Տատյանա Վալովայա. Մաքսային միությունը Հայաստանին հարկային ինքնիշխանությունից չի զրկում
NEWS.am-ի հետ հարցազրույցում Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ինտեգրման եւ մակրոտնտեսության հիմնական ուղղությունների կոլեգիայի անդամ (նախարար) Տատյանա Վալովայան ներկայացրել է Միացյալ Մաքսային միության հիմնական «այո»-ն եւ «ոչ»-ը. արդյոք Հայաստանում կթանկանա՞ն արտասահմանյան ապրանքները, ինչպես Ղազախստանում, հնարավոր կլինի՞ լատվիական շպրոտ գնել, եթե Ռուսաստանը կրկին այն արգելի եւ շատ այլ հարցեր:
Միասնականացումը վերաբերում է միայն մաքսային, ոչ թե հարկային դրույքներին. դա յուրաքանչյուր պետության տնտեսական քաղաքականության հարց է:
Ե՞րբ Հայաստանը կսկսի իր մաքսային սակագները Մաքսային միության դրույքներին համապատասխանեցնելը:
Միասնական որոշակի սակագին մենք առայժմ չենք քննարկում: Մենք աշխատանքային խումբ ենք ստեղծել, եւ դեկտեմբերի 5-ին դրա առաջին նիստը կկայանա: Այնտեղ մենք կդիտարկենք ճանապարհային քարտեզի նախագիծը, ինչից հետո կսկսվեն այդ ոլորտում խորհրդատվությունները: Այժմ այդ մասին խոսելը վաղ է, բայց ալգորիթմն արդեն հասկանալի է:
Հայ գործընկերները մտահոգվա՞ծ են, որ ՄՄ-ի երկրներից դուրս ներկրումը կարող է թանկանալ մաքսատուրքերի աճի հետեւանքով: Այդպես եղավ Ղազախստանում…
Մեր հայ գործընկերները հայտարարել են, որ, հավանաբար, անցումային շրջան կխնդրեն Միացյալ մաքսային օրենսդրությունից որոշակի շեղումներով: Դրան բնականաբար բոլորն ըմբռնումով են մոտենում: Երկրի տնտեսության համար զգայուն ապրանքային դիրքերից դա իհարկե կպահանջվի:
Ո՞րն է ՄՄ-ում սակագների ներդաշնակեցման տրամաբանությունը, ռուսականով չե՞ն առաջնորդվում:
Դե, ինչպես գիտեք, զուտ ռուսական այլեւս գոյություն չունի. հունվարի 1-ից միացյալ մաքսային սակագին է, ընդ որում՝ այն աստիճանաբար նվազում է՝ հաշվի առնելով ՌԴ-ի պարտավորությունները ԱՀԿ-ի առջեւ: Սեպտեմբերին այն կրկին իջեցրին, եւ այժմ միջին մաքսային սակագինը կազմում է 7,6%:
Մեզ մոտ շուրջ 3,5% է…
Այո, բայց ԱՀԿ-ի առջեւ ձեր պարտավորությունները թույլ են տալիս ինչ-որ տեղ բարձրացնել: Այդ պատճառով մենք հայ գործընկերների հետ խոսել ենք, որ ամենակարեւորը հայկական տնտեսության եւ սպառողների համար կարեւոր դիրքորոշումներ ընտրելն է: Սակայն մենք չենք կարծում, թե գնաճ կլինի, քանի որ Ղազախստանում գնաճը զուտ սակագների ավելացման պատճառով չեղավ: Դա սկզբնապատճառ չէր: Մենք ակնկալում ենք, որ աճ չի լինի, քանի որ գործընթացը բավական ճկուն կլինի:
Իսկ հարկային դրույքների ներդաշնակեցումը քննարկվո՞ւմ է:
Մենք այն ընդհանրապես չենք քննարկում, որովհետեւ Մաքսային միության շրջանակում մենք մեր հարկային համակարգերը չունենք, եւ նույնիսկ Ղազախստանում, ինչպես գիտեք, ԱԱՀ-ի հետ կապված առավել բարենպաստ վիճակ է՝ 12%, իսկ Ռուսաստանում այն 18% է, եւ մենք այն դիտարկում ենք որպես բիզնեսի ներգրավման տեսանկյունից Ղազախստանի մրցակցային առավելությունը:
Դա կարո՞ղ է հանգեցնել բիզնեսի ֆիկտիվ գրանցման:
Դա ֆիկտիվ չէ: Բիզնեսն ընտրում է՝ որտեղ գրանցվել: Կարելի է գրանցել Ղազախստանում եւ հարկերն այնտեղ վճարել: Եթե ամեն ինչ օրինական է, մենք դրանում ոչ մի վատ բան չենք տեսնում: Իսկ նախկինում մենք էական սահմանափակումներ չունեինք, եւ ամեն ինչ ապօրինի էր արվում: Ուստի լավ է, երբ դա վերածվում է խելամիտ համակարգի: Բայց այդ 6%-ը կրիտիկական չեն եւ բիզնեսին չեն ստիպի տեղափոխվել: Երբ Եվրոպայում քննարկում էի ԱԱՀ-ի ներդաշնակեցումը, համաձայնեցին, որ 5 տոկոսային կետի տարբերությունը նորմալ է, դրա պատճառով բիզնեսը չի արտագաղթի: Որովհետեւ դրա փոխարեն այն կբախվի բիզնեսի վերագրանցման եւ այլ ծախսերին: Քսան տոկոսային կետը, իհարկե նշանակալի է, սակայն ոչ 6-7-ը:
Ավելի ձեռնտու չի՞ լինի մտնել Եվրոպայի հետ միասնական տարածք, որտեղ միջին հարկային վճարը 1,5%-ով պակաս է:
Մենք մեր սակագները որպես մեզ համար ներկրման խոչընդոտ չենք դիտարկում: Պարզապես Մաքսային միությունն ստեղծելով՝ մենք առաջին անգամ սկսել ենք մաքսային-սակագնային քաղաքականություն վարել՝ տնտեսության կարգավորման տեսանկյունից: Ես անձամբ մասնակցել եմ մաքսային-սակագնային քաղաքականության ռուսական հանձնաժողովի աշխատանքներին, եւ երբ դիտարկվում էին հարկային վճարների փոփոխությունները, հաճախ դիտարկում էին նաեւ ֆինանսների նախարարության դիրքորոշումը, թե ինչպես կարող են որոշումներն ազդել բյուջեի վրա: Այժմ, երբ մենք որոշումներ ենք կայացնում հանձնաժողովի խորհրդում, հաշվի ենք առնում միայն մեր շուկայում մեր արտադրողների դիրքորոշումները: Եվ դա միանգամայն ճիշտ է, քանի որ մաքսային-սակագնային քաղաքականությունը պետք է մի կողմից պաշտպանի բիզնեսը, մյուս կողմից էլ չպատժի մեր սպառողներին: Անհրաժեշտ է ողջամիտ հավասարակշռություն:
Դիտարկվո՞ւմ է արդյոք միասնական ներկայացուցչության հարցը:
Միասնական ներկայացուցչություն մենք դեռ չունենք, այդ պատճառով էլ, ասենք, Բելառուսի ներկայացուցչությունը չի կարող ապրանքը մաքսազերծել Ղազախստանում: Սակայն այն Բելառուսում մաքսազերծելով, նա կարող է այն շարունակել ուղարկել՝ առանց ամբողջ մաքսային տարածքում հավելյալ գործընթացների: Դա բավական հարմար է, եւ ընկերություններն օգտվում են դրանից:
Դրվա՞ծ է արդյոք հարցն օրակարգում:
Առաջիկայում՝ ոչ, մենք պարզապես քննարկում ենք այն: Դա լավ գաղափար է, որը կբարձրացնի բիզնեսի շարժունակությունը, սակայն դա կիրառելու համար շատ բան պետք է անել: Հարկային մարմինները, բացի զուտ տնտեսականից, ունեն նաեւ իրավապահ գործառույթներ: Եթե, օրինակ, ռուսաստանցի գործարարը խախտում է հարկային օրենսդրությունը, նա ենթարկվում է ռուսական օրենքներին: Իսկ ղազախը ռուսականին չի ենթարկվելու: Այստեղ շատ հարցեր կան: Մենք հասկանում ենք, որ դա լավ գաղափար է, եւ մենք պատրաստ ենք այն քննարկել հետագայում, սակայն ոչ որպես վաղվա օրվա հարց:
Կարո՞ղ են առեւտրում սահմանափակումներ կիրառվել բոլորի համար, այդ թվում՝ սանիտարական եւ ֆիտոսանիտարական հսկողության առումով: Ասենք, եթե Ռոսպոտրեբնադզորն արգելել է Լատվիայից ներկրվող շպրոտները, ապա Հայաստանում նո՞ւյնպես կարգելվի:
Ոչ: Իհարկե, մենք ունենք ստանդարտների ամբողջական ներդաշնակեցում, անասնաբուժական եւ սանիտարական միասնական վկայականներ: Սակայն նման միջոցները բացառիկ են՝ կապված բացառապես քաղաքացիների առողջության պաշտպանության հետ: Մյուս երկրները կարող են միանալ այդ որոշմանը, սակայն դա պարտադիր չէ:

Татьяна Валовая: Таможенный союз не лишает Армению налогового суверенитета
Член коллегии (министр) по основным направлениям интеграции и макроэкономике Единой экономической комиссии Татьяна Валовая в интервью Новости Армении – NEWS.am представляет основные «да» и «нет» Единого таможенного союза – станут ли в Армении дороже импортные товары, как в Казахстане, можно ли будет есть латвийские шпроты, если в России их снова запретят, и многое другое.
Когда Армения начнет подводить свои таможенные тарифы к ставкам Таможенного союза?
Конкретно единый тариф мы пока не обсуждаем. Мы создали рабочую группу, и 5 декабря состоится ее первое заседание. Там мы рассмотрим первый проект дорожной карты, после чего начнутся консультации в этой сфере. Сейчас говорить об этом пока рано, но алгоритм уже понятен.
Озабочены ли армянские партнеры, что импорт из стран вне ТС может подорожать от роста таможенных пошлин? Так произошло в Казахстане…
Наши армянские коллеги заявили, что очевидно, будут просить переходного периода для неких изъятий из режима Единого таможенного кодекса. К этому, естественно, все относятся с пониманием. По товарным позициям, чувствительным для экономики страны, это, конечно, потребуется.
Какова логика гармонизации тарифов в ТС, не ориентируют ли их на российские?
Ну, собственно российских, как вы знаете, больше нет: с 1 января у нас единый таможенный тариф, причем он постепенно понижается с учетом обязательств Российской Федерации перед ВТО. В сентябре его у нас снова понижали, и теперь средневзвешенный таможенный тариф у нас составляет 7,6%.
У нас — примерно 3,5%…
Да, но у вас обязательства перед ВТО позволяют где-то повышать. Поэтому мы с армянскими коллегами говорили, что важнее всего на период изъятий выбрать позиции, важные для армянской экономики и потребителей. Но мы не думаем, что будет рост цен, потому что в Казахстане не было роста цен только лишь из-за повышения тарифов. Это не является первопричиной. Мы как раз рассчитываем, что роста не будет, так как процесс будет достаточно гибким.
А обсуждается ли гармонизация налоговых ставок?
Ее мы не обсуждаем вообще, потому что в рамках Таможенного союза у нас существуют свои налоговые системы, и даже в Казахстане, как вы знаете, более благоприятная обстановка по НДС – 12%, а в России он 18%, и мы смотрим на это как на конкурентное преимущество Казахстана для привлечения бизнеса. Мы относимся к этому именно как к конкурентному преимуществу.
Может ли это приводить к фиктивной регистрации бизнеса?
Она не фиктивная. Бизнес выбирает, где ему регистрироваться. Можно зарегистрироваться в Казахстане и платить налоги там. Мы не видим ничего плохого, если все идет легально. А раньше у нас не было существенных ограничений, и все делалось нелегально. Поэтому лучше, когда это превращается в разумную систему. Но эти 6% не являются критическими и не заставят бизнес переселяться. Когда в Европе обсуждала гармонизацию НДС, то согласились, что разница в 5 процентных пунктов – это нормально, ради этого бизнес не начнет мигрировать. Потому что вместо этого он столкнется с расходами на регистрацию бизнеса, на аппарат и др. Двадцать процентных пунктов — это, конечно, существенно, но не 6-7.
Не выгоднее ли вступить в единое пространство с Европой, где средневзвешенная налоговая пошлина менее 1,5%?
Мы не рассматриваем наши тарифы как препятствие для импорта. Просто создав Таможенный союз, мы впервые стали проводить таможенно-тарифную политику с точки зрения регулирования экономики. Я сама участвовала в работе российской комиссии по таможенно-тарифной политике, и когда рассматривались изменения таможенных пошлин, часто рассматривали и позицию Минфина, указывавшего, как решения могут сказаться на бюджете. Сейчас, когда мы принимаем решения в коллегии и совете комиссии, мы принимаем во внимание только позиции наших производителей на нашем рынке. И это совершенно правильно, потому что таможенно-тарифная политика должна, с одной стороны, защищать бизнес, а с другой – не наказать наших потребителей. Нужен разумный баланс.
Рассматривается ли институт единого резидентства?
Единого резидентства у нас пока нет, поэтому резидент, например, Беларуси не может растаможить товар в Казахстане. Но сделав растаможку в Беларуси, он может его далее отправлять уже без дополнительной процедуры по всей таможенной территории. Это достаточно удобно, и компании пользуются этим.
Стоит ли вопрос на повестке дня?
В ближайшей перспективе нет, мы просто его обсуждаем. Это хорошая идея, которая повысит мобильность бизнеса, но чтобы это ввести, нужно многое сделать. Таможенные органы, помимо чисто экономических, имеют и правоохранительные функции. Если, допустим, российский бизнесмен нарушает таможенное законодательство, он подпадает под российские законы. А казахстанский ведь под российские подпадать не будет. Здесь много вопросов. Мы понимаем, что это хорошая идея, и мы готовы обсуждать ее на перспективу, но не как вопрос завтрашнего дня.
Могут ли внедряться общие для всех ограничения на торговлю, в том числе по запретам санитарного и фитосанитарного контроля? Скажем, если Роспотребнадзор запретил шпроты из Латвии, то Армения тоже запретит?
Нет. Конечно, у нас есть полная унификация стандартов, единый ветеринарный и санитарный сертификаты. Но такие меры эксклюзивные, связанные исключительно с защитой здоровья граждан. Другие страны могут присоединиться к этому решению, но это не вменяется в обязанность.