Muradyan, with architect Tigran Barseghyan as the project’s architect.
The ceremony also featured the screening of a documentary film dedicated to Emil Grigoryan’s life and work.