Հայ էքսպեդիտոր․ Դեպի Ռուսաստան Աբխազական միջանցքը իրական է, ինչպես երբեք
Եթե քննարկվի Հայաստանից Ռուսաստան Աբխազիայի տարածքով ապրանքների տեղափոխման հարցը, ապա տեխնիկապես դա հնարավոր է կազմակերպել։ Այս մասին հունիսի 6-ին լրագրողների հետ զրույցում ասել է «Ապավեն» էքսպեդիտորային ընկերության տնօրեն Գագիկ Աղաջանյանը։
Տեխնիկապես գործընթացը կարելի է իրականացնել հեղինակային միջնորդի հետ։ Այդ գործում մեծ փորձ ու վստահություն են վաստակել շվեյցարական ընկերությունները։ Նրանք կարող են ընդունել բեռնատարը կամ երկաթգծային վագոնը վրացական մաքսայիններից Ինգուրի սահմանային գետի վրա, այն տեղափոխել Աբխազիայի տարածքով, իսկ Պսոու գետի վրա, որը սահմանակից է արդեն Ռուսաստանի հետ, այն հանձնել Ռուսաստանի մաքսայիններին։
Եթե բեռների հարցում օգնի այդպիսի հեղինակավոր միջնորդ, մաքսանենգության կամ անվտանգության հարցերում կասկածներ չեն ծագի, համարում է Աղաջանյանը։
Ի օգուտ աբխազական միջանցքի է խոսում շահագրգիռ կողմերի քանակը, որն ավելի է շատանում։ Ապրանքային ուղիները ձգտում է դիվերսիֆիկացնել Թուրքիան, նաեւ ինքը Ռուսաստանը, հավելեց նա։
«Հիմա այդ տարբերակն ավելի իրական է, քան երբեւէ։ Ես երբեք դա չեմ ասել ու հիմա առաջին անգամ եմ ասում»,- հավելել է Աղաջանյանը։
Նկատենք, որ Աբխազիայի տարածքով ճանապարհը շորջ տարին գործում է՝ ի տարբերություն Վերին Լարսի անցակետի՝ վրաց- ռուսական սահմանին, որը ենթակա է սողանքների, իսկ ձմռանը՝ ձյան պատճառով է անանցանելի դառնում։

Армянский экспедитор: Абхазский коридор в Россию реален как никогда
Если будет обсуждаться вопрос перевозки товаров из Армении в Россию через Абхазию, то технически это организовать возможно. Об этом заявил на встрече с журналистами 6 июня директор экспедиторской компании «Апавен» Гагик Агаджанян.
Технически процесс можно осуществлять с авторитетным посредником. В этом деле большой опыт и доверие заработали швейцарские компании. Они могут принимать грузовик или ж/д вагон у грузинских таможенников на пограничной реке Ингури, перевозить его через Абхазию, а на реке Псоу, пограничной уже с Россией, сдавать его таможенникам России.
Если с грузами будет помогать такой авторитетный посредник, сомнений в контрабанде или вопросах безопасности не возникнет, считает Агаджанян.
В пользу абхазского коридора говорит число заинтересованных сторон, которых становится всё больше. Диверсифицировать торговые пути стремится Турция, да и сама Россия, добавил он.
«Сейчас это вариант реальнее, чем когда-либо. Я никогда этого не говорил и впервые говорю сейчас», — добавил Агалжанян.
Заметим, дорога через Абхазию работает круглый год – в отличие от дороги через перевал Верхний Ларс на грузино-российской границе, который подвержен оползням, а зимой – снежным заносам.