Էկոնոմիկայի նախարար. Մեր գործարարները ոչ պակաս հայրենասեր են
Կարծում եմ, մեր գործարարները ոչ պակաս հայրենասեր են: Այս մասին մայիսի 15-ին լրագրողների հետ զրույցում նշել է Էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը՝ մեկնաբանելով երեկ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հանդիպումը կավառարության անդամների հետ, որտեղ վարչապետը հայտարարել էր հուլիսի 1-ից բիզնեսի համար ազնիվ խաղի անհրաժեշտության մասին:
«Բիզնեսը հասկանում է, որ տնտեսության զարգացման համար պետք են տնտեսական ու իրավականա փոփոխություններ»,-հավելել է Ճշմարիտյանը:
Հարցին, թե ինչ կլինի, եթե բիզնեսը հրաժարվի հետեւել այդ կանոններին, նախարարը պատասխանել է. «Կարծում եմ, դուք էլ դա գիտեք»:
Նշանակո՞ւմ է արդյոք, որ հուլիսին Հայաստանի շաքարի շուկայում նոր խաղացող կհայտնվի հարցին, Ճշմարիտյանը պատասխանել է. «Սկզբունքորեն չի բացառվում»: Նրա խոսքով՝ նոր կանոնների էֆեկտը կարող է լինել ոչ այնքան բյուջեի եկամուտների ավելացումը, որքան վճարունակ պահանջարկի աճը, ինչը միշտ տնտեսության համար շահավետ պայմաններ է ստեղծում:

Министр экономики Армении по итогам встречи у премьера: Наши бизнесмены – немалые патриоты
Думаю, наши бизнесмены – немалые патриоты. Об этом заявил журналистам 15 мая министр экономики Армении Карен Чшмаритян, комментируя вчерашнюю встречу премьер-министра Овика Абрамяна с членами Правительства, на которой премьер заявил о необходимости честной игры в бизнесе с 1 июля.
«Бизнес понимает, что для развития экономики нужны изменения в экономических и правовых отношениях», — добавил Чшмаритян. На вопрос, что последует, если бизнес откажется следовать этим правилам, Чшмаритян ответил: «Думаю, вы и сами знаете». На вопрос же, означает ли это, что в июле на рынке сахара Армении может появиться новый игрок, Чшмаритян ответил: «В принципе не исключено».
По его словам, эффектом новых правил может стать не столько увеличение доходов бюджета, сколько увеличение платежеспособного спроса, что всегда создает выгоды для экономики. «Чрезмерная концентрация доходов в обществе – отрицательное явление, а их перераспределение – одна из основ экономического роста», — заключил министр экономики.