«Armenia EXPO 2024» 23-րդ առևտրաարդյունաբերական ցուցահանդեսում ներկայացված են աննախադեպ թվով երկրներ
Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում սեպտեմբերի 8ին հանդիսավորությամբ բացվեց «Armenia EXPO 2024» 23-րդ ունիվերսալ տարածաշրջանային առևտրաարդյունաբերական ցուցահանդեսը։
Ոջունելով մասնակիցներին և հյուրերին՝ ցուցահանդեսի համակազմակերիպիչ Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության առաջին փոխնախագահ Ներսես Կարամանուկյանը նշեց, որ ներկայացված են աննախադեպ թվով՝ 10 երկրի 120-ից ավելի ընկերություն։ Սա, ՀԱԳՄ փոխնախագահի խոսքով՝ վառ վկայությունն է նրա, որ Logos Expo կենտրոնի հետ ավանդաբար համատեղ կազմակերպվող ցուցահանդեսները տարեց տարի առավել մեծ հեղինակություն ու պահանջարկ են վայելում։ Ներսես Կարամանուկյանի խոսքով՝ համանման ցուցահանդեսներն արդեն կայացած, ինչպես նաև նորաստեղծ ընկերություններին հնարավորություն են տալիս ներկայացնել իրենց արտադրանքն ու ծառայությունները, գտնել նոր գործընկերներ, սպառողներ։ Բանախոսն ուրախությամբ արձանագրեց, որ ցուցահանդեսին մասնակցում  են նաև հասարակական կառույցները՝ ի դեմս Հայաստանի մոտոսպորտի ֆեդերացիայի, որի ներկայացուցիչները ոչ միայն ցուցադրեցին իրենց ստորտային կարողությունները, այլև ներկայացել են վերջին տարիներին կատարված աշխատանքն ու նվաճումները ամփոփող հարուստ տաղավարով։  Ըստ ՀԱԳՄ փոխնախագահի՝ ֆեդերացիայի գործունեությունը միտված է նաև Հայաստանում  տուրիզմի զարգացմանը։
ՀՀ էկոնամիկայի փոխնախարար Սևակ Միքայելյանի խոսքով՝ համանման ցուցահանդեսները պետության համար շատ մեծ կարևորություն ունեն։ Նա հատկապես ընդգծեց մասնակիցների լայն աշխարհագրական ներկայացվածությունը, ինչը թե տեղական, թե արտերկրի ընկերություններին հնարավորություն է ընձեռում գտնել նոր գործընկերներ, համագործակցության եզրեր, հաստատել նոր ծանոթություններ՝ դրանով իսկ նպաստելով ինչպես մեր երկրի, այնպես էլ տարածաշրջանի տնտեսության զարգացմանը։
Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության  առևտրային նորկայացուցչության ղեկավար Աննա Դոնչենկոյի ներկայացմամբ՝ ցուցահանդեսին իրենց մասնակցությունն են բերել ռուսական չորս ընկերություն, կազմակերպվելու է նաև գործարար երկխոսություն, որտեղ ներկայացվելու են հայկական շուկա մուտք գործելու հնարավորությունները։ «Իրականում դա պարզ գործընթաց էշատ ժամանակ չի խլում, և այստեղ մեզ միշտ սպասում են։ Այն բարեկամական, գործընկերային մթնոլորտը, որ այստեղ հաստատված է, հիմք է ստեղծում, որ հետագայում ևս համատեղ ընդլայնենք, խորացնենք  մեր համագործակցությունը»,– նշեց  Աննա Դոնչենկոն։
Ցուցահանդեսը, որին մասնակցում են Հայաստանը, Ավստրիան, Բուլղարիան, Գերմանիան, Վրաստանը, Ռուսաստանը, ԱՄՆն, Էստոնիան, ԱՄԷն և Չինաստանը ներկայացնող ընկերություններ, աշխատանքը կշարունակի մինչև սեպտեմբերի 8–ը։

На 23-й торгово-промышленной выставке «Армения ЭКСПО 2024» представлено беспрецедентное количество стран
8 сентября в спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна торжественно открылась 23-я универсальная региональная торгово-промышленная выставка «Армения ЭКСПО 2024″.
Поприветствуя участников и гостей, вице-президент соорганизатора выставки Союза промышленников и предпринимателей Армении, Нерсес Караманукян отметил, что представлены беспрецедентное количество — более 120 компаний из 10 стран. Это, по словам вице-президента СППА, является ярким свидетельством того, что выставки, традиционно организуемые совместно с центром Logos Expo, с каждым годом пользуются все большим авторитетом и спросом. По словам Нерсеса Караманукяна, подобные выставки дают возможность уже существующим, а также новым компаниям представить свою продукцию и услуги, найти новых партнеров и потребителей.
По словам заместителя министра экономики РА Севака Микаеляна, подобные выставки очень важны для государства. Он особо подчеркнул широкую географическую представленность участников, что дает как местным, так и иностранным компаниям возможность найти новых партнеров, грани сотрудничества, завязать новые знакомства, тем самым способствуя развитию экономики нашей страны и региона.
По словам главы торгового представительства РФ в Армении Анны Донченко, в выставке принимают участие четыре российские компании, а во время бизнес-диалога будут представлены возможности выхода на армянский рынок. «На самом деле это простой процесс, не занимает много времени, и нас всегда ждут здесь. Создавшаяся здесь дружественная, партнерская атмосфера создает для нас основу для совместного расширения и углубления нашего сотрудничества в будущем», — сказала Анна Донченко.
Выставка, в которой участвуют компании, представляющие Армению, Австрию, Болгарию, Германию, Грузию, Россию, США, Эстонию, ОАЭ и Китай, продолжит свою работу до 8 сентября.