Կրթություն-աշխատաշուկա. նոր պահանջներ
Հուլիսի 10-ին ԵՊՀ-ում տեղի ունեցավ ԵՊՀ գիտխորհրդին կից ձեռնարկությունների հետ համագործակցությունն ապահովող մշտական հանձնաժողովի նիստը:
ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանի նախագահությամբ նիստին ներկա էին պրոռեկտորները, ֆակուլտետների դեկաններ, տարբեր ստորաբաժանումների և ուսանողական կառույցների ներկայացուցիչներ: Օրակարգային երկու առաջնային հարցերն առնչվում էր Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահի խորհրդական Հովսեփ Պողոսյանի՝ բուհ-ձեռնարկություն համագործակցության նոր հարթակի (ձևաչափի) վերաբերյալ առաջարկության քննարկմանը:
Դեռևս մայիսի 27-ին կայացած բուհ-աշխատաշուկայի վերաբերյալ գիտաժողովի ընթացքում Հովսեփ Պողոսյանը ներկայացրել էր մի շարք առաջարկություններ, որոնց մանրամասն քննարկումը որոշվել էր անցկացնել համապատասխան հանձնաժողովի նիստում: Եվ ահա այսօր հյուրը մանրամասն ներկայացրեց իր առաջարկությունը, որի էությունն այն է, որ անհրաժեշտ է ստեղծել ուսանողին կամ շրջանավարտին գործնական հմտություններ և կարողություններ փոխանցելու հատուկ հարթակ, որը նա պայմանականորեն անվանեց «պրակտիկատուրա»:
«Ոչ միայն Հայաստանում, այլև մեր երկրից դուրս մասնագիտական կրթության և աշխատաշուկայի պահանջների միջև գոյություն ունեն որոշակի պատնեշներ: Հայաստանում այս խնդիրը բավականին սրված է, և միևնույն ժամանակ աշխատանքային շուկան շատ արագ է փոփոխման ենթարկվում, քան մասնագիտական կրթությունը»,- ասաց Հովսեփ Պողոսյանը:
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահի խորհրդականն առաջարկեց ստեղծել մի կառույց, որը վճարովի հիմունքներով (վճարը կատարվում է ուսանողի կամ գործատուի կողմից) կընձեռի վերապատրաստման և հիմնական գիտելիքների ձեռքբերման հնարավորություն: Այն կտա նաև հնարավորություն շատ արագ արձագանքելու աշխատաշուկայի պահանջներին:
Տեղի ունեցած քննարկումը ամփոփեց ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը՝ նշելով, որ այն, ըստ էության, վերաբերում է հետբուհական կամ լրացուցիչ կրթության գործընթացին: Միաժամանակ ԵՊՀ ռեկտորը հավելեց, որ համալսարան-ձեռնարկություն համագործակցությունն ունի ավելի լայն շրջանակներ, որի մասին բազմիցս է խոսվել «կորպորատիվ համալսարան» գաղափարի շրջանակներում («Սինոփսիս Արմենիայի» օրինակով):
«Մեր տեսլականն առավել ընդլայնված տեսք ունի, քանի որ մենք ցանկանում ենք ընդհանրապես գործարար աշխարհը բերել դեպի կրթություն՝ սկսած ուսանողական առաջին տարիներից, որպեսզի գործատուն ունենա հասարակական պատասխանատվություն բուհի հետ որակյալ շրջանավարտ ունենալու հարցում»,- ասաց ռեկտորը:
Այնուամենայնիվ, որոշվեց Հովսեփ Պողոսյանի առաջարկությունը քննարկել պրոռեկտորների ու Հետբուհական և լրացուցիչ կրթության վարչության հետ:
Նիստի օրակարգում ներառված էր նաև ԵՊՀ ուսանողների լրացուցիչ պրակտիկայի կազմակերպման կանոնակարգի նախագծի քննարկումը: Կանոնակարգի վերաբերյալ մտքեր փոխանակելուց հետո որոշվեց առաջարկություններն ամփոփել մինչև հուլիսի 15-ը և նախագիծը ներկայացնել ԵՊՀ գիտխորհրդի իրավական ակտերի նախագծերի մշակման և փորձաքննության հանձնաժողովի քննարկմանը:

ФАКТОРЫ, НЕОБХОДИМЫЕ ДЛЯ КОНКУРЕНТОСПОСОБНОСТИ
10 июля в ЕГУ состоялось заседание постоянной комиссии при Ученом совете ЕГУ, обеспечивающей сотрудничество с предприятиями.
На заседании, которым председательствовал ректор ЕГУ Арам Симонян, присутствовали проректоры, деканы факультетов, представители различных подразделений и студенческих структур. Два первоочередных вопроса повестки дня были связаны с обсуждением предложения советника председателя Союза промышленников и предпринимателей Армении Овсепа Погосяна о создании новой платформы сотрудничества вуза и предприятия.
Еще в ходе научной конференции о рынке труда и вуза, организованной 27 мая, Овсеп Погосян выдвинул ряд предложений, подробное обсуждение которых было решено провести на заседании соответствующей комиссии. И вот сегодня гость подробно представил свои предложения, суть которых заключается в том, что необходимо создать специальную платформу для передачи практических навыков и способностей студенту или выпускнику, эту платформу он условно назвал «практикатура».
«Не только в Армении, но и за ее пределами существуют определенные представления о требованиях рынка труда. В Армении эта проблема довольно обострена, и в то же время рынок труда гораздо быстрее подвергается изменениям, нежели специальное образование», — отметил Овсеп Погосян.
Советник председателя Союза промышленников и предпринимателей Армении предложил создать структуру, которая на платной основе (оплата производится студентом или работодателем) предоставит возможность приобретения основных знаний и прохождения переподготовки. Это также предоставит возможность очень быстро реагировать на требования рынка труда.
Обсуждение подытожил ректор ЕГУ Арам Симонян, отметив, что оно, в сущности, касается процесса поствузовского или дополнительного образования. В то же время ректор ЕГУ добавил, что у сотрудничества университет-предприятие довольно широкие рамки, о чем неоднократно говорилось в связи с идеей о «корпоративном университете» (на примере «Синопсис Армения»).
«Наша теория имеет более расширенный вид, так как мы вообще хотим привести деловой мир к образованию, начиная с первых же студенческих лет, для того чтобы работодатель вместе с вузом нес общественную ответственность в вопросе квалифицированных выпускников», — отметил ректор.
Тем не менее, было решено обсудить предложение Овсепа Погосяна с проректорами и представителями Управления поствузовского и дополнительного образования.
В повестку дня было также включено обсуждение проекта устава об организации дополнительной практики студентов ЕГУ. В итоге было решено до 15 июля представить проект на обсуждение комиссии по разработке правовых актов и экспертизе Ученого совета ЕГУ.