Աշխատանքային քննարկում արտադրական ընկերությունների մասնակցությամբ
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության ու Հայաստանում ամերիկյան առևտրի պալատի նախաձեռնությամբ հուլիսի 22-ին  «Ramada Hotel & Suites by Wyndham Yerevan»  հյուրանոցում տեղի ունեցավ աշխատանքային քննարկում, որին մասնակցելու հրավիրվել էին Միության անդամ կազմակերպություններ, խոշոր արտադրական ընկերություններ։ Օրակարգում QR դրոշմապիտակների կիրառվող նոր կարգին առնչվող խնդիրների և Հարկային օրենսգրքի առաջիկա  փոփոխությունների հետ կապված գործարար շրջանակների դիրքորոշումներն էին։
ՀԱԳՄ փոխնախագահ Ներսես Կարամանուկյանի ներկայացմամբ՝ QR դրոշմապիտակների կիրառվող նոր կարգը և դրանից բխող խնդիրները քանիցս քննարկվել են Միության տարբեր հարթակներում, առանձնացվել են առավել խնդրահարույց կարգավորումները, դրանք ներկայացվել պետական պատկան մարմիններին։ Ներկայում էլ առկա են խնդիրներ, որոնք վերանայման ու լուծումներ ստանալու կարիք ունեն։ Դրանք մասնավորապես վերաբերում են մեկ ընկերության կողմից մենաշնորհային կարգով իրականացվող ծառայությանը, վերջինիս գնագոյացմանը, առևտրային գաղտնիքի պաշտպանությանը, այն լրացուցիչ ծախսերին, որոնք ընկերությունները  ստպված են լինում կատարել։
Մասնակիցներն անդրադարձան գործընթացի ավտոմատացման հետ կապված դժվարություններին, որոշակի չափորոշիչների բացակայությանը, սպասարկող ծառայությունների պատշաճ լիցենզավորման անհրաժեշտությանը, գնային քաղաքականությանը։
Օրակարգային հարցերի հանգամանալի քննարկումների արդյունքում ընկերությունների ներկայացուցիչները պայմանավորվեցին ի մի բերել հնչեցված խնդիրները, լուծումներն ու հաղթահարման եղանակները և դրանք միասնական փաթեթով ներկայացնել գործադիրին։

Рабочее обсуждение с участием компаний-производителей
22 июля по инициативе Союза промышленников и предпринимателей Армении и Американской торговой палаты в Армении в отеле Ramada Hotel & Suites by Wyndham Yerevan состоялось рабочее обсуждение, к участию в котором были приглашены организации-члены Союза и крупные производственные компании. На повестке дня были рассмотрены позиции деловых кругов по вопросам, связанным с новой системой QR- маркировки и предстоящими поправками в Налоговый кодекс.
По словам вице-президента Союза промышленников и предпринимателей Армении Нерсеса Караманукяна, новый порядок применения QR- маркировки и возникающие в связи с этим вопросы неоднократно обсуждались на различных площадках Союза, были выявлены наиболее проблемные аспекты, которые были представлены соответствующим государственным органам. В настоящее время так же существуют вопросы, требующие рассмотрения и решения. Они касаются, в частности, монопольного предоставления услуг одной компанией, ценообразования, защиты коммерческой тайны и дополнительных расходов, которые вынуждены нести компании.
Участники обсудили трудности, связанные с автоматизацией процесса, отсутствием определенных стандартов, необходимостью надлежащего лицензирования поставщиков услуг, а также ценовой политикой.
В результате детального обсуждения вопросов повестки дня представители компании договорились объединить озвученные проблемы, решения и пути их преодоления и представить их исполнительной власти в едином пакете.