Քննարկվեցին հայ–բուլղարական տնտեսական կապերի ակտիվացման ուղիները
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունում հունիսի 17–ին հյուրընկալվեցին Բուլղարիայի առևտրաարդյունաբերական պալատի ու Ձեռներեցության և գործադիր զարգացման կենտրոնի ներկայացուցիչները։
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀԱԳՄ փոխնախագահ Ներսես Կարամանուկյանը ներկայացրեց Միության գործունեության հիմնական ուղղությունները, արտերկրի համանման կառույցների հետ ունեցած կապերը։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Բուլղարիայի ԱԱՊ Միջազգային հարաբերությունների և միջազգային կազմակերպությունների տնօրեն Գաբրիելա Դիմիտրովան անդրադարձավ իրենց պատվիրակության՝ Հայաստան կատարած այցի հիմնական նպատակներին, այդ թվում՝ նպաստել հայ–բուլղարական երբեմնի ակտիվ տնտեսական կապերի ակտիվացմանը, բացահայտել առկա ներուժն ու հեռանկարային ուղղությունները։
Ձեռներեցության և գործադիր զարգացման կենտրոնի գործադիր տնօրեն Ստանիսլավ Չերվենկովը հանգամանալի ներկայացրեց Բուլղարիայում մեկնարկած «Ֆունկցիոնալ և կայուն միգրացիա ու ինտեգրացիա Բուլղարիայում» նախագիծը, որի խնդիրն է տարբեր տարածաշրջաններից, այդ թվում՝ Հայաստանից ներգրավել ինչպես բարձրակարգ, այնպես էլ ծառայությունների ու սպասարկման ոլորտների միջին օղակի աշխատողների՝ իրենց երկրում առկա աշխատանքային ռեսուրսի բացը լրացնելու համար։ Պահանջարկ ունեցող ոլորտները բազմազան են՝ ինդուստրիա, շինարարություն, զբոսաշրջություն, առևտուր, հյուրանոցային բիզնես և այլն։ Երկարաժամկետ պայմանագրերով բարձրակարգ մասնագետները կապահովվեն կացության և աշխատանքի իրավունքով։
Ի դեպ, նախագծի www.bgjobsportal.com կայքն ութ լեզուների թվում ունի նաև հայերեն բաժին, որի շնորհիվ ցանկացողները կկարողանան ոչ միայն մանրամասն տեղեկանալ թափուր աշխատատեղերի մասին, ուղարկել իրենց տվյալներն ու հետաքրքրվածությունը, այլև անմիջականորեն շփվել մասնագետների պահանջ ներկայացրած ընկերությունների մասնագետների հետ։
Երկուստեք կարևորվեցին փոխգործակցության հետագա խորացումը, անհրաժեշտ տեղեկատվության փոխանակումը, համանման այցերն ու հանդիպումները։

Обсуждались пути активизации армяно-болгарских экономических связей
17 июня Союз промышленников и предпринимателей Армении принимал представителей Болгарской торгово-промышленной палаты и Центра предпринимательства и управленческого развития.
Приветствуя гостей, вице-президент СППА Нерсес Караманукян представил основные направления деятельности Союза и его связи с аналогичными организациями за рубежом.
Выражая благодарность за теплый прием, Габриэла Димитрова, директор по международным отношениям и международным организациям Болгарской торгово-промышленной палаты, затронула основные цели визита делегации в Армению, в том числе содействие активизации некогда тесных армяно-болгарских экономических связей, раскрытие существующего потенциала и перспективных направлений.
Станислав Червенков, исполнительный директор Центра предпринимательства и управленческого развития, подробно представил проект «Функциональная и устойчивая миграция и интеграция в Болгарии», задача которого – привлечение высококвалифицированных и специалистов среднего звена в сфере услуг и технического обслуживания из различных регионов, включая Армению, для восполнения нехватки рабочей силы в стране. Востребованные отрасли разнообразны: промышленность, строительство, туризм, торговля, гостиничный бизнес и т.д. Высококвалифицированным специалистам с долгосрочными контрактами будет предоставлено право на проживание и работу.
Кстати, на сайте проекта www.bgjobsportal.com, помимо восьми языков, есть и армянский раздел, благодаря которому заинтересованные лица смогут не только подробно узнать о вакансиях, отправить свои данные и выразить заинтересованность, но и напрямую связаться со специалистами из компаний, подавших заявки на вакансию.
Обе стороны подчеркнули важность дальнейшего углубления сотрудничества, обмена необходимой информацией, а также аналогичных визитов и встреч.