Կօգնի արդյոք տուրքերի վերացումը հայ ադամանդամշակության վերածնունդին
Այս տարի դեկտեմբերի 2-ին հանդես գալով հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային ֆորումի բացմանը՝ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մեծ հույսեր կապեց ապագայում Մաքսային միությանը (ՄՄ) մեր երկրի անդամակցության հետ:
Վարչապետը նշեց, որ տրանսպորտային շրջափակման ու աղքատ բնական ռեսուրսների պայմաններում Հայաստանը «կայնուն տնտեսական աճով բաց տնտեսության մոդելի ստեղծման հնարավորություն չունի»: Եւ հավելել է, որ դրա հետ մեկտեղ, մենք նպաստավոր պայմաններ ունենք ներդրողների համար, այդ թվում նաեւ ռուս ներդրողների: Իրականությունն այն է, որ մենք չունենք ոչ նավթ, ոչ գազ: Սակայն կան մետաղաական հանքեր ու ոչ հանքաքարային լեռնային ապարներ: Արդյունաբերական արտադրանքի ընդհանուր ծավալում մետաղական հանածոների մասնաբաժինն այնքան էլ մեծ չէ: Սակայն մեր արտահանման հիմնական բաժինն ընկնում է հենց հանքաքարերին ու հիմնական մետաղական համաձուլվածքներին: Մետաղական հանքի վերամշակման ու պղնձի, մոլիբդենի եւ այլ մետաղների արտադրության մակարդակի բարձրացմամբ արժեքի տեսանկյունից արտահանումը կաճի: Հավելենք, որ ոչ հանքաքարային ապարների արտահանումը ամբողջությամբ չի կիրառվում:
Այնպես որ այս բնագավառում էլ խնդիրեներ կան:Ինչ վերաբերում է ներդրողների համար նպաստավոր պայմաններին, այստեղ ամեն ինչ այնքան էլ հուսադրող չէ: Նշենք, որ անցյալ տարին ինքնին բավական անհաջող էր այս առումով: Նախորդ տարվա համեմատ ներդրումների ծավալը նվազեց մինչեւ 148,9 մլն դոլարի կամ 8,6 տոկոսով: Ուղղակի ներդրումների բացարձակ անկումը կազմեց 249,6 մլն դոլար(նվազեց 27.5 տոկոսով): Հետեւաբար, վերջիններիս մասնաբաժինը ընդհանուր ներդրումների ծավալում 52,2 տոկոսից նվազեց մինչեւ 41.4 տոկոսի: Ամենավատ վիճակում էին Հայաստանի տնտեսության իրական հատվածում ուղղակի ներդրումները. ծավալը նախորդ տարվա համեմատ նվազել էր 62.1 տոկոսով: Ընդ որում, Ռուսաստանի մասնաբաժինը այս տեսակ ներդրումներում 13.0 տոկոսից աճել էր մինչեւ 27,4 տոկոսի՝ շնորհիվ համեմատաբար դանդաղ անկման (20.7 տոկոսով): Ընթացիկ տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսների արդյուքներով՝ ներդրումային ոլոտրոըմ բացասական միտումները պահպանվում էին: Իրական հատվածում ընդհանուր ներդրումները տարվա կտրվածքով կրճատվել էին 62,1 տոկոս: Սա բավական բարդ գործոն է ապրանքների ու ծառայությունների հայրենական արտադրության զարգացման համար: Այժմ, ՄՄ Հայաստանի անդամակցության պայամաններում, որոշակի հույսեր կապված են ներկրվող ադամանդի մաքսային տուրքերը չեղյալ հատարարելու հետ: Բնական ադամանդի մշակման բնագավառում խնդիրները ծագել են տարիներ առաջ՝ Հայաստանում դոլլարի արժույթի անկումից հետո: Մեր շուկայից հեռացավ Lev Leviev Group հոլդինգի սեփականատեր, իսրայելցի ականավոր գործարար Լեւի Լեւաեւը:
Հիշեցնենք, որ ավելի քնա տաս տարի առաջ Լեւաեւը սեփականշնորհել էր «Շողակն» ձեռնարկությունը: Վերջինս դարձել էր ոլորտի առաջատար՝ մշակելով հիմնականում Իսրայելից ներկրվող ադամանդի 40 տոկոսը: Սակայն Հայաստանում դոլարի ամրապնդումից հետո իսրայելցի գործարարը վերջ դրեց Հայաստանում իր բիզնեսին: Հեռավոր 2003թ.-ին ռուսական «ԱլՌոսա» ընկերությունը Հայաստանին քվոտայի կարգով տրամադրեց 400 հազար կարատ չմշակված ադամանդ, սակայն մի շարք պատճառներով միայն մի մասն է մշակվում: Այսպես, թեեւ ընթացիկ տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին Ռուսաստանի Հայաստան բնական ադամանդի ներկրումը 2,5 անգամ աճել է, դրանց ծավալը հեռու է վերոնշյալ քվոտայից՝ միայն 92 հազար կարատ: Կօգնի արդյոք տուրքերի վերացումը հայրենական ադամանդամշակության վերածնունդին, դեռ պարզ չէ:
Կանխատեսումներ անելը հուսալի չէ: Ինչ արած, եթե անգամ էկոնոմիկայի նախարարը վերջերս խոստովանեց, որ ԵՄ ու ՄՄ առավելություններն ու թերությունները դեռ հաշվարկված չեն:Սակայն մեկ առավելություն կա. մաքսային տուրքի վերացմամբ Հայաստան ներկրվող ռուսական բնական գազի գինը կազմում է 189 դոլար հազար խորանարդ մետրի դիմաց՝ գործող 270 դոլար փոխարեն: Հիշեցնենք, որ ռուսական գազի վերջին թանկացման պատճառով Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը շտապեց հաստատել նոր սակագներ սահմանել ինչպես բնական գազի, այնպես էլ էլեկտրաէներգիայի համար: Կվերանայվեն արդյոք սակագները, նույնպես դեռ պարզ չէ …

Поможет ли отмена пошлин возрождению армянской алмазогранильной отрасли?
Выступая 2 декабря текущего года на открытии армяно-российского межрегионального форума, премьер министр Армении Тигран Саркисян связал большие надежды с будущим членством нашей страны в Таможенном союзе (ТС). Глава правительства подчеркнул, что Армения, в условиях транспортной блокады и отсутствия богатых природных ресурсов, «не имеет возможности для создания модели открытой экономики со стабильным экономическим ростом». И добавил, что вместе с этим у нас имеются благоприятные условия для инвесторов, в том числе российских.
Истина, что у нас нет нефти и газа. Но есть другие полезные ископаемые, в виде металлической руды и нерудных горных пород. Доля отрасли по добыче металлических руд в общем объеме промышленной продукции не столь уж велика. Однако львиная часть нашего экспорта падает как раз на руду и концентраты основных металлов.
С повышением степени переработки металлической руды, и производства чистой меди, молибдена и прочих металлов экспорт, в стоимостном выражении, еще более возрастет. Добавим, что потенциал экспорта нерудных горных пород используется далеко не полностью. Так что и в этой отрасли немало задач.
Что касается благоприятных условий для инвесторов, тот тут дела не столь обнадеживающие. Заметим, что прошлый год сам по себе оказался довольно неудачным в этом отношении: объем инвестиций сократился, по сравнению с предыдущим годом, на $148,9 млн., или же на 8,6%. По прямым инвестициям абсолютный спад составил $249,6 млн. (сокращение на 27,5%). Вследствие этого доля последних в общем объеме инвестиций снизилась с 52,2% до 41,4%.
Хуже всего дела обстояли с прямыми инвестициями в реальный сектор экономики Армении: объем их в прошлом году снизился на 62,1%. При этом доля России в этом виде инвестиций возросла с 13,0% до 27,4%, но механически, благодаря лишь сравнительно медленному спаду (на 20,7%).
По итогам января-сентября текущего года, негативные тенденции в динамике инвестиций продолжались. Общие инвестиции в реальном секторе сократились в годовом исчислении на 31,7%, в том числе прямые – на 62,1%. Это довольно неблагоприятный фактор для развития отечественного производства товаров и сферы услуг.
Ныне, с будущим вхождением Армении в ТС, определенные надежды связываются с отменой таможенных пошлин на поставляемые в нашу страну российские природные алмазы. Проблемы отрасли по огранке природных алмазов, работающей на толлинге (сырье внешних заказчиков), начались годы назад — с падения курса доллара в Армении. С нашего рынка тогда ушел видный израильский бизнесмен Леви Леваев, владелец и глава холдинга Lev Leviev Group.
Напомним, что свыше десятилетия назад Леваев приватизировал алмазогранильное предприятие «Шогакн». Благодаря техническому переоборудованию последнее стало лидером отрасли, обрабатывая свыше 40% поставляемых в нашу страну алмазов, в основном из Израиля. Но, после ощутимого укрепления доллара США в Армении израильский предприниматель просто свернул свой бизнес в нашей стране, из-за подорожания стоимости огранки алмазов.
В далеком уже 2003 году российская компания «АлРоса» выделила Армении квоту в 400 тысяч каратов необработанных алмазов, однако по ряду причин только небольшая часть этой квоты осваивается предприятиями местной отрасли. Так, хотя в январе-сентябре текущего года поставки природных алмазов из России в Армению возросли почти в 2,5 раза, сам объем их весьма далек от указанной квоты – лишь 92 тыс. каратов.
Поможет ли отмена пошлин возрождению отечественной алмазогранильной отрасли, пока что неясно. Прогнозы – ненадежное дело. Что поделать, если сам министр экономики недавно признался, что плюсы да минусы от Евросоюза или ТС еще не подсчитаны.
Но, один плюс уже есть – в результате отмены таможенной пошлины цена импортируемого в Армению российского природного газа составит $189 за тысячу кубометров, вместо действующих ныне $270 за ту же кубатуру. Напомним, что в связи с последним подорожанием российского газа Комиссия по регулированию общественных услуг поспешила утвердить новые тарифы как по природному газу, так и электроэнергии. Будет ли эти тарифы пересмотрены, уже в сторону понижения, тоже пока неясно…