Հայ-էստոնական գործարար համաժողով ՀԱԳՄ-ում
Էստոնիայի գործարարների պատվիրակության՝ Հայաստան կատարած առաքելության շրջանակներում սեպտեմբերի 10-ին Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունում կայացավ հայ-էստոնական գործարար համաժողով։
Ողջունելով հյուրերին և հաջողություն մաղթելով համաժողովի աշխատանքներին՝ ՀԱԳՄ փոխնախագահ Ներսես Կարամանուկյանը նշեց, որ հայ-էստոնական կապերն ունեն ինչպես պատմական ու մշակութային, այնպես էլ տնտեսական ավանդույթներ։ Նրա խոսքով՝ հետխորհրդային ժամանակաշրջանում երկկողմ տնտեսական կապերը հեռու են բավարար լինելուց, և հարկ է ձեռնարկել քայլեր՝ ստեղծված բացը լրացնելու համար։ Լինելով հետխորհրդային երկիր, Էստոնիային կարճ ժամանակում հաջողվել է դառնալ Եվրամիության անդամ, արձանագրել տնտեսական էական աճ, ձևավորել թվային կառավորում և հասարակություն։ Այս առումով Էստոնայի փորձն ուղենիշային կարող է լինել Հայաստանի եվրաինտեգրման ճանապարհին։ Նա հույս հայտնեց, որ Էստոնիայի գործարար շրջանակների՝ Հայաստան կատարած ներկա առաքելությունը և համաժողովն իրենց նպաստը կունենան երկու երկրների հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանը, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական կապերի ոլորտում։
Երկկողմ տնտեսական կապերի հետագա խորացման կարևորությունն իր հերթին ընդգծեց Էստոնիայի առևտրաարդյունաբերական պալատի Իյիխվյան ներկայացուցչության ղեկավար Մարգուս Իլմյարվը։ Նրա խոսքով՝ Հայաստան կատարած իրենց առաքելության նպատակը տեղում գործընկերներ գտնելն է։ Ըստ Մարգուս Իլմյարվի, թեև ԵՄ շուկան մեծ է, և Էստոնիան սերտորեն ինտեգրված է, սակայն այդտեղ մեծ է նաև մրցակցությունը, ինչը մղում է նոր շուկաներ որոնելու, նոր գործարար կապեր հաստատելու։ Նա էստոնացի գործարարների անունից պատրաստակամություն հայտնեց աջակցելու հայ գործընկերներին եվրոպական շուկա մուտք գործելու գործընթացում, կիսվելու իրենց փորձառությամբ։
Համաժողովի մասնակիցներին ողջունեցին և արդյունավետ աշխատանք մաղթեցին Հայաստանում Էստոնիայի ժամանակավոր հավատարմատար Փիթեր Փալսը և ՀՀ-ում ԷՀ պատվավոր հյուպատոս Ավետիք Ղուկասյանը։ Փիթեր Փալսի գնահատմամբ՝ լավ նախադրյալներ կան զարգացնելու երկկողմ հարաբերությունները ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական ու մշակութային ասպարեզներում, միասնական դիրքորոշումներ ունենալ միջազգային հարթակներում։ Ավետիք Ղուկասյանի խոսքով՝ Էստոնիայի տնտեսական թռիչքը օրինակելի ուղենիշ է, որից մենք կարող ենք անհրաժեշտ դասեր քաղել։
«Էնթերփրայզ Արմենիայի» ներդրումների առաջմղման և արտաքին կապերի մենեջեր Սոնա Միքայելյանը ներկայացրեց Հայաստանի ընդհանուր տնտեսական նկարագիրը, ներդրումային հնարավորությունները, անդրադարձավ գործող իրավական դաշտին, հաղորդակցային հնարավորություններին, միջազգային կապերին, պատասխանեց ներկաներին հետաքրքրող հարցերին։
Համաժողովի մասնակիցները երկուստեք ներկայացրին իրենց ընկերությունների գործունեությունը, այն ակնկալիքները, որոնք ունեն ներկա համաժողովից և հանդիպումներից։ Որպես երկկողմ համագործակցության հեռանկարային ուղղություններ նշվեցին տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, դեղագործության, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, վերականգնվող էներգետիկայի և այլ ոլոտները։

В СППА состоялся армяно-эстонский бизнес-форум
В Союзе промышленников и предпринимателей Армении 10 сентября состоялся армяно-эстонский бизнес-форум в рамках мисси и делегации эстонских бизнесменов в Армению.
Приветствуя гостей и пожелав успехов работе конференции, вице-президент СППА Нерсес Караманукян отметил, что армяно-эстонские связи имеют как историко-культурные, так и экономические традиции. По его словам, в постсоветский период двусторонние экономические связи далеки от достаточных, и необходимо предпринять шаги для восполнения образовавшегося разрыва. Будучи постсоветской страной, Эстония сумела за короткий период времени стать членом Евросоюза, добиться значительного экономического роста, сформировать цифровое управление и общество. Опыт Эстонии может стать важной вехой на пути европейской интеграции Армении. Он выразил надежду, что нынешняя миссия деловых кругов Эстонии в Армению и бизнес-форум будут способствовать дальнейшему укреплению отношений между двумя странами, в том числе в сфере торгово-экономических отношений.
Важность дальнейшего углубления двусторонних экономических связей подчеркнул руководитель Йыхвиского представительства Торгово-Промышленной Палаты Эстонии Маргус Ильмъярв. По его словам, цель их миссии в Армению — найти местных партнеров. По словам Маргуса Ильмъярва, хотя рынок ЕС велик и Эстония тесно интегрирована, там также существует большая конкуренция, которая подталкивает к поиску новых рынков и установлению новых деловых связей. От имени эстонских бизнесменов он выразил готовность поддержать армянских партнеров в процессе входа на европейский рынок, поделиться опытом.
Участников конференции приветствовали и пожелали плодотворной работы временный поверенный в делах Эстонии в Армении Петер Палсипочетный консул ЭР в РА Аветик Гукасян.
Сона Микаелян, менеджер по привлечению инвестиций и внешним связям «Энтерпрайз Армения», представила общий экономический потенциал Армении, инвестиционные возможности, коснулась действующей правовой базы, коммуникационных возможностей, международных отношений и ответила на вопросы аудитории.
Участники бизнес-форума представили деятельность своих компаний, ожидания от нынешнего форума и встреч. В качестве перспективных направлений двустороннего сотрудничества были названы информационные технологии, фармацевтика, сельское хозяйство, туризм, возобновляемая энергетика и другие сферы.
В рамках бизнес-форума состоялись двусторонние индивидуальные переговоры бизнесменов, визиты в компании.