Հայ արտադրող. Մեկ տարվա ընթացքում գարեջրի արտահանումը Ռուսաստան ավելացել է ավելի քան 20 տոկոսով
2013-ի ընթացքում «Երեւանյան գարեջուր» ՓԲԸ-ն մեկ տարվա ընթացքում ավելացրել է գարեջրի արտահանումը դեպի Ռուսաստան ավելի քան քսան տոկոսով: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին է հաղորդել ընկերության գլխավոր տնօրեն Աշոտ Բաղդասարյանը:
Ի պատասխան այն հարցին, արդյոք նա ակնկալում է իր ընկերության համար հավասար պայմանների ստեղծում, եթե Հայաստանը մուտք գործի Մաքսային միություն, ձեռներեցը պատասխանել է, որ առայժմ վաղ է ենթադրություններ անել: «Երբ մուտք գործենք ՄՄ պարզ կլինի: Այդ դաշտը քիչ է ուսումնասիրված: Այսպես, թե այնպես, հուսով ենք, որ ռեժիմն ավելի թեթեւ ու մեզ համար ընդունելի կդառնա»,-ընդգծել է Բաղդասարյանը:
Այս տարվա առաջին ինը ամիսների ընթացքում Հայաստանը Ռուսաստան է արտահանել մոտ 1,5 մլն լիտր գարեջուր՝ 1,3 մլն դոլար ընդհանուր արժեքով: Սա նշված ժամանակահատվածում հայկական գարեջրի արտահանման մոտ 90 տոկոսն է:

Армянский производитель: За год экспорт пива в Россию увеличили более чем на 20%
За 2013 год ЗАО «Ереванское пиво» увеличило экспорт пива в Россию более чем на 20%. Об этом корреспонденту Новости Армении – NEWS.am сообщил генеральный директор компании Ашот Багдасарян.
В ответ на вопрос, ожидает ли он создания равных условий для своей продукции в случае вступления Армении в Таможенный союз, предприниматель заметил, что строить предположения пока рано. «Вступим в ТС – посмотрим. Это поле малоизвестное. Так или иначе, надеемся, что режим станет легче и приемлемее для нас», — отметил Багдасарян.
За первые 9 месяцев 2013 года Армения экспортировала в Россию примерно 1,5 тыс. л пива на общую сумму примерно в $1,3 млн. Это почти 90% экспорта армянского пива за данный период.