«Բիզնես և կրթություն-գործընկերություն» գերմանական հիմնադրամի պատվիրակությունը ՀԱԳՄ-ում
Օգոստոսի 27-31-ը Հայաստանում է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության «Բիզնես և կրթություն-գործընկերություն» հիմնադրամի պատվիրակությունը, որն իր հայաստանյան գործընկեր «Բիզնես և կրթություն» ասոցիացիայի ներկայացուցիչների հետ օգոստոսի 29-ին հյուրընկալվեցին Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունում։
Ներկայացնելով ՀԱԳՄ գործառույթները՝ Միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Կիրակոսյանը կարևորեց Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործում գործարար կառույցների դերակատարությունը և համաշխարհային փորձի իմացությունն ու կիրառումը:
Գերմանական հիմնադրամի պատասխանատուներից Սյուզն Բաքն ու Էլկա Դեմշուկը ներկայացրեցին իրենց երկրում բիզնես կառույցների մեծ դերը և գործունեության ուղղությունները։ Նշվեց, որ ներկա այցի նպատակն է Հայաստանի տնտեսական առանձնահատկություններին ծանոթանալը և իրականացվող ծրագրերն առավել արդյունավետ դարձնելը:
«Բիզնես և կրթություն-գործընկերություն»-ը ներկայացնում է 25 կառույց, որոնք միջազգային լուրջ կապեր ունեն, և վերջիններիս փորձն օգտակար կարող է լինել նաև Հայաստանի համար: Նշվեց, որ տնտեսական զարգացման առումով իրենք առավել ուշադրություն են դարձնում ճշգրիտ գիտությունների ուսումնասիրմանը, իսկ հաջողություններ գրանցելու դեպքում ավելացվում է պետական ֆինանսավորումը:
Ըստ Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանի՝ մեզանում գործարարությունն ու կրթությունը դեռևս ներդաշնակ չեն գործում, ավելի շատ տարանջատված են, քան միասնական: ՀԱԳՄ փոխնախագահն անդրադարձավ նաև մեր ժողովրդի ավանդական մտածողության առանձին դրսևորումների, մասնավորապես՝ մշակույթի և գրահրատարակչության առկա վիճակին:

Делегация немецкого фонда «Бизнес и образование-партнерство» посетила СППА
27-31 августа в Армении находится делегация Фонда «Бизнес и образование-партнерство» Федеративной Республики Германия, которая 29 августа вместе с представителями своего армянского партнера Ассоциации «Бизнес и образование» посетила Союз промышленников и предпринимательей Армении.
Представляя деятельность СППА, исполнительный директор Союза Эдуард Киракосян подчеркнул роль бизнес-структур в развитии экономики Армении, а также знания и применения мирового опыта.
Представители немецкого фонда Сьюзен Бак и Элька Демщук, представили большую роль и направлений деятельности бизнес-структур в своей стране. Было отмечено, что целью нынешнего визита является ознакомление с экономическими особенностями Армении и повышение эффективности реализуемых программ.
«Бизнес и образование-партнерство» представляет 25 структур, имеющих серьезные международные связи, и их опыт может быть полезен для Армении. Было отмечено, что в условиях экономического развития больше внимания уделяют изучению точных наук, а в случае успеха увеличивается государственное финансирование.
По мнению вице-президента Союза промышленников и предпринимателей Армении Армена Мартиросяна, бизнес и образование в нашей стране не работают гармонично, они скорее разделены, чем объединены. Вице-президент СППА также коснулся современного состояния отдельных проявлений традиционного мышления нашего народа, в частности, культуры и книгоиздания. Cтороны выразили надежду, что сотрудничество будет продолжительным.