Իր դռները բացեց Armenia EXPO 2023 տարածաշրջանային առևտրաարդյունաբերական ցուցահանդեսը
Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում սեպտեմբերի 15-ին իր դռները բացեց Armenia EXPO 2023 22-րդ տարածաշրջանային առևտրաարդյունաբերական ցուցահանդեսը։ Վերջինիս իրենց մասնակցությունն են բերել 300 ընկերություններ Ռուսաստանից, Բելառուսից, Հայաստանից, Լեհաստանից, Վրաստանից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից, Ավստրիայից, Իրանից, Լատվիայից, Լիտվայից և Ղազախստանից։ Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության ու «Լոգոս էքսպո կենտրոնի» համատեղ կազմակերպած ցուցահանդեսին ներկայացված են ամենատարբեր ոլորտներ՝ շինարարություն, բեռնափոխադրումներ, կահույքի արտադրություն, պոլիգրաֆիա և հրատարակչություն, սննդարդյունաբերություն, զբոսաշրջություն ու հանգիստ, ֆինանսական, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ։
Ողջունելով այս տարվա իր բնույթով ամենամեծ ցուցահանդեսի մասնակիցներին՝ Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության փոխնախագահ Ներսես Կարամանուկյանը կարևորեց Armenia EXPO 2023-ի կազմակերպումը, որտեղ գործարարները հնարավորություն են ստանում հանդիպելու թե իրենց գործընկերներին, թե անմիջական սպառողներին, գործարար կապեր հաստատել արտասահմանյան ընկերությունների հետ։ Այն արտերկրի կազմակերպություններին հնարավորություն է տալիս գործունեություն ծավալել Հայաստանում, իսկ հայկական ընկերություններին՝ ընդլայնել իրենց արտահանման շուկաները։
ՀՀ Էկոնոմիկայի փոխնախարար Ռաֆայել Գևորգյանի գնահատմամբ՝ ցուցահանդեսի ներկայացչականությունը վկայում է վերջինիս կայացվածության մասին։ Նրա խոսքով՝ հարկ է համընթաց շարունակաբար զարգացնել նաև մասնագիտացված ցուցահանդեսների կազմակերպումը, ինչը կնպաստի մեր տնտեսություն մասնագիտական հմտությունների և նոր տեխնոլոգիաների ներգրավմանը, նոր գործարար կապերի ձևավորմանն ինչպես ԵԱՏՄ, այնպես էլ այլ տարածաշրջանային ու միջազգային մասնակիցների հետ։ Փոխնախարարը հավաստիացրեց, որ իրենց նախարարությունը շարունակական աջակցություն է ցուցաբերելու համանման նախաձեռնություններին։
Ըստ ՀՀ-ում ՌԴ առևտրային ներկայացուցչության ղեկավար Աննա Դոնչենկոյի՝ ներկա ցուցահանդեսը յուրահատուկ է նրանով, որ այն ունիվերսալ է և ընդգրկել է ամենատարբեր բնագավառներ։ Նրա ներկայացմամբ՝ Armenia EXPO 2023-ին մասնակցում են Ռուսատանի Դաշնության շուրջ մեկուկես տասնյակ տարածաշրջանների ներկայացուցիչներ։ «Շատ կարևոր է, որ ցուցահանդեսը լինի հարթակ ոչ միայն հանդիպումների ու ծանոթությունների, այլև գործարար կապերի հաստատման, հետաքրքիր նոր նախագծեր ի հայտ բերելու համար»,-նշեց Աննա Դոնչենկոն։
Armenia EXPO 2023 22-րդ տարածաշրջանային առևտրաարդյունաբերական ցուցահանդեսը կգործի մինչև սեպտեմբերի 17-ը։

Armenia EXPO 2023 regional trade and industry exhibition is launched
On September 15, at the sports concert complex named after Karen Demirchyan in Yerevan opened the doors for Armenia EXPO 2023 22nd regional trade and industry exhibition. 300 companies from Russia, Belarus, Armenia, Poland, Georgia, United Arab Emirates, Austria, Iran, Latvia, Lithuania and Kazakhstan took part in the exhibition. The exhibition was organized by the Logos Expo center with the assistance of the Union of manufacturers and businessmen of Armenia.
Various sectors are represented in the event: construction, cargo transportation, furniture, production, polygraphy and publishing, food industry, tourism and leisure, financial, information technologies.
Welcoming the participants of the largest exhibition, the UMBA Vice President Nerses Karamanukyan highlighted the importance of the organization of Armenia EXPO 2023, where businessmen get the opportunity to meet their partners and direct consumers, establish business ties with foreign companies. It is an opportunity for organizations from abroad to know the Armenian companies, and for the Armenian companies to expand their ia export market
According to RA Deputy Minister of Economy Rafael Gevorgyan, the representativeness of the exhibition testifies to its success. The Deputy Minister assured that the ministry will provide continuous support to similar initiatives.
Anna Donchenko, the head of the Russian Trade Representation in Armenia, welcoming the guests underlined that the exhibition is unique because it is universal and covers various fields. “It is very important that the exhibition will serve as a platform not only for the meetings and acquaintances, but also for establishing business contacts, and will bring out interesting projects,” said Anna Donchenko.