Իր դռները բացեց Armenia EXPO 2023 տարածաշրջանային առևտրաարդյունաբերական ցուցահանդեսը
Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում սեպտեմբերի 15-ին իր դռները բացեց Armenia EXPO 2023 22-րդ տարածաշրջանային առևտրաարդյունաբերական ցուցահանդեսը։ Վերջինիս իրենց մասնակցությունն են բերել 300 ընկերություններ Ռուսաստանից, Բելառուսից, Հայաստանից, Լեհաստանից, Վրաստանից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից, Ավստրիայից, Իրանից, Լատվիայից, Լիտվայից և Ղազախստանից։ Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության ու «Լոգոս էքսպո կենտրոնի» համատեղ կազմակերպած ցուցահանդեսին ներկայացված են ամենատարբեր ոլորտներ՝ շինարարություն, բեռնափոխադրումներ, կահույքի արտադրություն, պոլիգրաֆիա և հրատարակչություն, սննդարդյունաբերություն, զբոսաշրջություն ու հանգիստ, ֆինանսական, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ։
Ողջունելով այս տարվա իր բնույթով ամենամեծ ցուցահանդեսի մասնակիցներին՝ Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության փոխնախագահ Ներսես Կարամանուկյանը կարևորեց Armenia EXPO 2023-ի կազմակերպումը, որտեղ գործարարները հնարավորություն են ստանում հանդիպելու թե իրենց գործընկերներին, թե անմիջական սպառողներին, գործարար կապեր հաստատել արտասահմանյան ընկերությունների հետ։ Այն արտերկրի կազմակերպություններին հնարավորություն է տալիս գործունեություն ծավալել Հայաստանում, իսկ հայկական ընկերություններին՝ ընդլայնել իրենց արտահանման շուկաները։
ՀՀ Էկոնոմիկայի փոխնախարար Ռաֆայել Գևորգյանի գնահատմամբ՝ ցուցահանդեսի ներկայացչականությունը վկայում է վերջինիս կայացվածության մասին։ Նրա խոսքով՝ հարկ է համընթաց շարունակաբար զարգացնել նաև մասնագիտացված ցուցահանդեսների կազմակերպումը, ինչը կնպաստի մեր տնտեսություն մասնագիտական հմտությունների և նոր տեխնոլոգիաների ներգրավմանը, նոր գործարար կապերի ձևավորմանն ինչպես ԵԱՏՄ, այնպես էլ այլ տարածաշրջանային ու միջազգային մասնակիցների հետ։ Փոխնախարարը հավաստիացրեց, որ իրենց նախարարությունը շարունակական աջակցություն է ցուցաբերելու համանման նախաձեռնություններին։
Ըստ ՀՀ-ում ՌԴ առևտրային ներկայացուցչության ղեկավար Աննա Դոնչենկոյի՝ ներկա ցուցահանդեսը յուրահատուկ է նրանով, որ այն ունիվերսալ է և ընդգրկել է ամենատարբեր բնագավառներ։ Նրա ներկայացմամբ՝ Armenia EXPO 2023-ին մասնակցում են Ռուսատանի Դաշնության շուրջ մեկուկես տասնյակ տարածաշրջանների ներկայացուցիչներ։ «Շատ կարևոր է, որ ցուցահանդեսը լինի հարթակ ոչ միայն հանդիպումների ու ծանոթությունների, այլև գործարար կապերի հաստատման, հետաքրքիր նոր նախագծեր ի հայտ բերելու համար»,-նշեց Աննա Դոնչենկոն։
Armenia EXPO 2023 22-րդ տարածաշրջանային առևտրաարդյունաբերական ցուցահանդեսը կգործի մինչև սեպտեմբերի 17-ը։

Региональная торгово-промышленная выставка «Армения ЭКСПО 2023» открыла свои двери
15 сентября в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в Ереване открыла свои двери 22-я региональная торгово-промышленная выставка «Армения ЭКСПО-2023». В последнем участвуют 300 компаний из России, Белоруссии, Армении, Польши, Грузии, Объединенных Арабских Эмиратов, Австрии, Ирана, Латвии, Литвы и Казахстана. Выставка, организованная совместно Союзом промышленников и предпринимателей Армении и «Логос Экспоцентр», представляет различные отрасли: строительство, грузовые перевозки, производство мебели, полиграфию и издательское дело, пищевую промышленность, туризм и отдых, финансы, информационные технологии.
Приветствуя участников крупнейшей в этом году выставки, вице-президент Союза промышленников и предпринимателей Армении Нерсес Караманукян подчеркнул важность организации выставки «Армения ЭКСПО-2023», где бизнесмены получают возможность встретиться со своими партнерами и непосредственными потребителями, наладить деловые связи с иностранными компаниями. Это позволяет иностранным организациям работать в Армении, а армянским компаниям расширять свои экспортные рынки.
По словам заместителя министра экономики РА Рафаэля Геворгяна, представительность выставки свидетельствует о ее успехе. По его словам, необходимо постоянно развивать и организацию специализированных выставок, что будет способствовать вовлечению профессиональных навыков и новых технологий в нашу экономику, формированию новых деловых связей как с ЕАЭС, так и с другими региональными и международными участниками. Заместитель министра заверил, что их министерство будет оказывать постоянную поддержку подобным инициативам.
По словам главы торгового представительства РФ в РА Анны Донченко, нынешняя выставка уникальна тем, что она универсальна и охватывает самые разные сферы. B «Армения ЭКСПО-2023», принимают участие представители около полутора десятков регионов РФ. «Очень важно, чтобы выставка стала площадкой не только для встреч и знакомств, но и для установления деловых контактов, для выявления новых интересных проектов», — сказала Анна Донченко.