Երևանում կայացավ ԵԱՏՄ Գործարար խորհրդի նախագահության 24-րդ նիստը
«Եվրասիական տնտեսական ինտեգրացիայի խորացումը և միասնական տնտեսական տարածքի արդյունավետ գործունեության ապահովումը պահանջում են շարունակական աշխատանք՝ ԵԱՏՄ ներքին շուկայում խոչընդոտները, այդ թվում՝ արգելքները, սահմանափակումները և բացառությունները վերացնելու ուղղությամբ»,– ԵԱՏՄ Գործարար խորհրդի նախագահության 24-րդ՝ սեպտեմբերի 30-ին Երևանում կայացած նիստի ժամանակ ասաց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ, ԵԱՏՄ Գործարար խորհրդի նախագահության նախագահ Արսեն Ղազարյանը։
Ներկայացնելով «ԵԱՏՄ ներքին շուկայում առկա խոչընդոտների մոնիտորինգի մասին» օրակարգային հարցը՝ ՀԱԳՄ նախագահը տեղեկացրեց, որ Գործարար խորհրդի նախագահությունն իր նախորդ նիստում որոշել է ակտիվացնել գործունեությունը ԵԱՏՄ-ում և երրորդ երկրներում Միության անդամ երկրների ապրանքների ու ծառայությունների համար արգելքների, սահմանափակումների ու բացառությունների վերացման համապատասխան մեխանիզմներ մշակելու ուղղությամբ, ինչպես նաև առաջարկներ ներկայացնել երրորդ երկրներից ԵԱՏՄ շուկաներ ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ սակագնային և ոչ սակագնային միջոցների կիրառման վերաբերյալ։
Նշվեց, որ ԵԱՏՄ Գործարար խորհրդի նախագահության 2024 թվականի աշխատանքային պլանի վերը նշված կետի համաձայն՝ առաջարկվում է ԵԱՏՄ Գործարար խորհրդի կողմերի անդամ ընկերությունների շրջանում հարցում անցկացնել՝ ներքին շուկայում, ինչպես նաև Միության և երրորդ երկրների հետ հարաբերություններում առկա խոչընդոտների վերաբերյալ։ Ըստ Արսեն Ղազարյանի՝ ԵԱՏՄ Գործարար խորհրդի կողմերի անդամ ընկերությունների հարցման արդյունքների հիման վրա կկազմվի զեկույց՝ եվրասիական բիզնեսի համախմբված դիրքորոշման ձևավորման և այն ազգային իշխանությունների ու Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) հետ երկխոսության ընթացքում առաջմղման համար:
Նշվածից բացի ԵԱՏՄ Գործարար խորհրդի նախագահության 24-րդ նիստի օրակարգում ընդգրկված էր ևս յոթ հարց, այդ թվում՝ «ԵԱՏՄ-ում մինչև 2030 թվականը տնտեսական գործընթացների հետագա զարգացման և մինչև 2045 թվականը «Եվրասիական տնտեսական ուղու» մասին Միության անդամ պետությունների ղեկավարների հռչակագրի իրականացման գործողությունների ծրագրի վերաբերյալ», «ԵԱՏՄ-ում արդյունաբերական կոոպերացիային աջակցելու մասին», «Երրորդ երկրների և միջազգային կառույցների գործընկերների հետ համագործակցության մասին», «ԵԱՏՄ Գործարար խորհրդի աշխատանքային մարմինների մասին», «ԵՏՀ-ի և ԵԱՏՄ Գործարար խորհրդի միջև փոխգործակցության խորհրդի և ԵՏՀ Կոլեգիայի ենթակա խորհրդատվական մարմինների հետ փոխգործակցության մասին»։
«ԵԱՏՄ-ի և ԵՏՀ-ի Գործարար խորհրդի երկխոսությունը բիզնես համայնքի շահերից բխող հաջող ինտեգրացիայի գրավականն է»,–իր խոսքում նշեց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ինտեգրման և մակրոտնտեսության նախարար Էլդար Ալիշերովը։ Ըստ նրա՝ ԵԱՏՄ-ում մինչև 2030 թվականը տնտեսական գործընթացների հետագա զարգացման և մինչև 2045 թվականը «Եվրասիական տնտեսական ուղու» մասին հռչակագիրը նոր հնարավորություններ է բացում բիզնեսի համար։
«Եվրասիական տնտեսական ուղի» հռչակագիրը փաստաթուղթ է, որն առաջին հերթին անհրաժեշտ է տնտեսվարող սուբյեկտներին՝ ԵԱՏՄ գործընկերների հետ վստահորեն բիզնես վարելու, գործարար ու ներդրումային միջավայրը բարելավելու և բարենպաստ մրցակցություն ապահովելու համար»,–նշեց նա։
Էլդար Ալիշերովը ընդգծեց ԵԱՏՄ Գործարար խորհրդի առանձնահատուկ դերը եվրասիական ինտեգրման կառուցման գործընթացում և հույս հայտնեց հետագա արդյունավետ փոխգործակցության առնչությամբ։
Եվրասիական տնտեսական համաժողովի շրջանակում կայացած նիստի ընթացքում հատուկ ուշադրություն դարձվեց ԵՏՀ-ի և ԵԱՏՄ Գործարար խորհրդի փոխգործակցությանը միջազգային գործընկերների հետ։ Նշվեց, որ հանձնաժողովն արդյունավետ համագործակցում է տարածաշրջանի առանցքային տնտեսությունների, միջազգային տարածաշրջանային կազմակերպությունների և ասոցիացիաների, ինչպես նաև միջազգային մասնագիտացված կառույցների հետ։
ԵԱՏՄ Գործարար խորհրդի նախագահությունը հաստատեց քննարկված բոլոր օրակարգային հարցերի վերաբերյալ արձանագրությունները։
Ընդունվեց նաև ԵԱՏՄ Գործարար խորհրդի երևանյան հռչակագիրը՝ եվրասիական տարածաշրջանում ինտեգրացիոն գործընթացների շարունակական զարգացման մասին։

The 24th session of the EAEU Business Council presidency was held in Yerevan
“The deepening of the Eurasian economic integration and ensuring the effective functioning of the common economic area require continuous work in the direction of eliminating obstacles, including prohibitions, restrictions and exceptions in the internal market of the EAEU”, – said Arsen Ghazaryan, President of the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia, Chairman of the EAEU Business Council, during the 24th session of the EAEU Business Council Presidency held in Yerevan on September 30.
Presenting the “Monitoring of the existing obstacles in the EAEU internal market”, the UMBA President informed that the Presidency of the Business Council in its previous session decided to activate the activity of developing appropriate mechanisms for the elimination of prohibitions, restrictions and exceptions for the goods and services of EU member states in the EAEU and in third countries direction, as well as to submit proposals regarding the application of tariff and non-tariff measures to goods imported from third countries to the EAEU markets.
It was mentioned that it is proposed to conduct a survey among member companies of the EAEU Business Council regarding the existing obstacles in the domestic market, as well as in relations with the Union and third countries.
According to Arsen Ghazaryan, a report will be drawn up based on the results of the survey of member companies of the EAEU Business Council for the formation of a consolidated position of Eurasian business and its promotion during the dialogue with the national authorities and the Eurasian Economic Commission (EEC).
“Dialogue of the EAEU and EEC Business Council is the key to successful integration in the interests of the business community,” Eldar Alisherov, Minister of Integration and Macroeconomics of the Eurasian Economic Commission, said in his speech. According to him, the declaration on the further development of economic processes in the Eurasian Economic Union until 2030 and the “Eurasian Economic Path” until 2045 opens up new opportunities for business.
The “Eurasian Economic Path” declaration is a document that is first of all necessary for business entities to confidently conduct business with EAEU partners, to improve the business and investment environment, and to ensure favorable competition,” he said.
During the session held within the framework of the Eurasian Economic Forum, special attention was paid to the interaction of the EEC and EAEU Business Council with international partners. The presidency of the EAEU Business Council approved the protocols on all discussed themes included in the agenda.
The Yerevan Declaration of the EAEU Business Council on the continuous development of integration processes in the Eurasian region was also adopted.