Քննարկվեցին եվրասիական տարածքում տնտեսական փոխգործակցության ակտիվացման համար պայմանների ստեղծման ուղիները
Եվրասիական տնտեսական միության երկրների և հատկապես փոքր ներքին շուկա ունեցող Հայաստանի համար կենսականորեն կարևոր է արտահանմանն ուղղված արդյունաբերության զարգացումը, որն իր հերթին ենթադրում է արդյունաբերական կոոպերացիայի բավականին բարձր մակարդակ ԵԱՏՄ անդամ երկրների գործընկերների հետ։ Այսպիսի համոզմունք հայտնեց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ, ԵԱՏՄ գործարար խորհրդի նախագահ Արսեն Ղազարյանը՝ սեպտեմբերի 30-ին Երևանում մեկնարկած «Եվրասիական տնտեսական համաժողով–2024»–ի շրջանակներում կայացած «ԵԱՏՄ–ն բիզնեսի համար. փոխգործակցության ակտիվացման համար պայմանների ստեղծում» պլենար նիստի ժամանակ։ Շեշտելով արդյունաբերական կոոպերացիայի կարևորությունը, բանախոսը նշեց նաև այն խոչընդոտները, որոնք կան արդյունաբերական համագործակցության զարգացման ճանապարհին, այդ թվում՝ սեփական միջոցների բացակայությունը կամ անբավարար լինելը և բանկային վարկերի բարձր տոկոսադրույքները, ինչը դժվարացնում է համատեղ առևտրային ծրագրերի ֆինանսավորումը, մեծ հեռավորությունը և կոոպերացիոն առաքումների համար բարձր տրանսպորտային ծախսերը, գործընկերային հարաբերություններ հաստատելու հնարավորությունների մասին վստահելի աղբյուրներից տեղեկատվության բացակայությունը։ «Մեր երկրների տնտեսվարող սուբյեկտների միջև գործարար կապեր հաստատելու կենտրոնացված ռեսուրսներ դեռևս չկան, խոշոր ընկերությունների և փոքր ու միջին ձեռնարկությունների միջև համագործակցությունը թերզարգացած է»,–հավելեց ՀԱԳՄ նախագահը։
Արսեն Ղազարյանի խոսքով՝ ելնելով ԵԱՏՄ անդամ երկրների հետ մեծ հեռավորությունից և ընդհանուր սահմանի բացակայությունից, հայկական ձեռնարկությունները պետք է առաջնորդվեն նրանով, որ համատեղ արտադրանքը պետք է համապատասխանի հետևյալ պահանջներին՝ քիչ նյութատարություն, ցածր էներգասպառում, լինեն աշխատատար և գիտատար: Նրա գնահատմամբ՝ արդյունաբերական կոոպերացիայի առումով Հայաստանի համար հեռանկարային են այնպիսի ոլորտներ, ինչպիսիք են ճշգրիտ ճարտարագիտությունը, մասնավորապես ռադիոէլեկտրոնիկան և արհեստական բյուրեղների մշակումը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, ոսկերչությունը, ներառյալ թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի մշակումը, դեղագործությունը, թեթև արդյունաբերությունը և այլն։
Նշվեց, որ այս տարվանից ԵԱՏՄ երկրները պայմանավորվել են աջակցել արդյունաբերական կոոպերացիայի նախագծերին, այսինքն. արտադրություններ, որոնց մասնակցում են Միության երեք կամ ավելի երկրներ։ Նախագծերը կընտրվեն վերազգային մակարդակով՝ արդեն հաստատված կանոնների համաձայն, իսկ ֆինանսավորումը կտրամադրվի ԵՏՀ բյուջեից։ Այս առումով՝ ներկա տնտեսական համաժողովում քննարկվող հարցերի լայն շրջանակը կոնկրետ խնդիրներ է դնում նաև ԵԱՏՄ Գործարար խորհրդի առաջ։
ՀԱԳՄ նախագահի գնահատմամբ՝ Գործարար խորհուրդը գործնականում ցույց է տվել իր կենսունակությունը՝ որպես հարթակ, որը թույլ է տալիս ձևավորել, ներկայացնել և պաշտպանել բիզնեսի միասնական դիրքորոշումը։ Այդուհանդերձ բանախոսն անդրադարձավ նաև դեռևս առկա այն չլուծված խնդիրներին, որոնք խոչընդոտում են փոխադարձ առևտրին։
«Ակնհայտ է, որ ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում հետագա հաջող ինտեգրման համար անհրաժեշտ է ակտիվ և հետևողական աշխատել փոխադարձ առևտրում խոչընդոտների և անհարթությունների վերացման ուղղությամբ, խուսափել ինտեգրացիոն գործընթացների խորացմանը չնպաստող որոշումներ կայացնելուց, կտրուկ նվազեցնել բյուրոկրատիայի մակարդակը, քչացնել միութենական շրջանառության մեջ այսօր պահանջվող տարբեր փաստաթղթերի քանակը»,–ասաց Արսեն Ղազարյանը՝ մանրամասնելով, որ գործարարները մատնանշում են տեխնիկական կանոնակարգման, ԱԱՀ-ի, մաքսային վարչարարության մասով հարկային ձևակերպումների, առանձին ոլորտներում առկա խնդիրները։
Բանախոսի հավաստմանբ՝ բարձրացված բոլոր հարցերը ներկայացվում են ԵՏՀ, բազմաթիվ քննարկումներ են անցկացվում, նամակներ են փոխանակվում, բայց գրեթե հազվադեպ բացառություններով ոչ մի հարց արագ և վերջնական լուծում չի ստանում։ «Իսկ եթե բարձրացված հարցերն ապագայում ևս օպերատիվ չլուծվեն, եթե բիզնեսի ձայնը չլսվի, ապա այս ամենը չի նպաստի բարենպաստ գործարար միջավայրի ձևավորմանը»,–համոզված է ՀԱԳՄ նախագահը։
ԵՏՀ-ի փոխգործակցությունը ԵԱՏՄ անդամ երկրների գործարար համայնքի հետ ամրապնդելու և հատկապես տնտեսվարող սուբյեկտների խնդրահարույց հարցերը դիտարկելու մեխանիզմը բարելավելու նպատակով Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահն առաջարկեց դիտարկել ԵՏՀ արագ արձագանքման միասնական կենտրոն ստեղծելու հնարավորությունը: Դա թույլ կտա տնտեսվարող սուբյեկտների բոլոր խնդրահարույց հարցերն ու հայտարարություններն ուղարկել այդ կենտրոն, որտեղ արագ քայլեր կձեռնարկվեն ծագած խնդիրներին շուտափույթ լուծումներ գտնելու համար: Նաև՝ գործարարներն այս կենտրոնի տրամադրած տեղեկատվությունից կկարողանան կանոնավոր հետևել, թե ինչ փուլում է գտնվում իրենց բարձրացրած հարցերի լուծումը։
Պանելային նիստի մասնակիցները քննարկեցին եվրասիական տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացների ներդրումը բիզնես պայմանների բարելավման գործում, ինչպես նաև ինտեգրման սիներգետիկ էֆեկտների հասնելու օպտիմալ ուղիները՝ Միության տարածքում բիզնես ակտիվության ընդլայնման միջոցով:
«Բիզնեսը եվրասիական տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացների շարժիչ ուժն ու շահառուն է։ Ձեռնարկատերերը ներգրավված են Հանձնաժողովի ակտերի մշակման մեջ: Որպես 2023 թվականի կարգավորման ազդեցության գնահատման բաղադրիչ՝ բիզնես առաջարկների կեսից ավելին հաշվի է առնվել։ Մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձնում ԵԱՏՄ-ում ինտեգրացիոն փոխգործակցության ընթացքում բիզնես վարելու համար հավասար պայմանների ապահովմանը, ինչպես նաև ծառայությունների առևտրի ազատականացմանը, առաջին հերթին ծառայությունների միասնական շուկայի զարգացմանը և դրա կայուն գործունեության ապահովմանը»,- ասաց ԵՏՀ Կոլեգիայի անդամ Բախիթ Սուլթանովը։
Նշվեց, որ նիստում ներկայացված մտքերի և նախաձեռնությունների փոխանակումը կնպաստի ԵԱՏՄ շրջանակներում հարցերի լայն շրջանակի քննարկման ժամանակ բիզնեսի մասնակցության մեխանիզմների կատարելագործմանը, ԵԱՏՄ երկրների միջև ինտեգրացիոն փոխգործակցության խորացմանն ու ընդլայնմանը, ինչպես նաև տնտեսական կապերի զարգացմանը:
Նիստին մասնակցեցին ԵԱՏՄ անդամ երկրների, Կուբայի գործարար ասոցիացիաների, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի միջազգային առևտրային իրավունքի հանձնաժողովի ղեկավարները։

Были обсуждены пути создания условий для активизации экономического взаимодействия на евразийском пространстве
«Для стран Евразийского экономического союза и особенно для такой маленькой страны как Армения с маленьким внутренним рынком, жизненно важно развитие экспотоориентированной промышленности, что в свою очередь предполагает достаточно высокий уровень промышленной кооперации с партнерами из стран -членов ЕАЭС. Такое убеждение выразил председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении, председатель Президиума Делового совета ЕАЭС Арсен Казарян в ходе пленарного заседания «ЕАЭС для бизнеса: создание условий для интенсификаций взаимодействия», проходящем в рамках «Евразийского экономического форума-2024» стартавшего 30-ого сентябре в Ереване.
Подчеркнув важность промышленной кооперации, спикер также упомянул барьеры на пути развития промышленного сотрудничества, в том числе: отсутствие или нехватка собственных средств и высокие ставки банковских кредитов, что затрудняет финансирование совместных коммерческих проектов, большая удаленность и большие транспортные расходы на кооперационные поставки, отсутствие информации из достоверных источников о возможностях установления партнерских отношений.
«Между хозяйственными субъектами наших стран пока еще нет централизованных ресурсов для установления бизнес-контактов, неразвита кооперация крупных компаний с малыми и средними предприятиями»,-добавил президент СППА.
По словам Арсена Казаряна, исходя из большой удаленности и отсутствии общей границы со странами членами ЕАЭС, предприятия Армении должны исходить из того, что совместный продукт должен отвечать следующим требованиям: малая материалоемкость, малая энергоемкость, трудоемкость и наукаемкость. По его оценке, с точки зрения производственной кооперации для Армении перспективны такие направления, как точное машиностроение, в частности радиоэлектроника и обработка искусственных кристаллов, информационные технологии, ювелирное дело, включая обработку драгоценных и полудрагоценных камней, фармацевтика, легкая промышленность и др.
Было отмечено, что с этого года страны ЕАЭС договорились поддерживать проекты промышленной кооперации, т.е. производства, в которых участвуют три и более стран Союза. Отбирать проекты будут на наднациональном уровне, по уже утвержденным правилам, а финансирование будет осуществляться из бюджета ЕЭК.
По оценке президента СППА, Деловой Совет на деле показал свою востребованность как площадку, позволяющую формировать, представлять и отстаивать единую позицию бизнеса. Тем не менее, спикер также упомянул о еще существующих нерешенных проблемах, которые препятствуют взаимной торговле.
«Очевидно, что для успешной дальнейшей интеграции в рамках ЕАЭС необходимо активная и последовательная работа по устранению барьеров и изъятий во взаимной торговле, необходимо избегать принятия решений не способствующих углублению интеграционных процессов, резко снизить уровень бюрократии, уменьшить количество требующихся сегодня различных документов в союзном обороте»,-сказал Арсен Казарян, отмечая, что в частности предприниматели указывают на проблемы технического регулирования, налогового оформления в части НДС, таможенного администрирования, на проблемы в отдельных отраслях.
По словам спикера, все поднятые вопросы представляются в ЕЭК, проводятся многочисленные обсуждения, обмен письмами, но практически за редким исключением, ни один вопрос не находит быстрого и окончательного решения. И если впредь не будут оперативно решаться поднятые вопросы, если голос бизнеса не будет услышан, то все это не будет способствовать формированию благоприятной бизнес среды.
По усилению взаимодействия ЕЭК с бизнес-сообществом государств-членов ЕАЭС, и особенно по совершенствованию механизма рассмотрения ЕЭК проблемных вопросов субъектов предпринимательской деятельности, президент Союза промышленников и предпринимателей Армении предложил рассмотреть возможность создания Единого центра быстрого реагирования ЕЭК для рассмотрения и решения проблемных вопросов от бизнес-сообщества.
Участники обсудили вопросы вклада интеграционных процессов на евразийском пространстве в улучшение условий ведения бизнеса, а также оптимальных путей достижения синергетических эффектов интеграции за счет масштабирования предпринимательской активности на пространстве Союза.
«Бизнес является драйвером и бенефициаром интеграционных процессов на евразийском пространстве. Предприниматели вовлечены в выработку актов Комиссии. В рамках оценки регулирующего воздействия в 2023 году более половины предложений бизнеса было учтено. Большое внимание мы уделяем обеспечению равных условий для ведения бизнеса при интеграционном взаимодействии в рамках ЕАЭС, а также либерализации торговли услугами, в первую очередь, развитию единого рынка услуг и обеспечению его устойчивого функционирования», – отметил член Коллегии ЕЭК Бахыт Султанов.
Было отмечено, что состоявшийся на площадке сессии обмен мнениями и инициативами будет способствовать совершенствованию механизмов участия бизнеса при обсуждении широкого спектра вопросов в рамках ЕАЭС, углублению и расширению интеграционного взаимодействия стран ЕАЭС, а также развитию экономических связей с ключевыми торговыми партнерами на внешнем контуре.
В сессии приняли участие руководители предпринимательских объединений государств – членов ЕАЭС, а также Кубы и Комиссии ООН по праву международной торговли.