Քննարկվեցին Փարիզյան համաձայնագրի ներքո Ազգային սահմանված ներդրումներին առնչվող հարցեր
Փարիզյան համաձայնագրի ներքո Ազգային սահմանված ներդրումներին էր նվիրված նոյեմբերի 28-ին կազմակերպված վեբինարը, որը նախաձեռնել էր Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունը՝ իր գործընկեր՝ Դանիայի արդյունաբերության ասոցիացիայի հետ համատեղ։
Հայաստանի Հանրապետությունը 1993 թ. վավերացրել է Միացյալ ազգերի կազմակերպության Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային, իսկ 2017 թ. փետրվարին՝ Կիոտոյի արձանագրության Դոհայի փոփոխությունը և Փարիզյան համաձայնագիրը: 2021 թ․ սահմանվել են վերջինիս ներքո Հայաստանի 2021-2030 թթ․ ազգային մակարդակով գործողությունները/ներդրումները։
Վեբինարի մասնակիցներն անդրադարձան կլիմայի փոփոխություններով պայմանավորված մարտահրավերներին, անհրաժեշտ օրենսդրական կարգավորումների մշակմանը, դրանց ազդեցությանը բնապահպանական, ձեռնարկատիրական գործունեության վրա, հանրության տեղեկացվածության և մասնակցության աստիճանին։
Ազգային սահմանված ներդրումների միջազգային փորձը, տարբեր երկրներում առկա առանձնահատկությունները, ընդհանուր միտումները, դժվարությունները և հաջողված օրինակները ներկայացրին Ասիական զարգացման բանկի միջազգային խորհրդատու Ալեքսի Սանկովսկին (ԱՄՆ) և Դանիայի արդյունաբերության ասոցիացիայի առաջատար ավագ խորհրդական Պիտեր Հելքը։ Վերջինիս խոսքով՝ կուտակված փորձի ուսումնասիրությունը երկրներին հնարավորություն է տալիս վերանայել, կատարելագործել իրենց սահմանած նշաձողերն ու դրանց հասնելու ուղիները։ Նշվեց, որ հստակ ձևավորված ազգային ներդրումների պարագայում մեծանում են միջազգային կառույցներից ստացվող ինչպես կազմակերպչական, այնպես էլ ֆինանսական աջակցության, հնարավորինս նպաստավոր արդյունքի հասնելու հնարավորությունները։
Հայաստանում Ազգային մակարդակով գործողությունների ուղղությամբ տարվող աշխատանքները ներկայացրեց ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության կլիմայական քաղաքականության վարչության գլխավոր մասնագետ Ոսկեհատ Իսախանյանը։ Նրա տեղեկացմամբ՝ ներկայումս աշխատանքներ են տարվում համապատասխան օրենսդրական նախագծերի մշակման ուղղությամբ, որի ավարտը նախատեսված է 2025թ․ վերջին։ Բանախոսն անդրադարձավ ձևավորված առանձին միջգերատեսչական խորհրդի գործունեությանը։
Մասնակիցներն Ազգային սահմանված ներդրումների մշակման և կենսագործման գործում առանձնապես կարևորեցին հասարակական հատվածի, գործարարության ակտիվ ներգրավումն ու մասնակցությունը։ Ըստ ՀԱԳՄ փոխնախագահ Ներսես Կարամանուկյանի՝ արդյունաբերական հզորությունների ընդլայնումը, մասնավոր հատվածի շահերն անմիջականորեն են առնչվում կլիմայական փոփոխություններին, և անչափ կարևոր է, որ համապատասխան գործողությունների, իրավական կարգավորումների մշակմանն ակտիվ ներգրավված լինեն նաև գործարար համայնքի ներկայացուցիչները։
Ալեքսի Սանկովսկին և Պիտեր Հելքը ներկայացրին կառավարություն–մասնավոր հատված երկխոսության արտերկրի փորձը, երկկողմ համագործակցության արդյունավետության բարձրացման ուղիները։ Նրանք պատասխանեցին վեբինարին մասնակից գործարարների բազմաթիվ հարցերին։
Նշենք, որ սա Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության ու Դանիայի արդյունաբերության ասոցիացիայի համատեղ կազմակերպած երկրորդ վեբինարն էր։

Обсуждены вопросы, связанные с действиями, определяемыми на национальном уровне в рамках Парижского соглашения
Вебинар, организованный 28 ноября по инициативе Союза промышленников и предпринимателей Армении в сотрудничестве со своим партнером – Датской промышленной ассоциацией, был посвящен национальным действиям в рамках Парижского соглашения.
Республика Армения в 1993 году ратифицировала соглашение Организации Объединенных Наций по изменению климата, а в феврале 2017 г․ Дохийская поправка к протоколу и Парижское соглашение․ В 2021 году в рамках Парижского соглашения были определены действия на 2021-2030 гг. Армении на национальном уровне․
Участники вебинара обсудили проблемы, вызванные изменением климата, разработку необходимых законодательных норм, их влияние на экологическую и предпринимательскую деятельность, степень информированности и участия общественности.
Международный опыт национально определяемых инвестиций, особенности в разных странах, общие тенденции, трудности и успешные примеры представили Алекси Санковски (США), международный консультант Азиатского банка развития и Питер Хелк, ведущий старший консультант Датской промышленной ассоциации. По мнению последнего, изучение накопленного опыта дает странам возможность пересмотреть и усовершенствовать поставленные ими ориентиры и пути их достижения. Было отмечено, что в случае правильно сформированных национальных инвестиций увеличиваються шансы полученная поддержки от международных структур, а так же возможности для достижения максимально благоприятного результата.
Воскеат Исаханян, главный специалист управления климатической политики Министерства окружающей среды Республики Армения, представила деятельность, проводимую на национальном уровне в Армении. По ее словам, сейчас ведется работа по разработке соответствующих законодательных проектов, завершение которых запланировано на 2025 год. Спикер коснулся деятельности сформированного отдельного межведомственного совета.
Участники особо подчеркнули важность активного вовлечение и участие общественного сектора и бизнеса в разработке и реализации инвестиций, определяемых на национальном уровне. По словам вице-президента Союза промышленников и предпринимателей Армении Нерсеса Караманукяна, расширение промышленного потенциала, интересы частного сектора напрямую связаны с изменением климата, и крайне важно, чтобы представители бизнес-сообщества активно привлекались в разработке соответствующих действий и правовых норм.
Алексий Санковский и Питер Хелк представили опыт диалога государства и частного сектора за рубежом, пути повышения эффективности двустороннего сотрудничества. Они ответили на многие вопросы бизнесменов, участвующих в вебинаре.
Отмечаем, что это второй вебинар, организованный совместно Союза промышленников и предпринимателей Армении и Датской промышленной ассоциацией.