Հայաստանի ալկոհոլային խմիչքներ արտադրողները կոչով դիմել են պետական և միջազգային կառույցներին
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունում վերջին շրջանում բազմաթիվ ահազանգեր են ստացվում ոգելիչ խմիչք արտադրող ընկերություններից, արտահանողներից, բեռնափոխադրողներից, որոնք իրենց դժգոհությունն ու մտահոգությունն են հայտնում հայ–վրացական սահմանում տիրող իրավիճակից։ Ըստ էության, վրացական կողմն անհիմն խոչընդոտում է հայկական արտադրության ալկոլհոլային խմիչքների տարանցիկ փոխադրումները երրորդ երկրներ՝ չտալով որևէ հիմնավոր բացատրություն։ Խնդիրը դարձել է դժգոհությունների և բուռն քննարկումների առարկա։
Հարցի առնչությամբ Հայաստանի ալկոհոլային խմիչքներ արտադրող մեկ տասնյակից ավելի ընկերություններ գրավոր դիմել են պետական մարմիններին, միջազգային համապատասխան կառույցներին և հանրությանը՝ շտապ գնահատելու Վրաստանի Հանրապետության մաքսային տարածքով հայկական ապրանքների տարանցման հետ կապված լարված իրավիճակը։
Դիմումում մասնավորապես նշվում է, որ ավելի քան մեկ ամիս է, ինչ Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության և տարանցիկ փոխադրումների միջազգային կանոնակարգերի ակնհայտ խախտմամբ, Վրաստանի տարածքով երրորդ երկրներ տարանցիկ ապրանքներ տեղափոխող հայաստանյան տրանսպորտային միջոցները կանգնեցվում են՝ վերահասցեագրվելով դեպի Գեզի տերմինալ։ Այստեղ առանց որևէ հիմնավորման մաքսային կնիքները կոտրվում են, առանց համապատասխան փաստաթղթերի նմուշներ վերցվում, իսկ դրանց լաբորատոր պատասխանների՝ օրերով ուշացումների վերաբերյալ որևէ բացատրություն չի տրամադրվում։ Արդյունքում, արտահանողներին թույլ չի տրվում իրենց բեռները հասցնել երրորդ երկրների հասցեատերերին։
Ներկայումս վրացական Գեզի տերմինալում պահվում են բեռնված տասնյակ տարանցիկ տրանսպորտային միջոցներ, որոնցից մի քանիսն՝ արդեն ավելի քան մեկ ամիս։ Այսպիսով, վրացական կողմը, խախտելով առևտրի միջազգայնորեն ընդունված չափանիշերը՝ զգալի նյութական վնասներ է պատճառում Հայաստանի արտադրողներին, վերջիններս չեն կարողանում կատարել երրորդ կողմի մոտ ստանձնած պայմանագրային պարտավորությունները, առաջանում է առկա շուկաները կորցնելու և ոլորտի հետագա զարգացման կասեցման վտանգ։
«Մենք դիմում ենք միջազգային կառույցներին և արտերկրի մեր գործընկերներին՝ կոչ անել Վրաստանի կառավարությանը դադարեցնել այս կամայական շրջափակումը և վերացնել իր տարածքով տարանցիկ ապրանքների տեղաշարժը խոչընդոտող սահմանափակումները»,– ասված է դիմումում։
Դումումն ուղարկվել է ՀՀ Ազգային Ժողով, ՀՀ էկոնոմիկայի և արտաքին գործերի նախարարություններ, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկ, ՄԱԿ, Եվրասիական զարգացման բանկ, Առևտրի համաշխարհային կազմակերպություն, ՀՀ–ում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանատուն։
Համատեղ դիմումը ստորագրել են՝ Արարատի գինու գործարան, Գինու–կոնյակի տուն «Շահնազարյան», Ալկո Ալյանս, Վան777, «Արագած» գինու կոնյակի գործարան, Արկոն Թրեյդ, Աբովյանի կոնյակի գործարան, Սամկոն, Պռոշյանի կոնյակի գործարան, Նացիոնալ ալկո ընկերությունները։

Armenian Alcohol Producers Appeal to State and International Bodies
In recent weeks, the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia has been receiving numerous alerts from companies involved in the production, export, and transportation of alcoholic beverages. These companies have expressed serious concerns and dissatisfaction regarding the current situation at the Armenian-Georgian border. According to reports, the Georgian side is unjustifiably obstructing the transit of Armenian-made alcoholic beverages to third countries, without providing any clear explanation.
The issue has become a source of widespread dissatisfaction and heated discussion.
In response, more than ten Armenian alcoholic beverage producers have submitted a written appeal to Armenian state authorities, relevant international organizations, and the public, urging an immediate assessment of the growing tension surrounding the transit of Armenian goods through the customs territory of Georgia.
The appeal specifically states that for over a month now, in clear violation of the regulations of the World Trade Organization and international transit agreements, Armenian vehicles transporting goods in transit to third countries via Georgia are being stopped and redirected to the Gezi terminal. There, without any justification, customs seals are being broken, samples are taken without the proper documentation, and laboratory results are delayed for days without explanation. As a result, exporters are unable to deliver their goods to their intended destinations.
Currently, dozens of loaded transit vehicles are being held at Georgia’s Gezi terminal, with some detained for over a month. In doing so, the Georgian side is violating internationally accepted trade standards and causing significant financial damage to Armenian producers. These companies are unable to fulfill contractual obligations with third parties, face the risk of losing established markets, and are under threat of halting further development in the industry.
“We appeal to international organizations and our foreign partners to call on the Georgian government to cease this arbitrary blockade and lift the restrictions that hinder the transit of goods through its territory,” the statement reads.
The joint appeal has been sent to the National Assembly of the Republic of Armenia, the Ministries of Economy and Foreign Affairs, the European Bank for Reconstruction and Development, the United Nations, the Eurasian Development Bank, the World Trade Organization, and the Embassy of the Russian Federation in Armenia.