ՀԱԳՄ–ի աջակցությամբ իրականացված ծրագրի շրջանակում անվճար իրավաբանական խորհրդատվություն է տրամադրվել 108 բռնի տեղահանվածի
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության (ՀԱԳՄ) աջակցությամբ` 2025 թվականի փետրվարից մինչև օգոստոս Իրավաբանների հայկական ասոցիացիան (ԻՀԱ) «Արցախահայերի իրավունքների պաշտպանություն» ծրագրի շրջանակում անվճար իրավաբանական խորհրդատվություն է տրամադրել 108 բռնի տեղահանված անձի։
Տրամադրված խորհրդատվությունները ներառել են խնդիրների լայն շրջանակ, որոնք առնչվել են սոցիալական աջակցության ծրագրերից օգտվելու իրավական հնարավորություններին, փաստաթղթերի վերականգնման ընթացակարգերին, բնակապահովման և աջակցության պետական ծրագրերին, իրավաբանական փաստի հաստատմանը, քաղաքացիություն ընդունելու գործընթացին, վարկային պարտավորություններին, ժառանգության հարցերին, կենսաթոշակների նշանակմանն ու աշխատանքային ստաժի հաշվարկին, մի շարք այլ հարցերի։
Վերջին ամիսներին արձանագրվել է նաև իրավաբանական հարցերի աճ՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված կարիքավոր ընտանիքներին տրամադրվող լրացուցիչ հրատապ սոցիալական աջակցության միջոցառման կարգավորումների և հայտերի լրացման հետ։ Իրականացված աշխատանքների արդյունքները փաստում են, որ բռնի տեղահանված անձինք շարունակ բախվում են թե՛ անհատական, թե՛ համակարգային իրավական խնդիրների։
Իրավաբանական աջակցությունը տրամադրվում է տարբեր ձևաչափերով՝ համայնքային այցերի միջոցով՝ քաղաքացիներին հնարավորինս մոտ գտնվելու նպատակով, գրասենյակային ընդունելության ճանապարհով՝ շահառուները կարող են այցելել ԻՀԱ գրասենյակ և ներկայացնել իրենց խնդիրները, ցանկացած վայրից՝ առցանց՝ armrights.am հարթակի միջոցով ներկայացնելով իրենց հարցը։
Այս մոդելը հնարավորություն է տալիս քաղաքացիներին ոչ միայն լուծել իրենց առանձին իրավական խնդիրները, այլև դառնալ ավելի իրազեկ իրենց իրավունքների և հնարավորությունների վերաբերյալ, ինչն իր հերթին նպաստում է նրանց կարողությունների և վստահության բարձրացմանը՝ իրավունքի պաշտպանության գործընթացում։
ԻՀԱ-ի իրավաբաններն իրականացնում են անհատական խորհրդատվություն՝ յուրաքանչյուր շահառուի խնդրին հասցեական արձագանքելու նպատակով։ Ըստ անհրաժեշտության իրավաբանները կազմում են պաշտոնական գրություններ՝ ուղղված իրավասու պետական մարմիններին՝ նպաստելով քաղաքացիների իրավունքների վերականգնմանը։ Խորհրդատվության ընթացքում շահառուներին ներկայացվում են նաև իրենց խնդրի կարգավորման համար անհրաժեշտ գործողությունների հաջորդական քայլերը։
«Արցախահայերի իրավական խնդիրները Հայաստանում» շարքի շրջանակում հրապարակվել է 24 տեսանյութ, որում բռնի տեղահանված անձինք կիսվում են իրենց պատմություններով՝ ներկայացնելով այն իրավական խնդիրները, որոնց բախվել են Հայաստանում։ Տեսանյութերը հասանելի են հետևյալ հղումով՝ https://armrights.am/am/news։
Միևնույն ժամանակ, վեր են հանվել խնդիրներ, որոնք ունեն համակարգային բնույթ։ Դրանց վերաբերյալ ձեռնարկվում են համապատասխան քայլեր՝ այդ հարցերն իրավական հիմնավորմամբ ներկայացնելու համար իրավասու մարմիններին՝ նպատակ ունենալով նպաստել ոչ միայն առանձին դեպքերի, այլև համակարգային խնդիրների լուծմանը։
«Արցախահայերի իրավունքների պաշտպանություն»–ը հերթականն է այն ծրագրերից, որոնք ի աջակցություն Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների իրականացվել են Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանի ղեկավարած կազմակերպության ցուցաբերած ֆինանսական աջակցությամբ։ Սոցիալապես խոցելի խմբերի համար իրավական ծառայությունների մատչելիությունն ու հասանելիությունն ապահովող այս ծրագրի իրականացման համար հատկացվել է 2 միլիոն ՀՀ դրամ։

В рамках проекта, реализованного при поддержке СППА, была оказана бесплатная юридическая консультация 108 насильственным переселенцам
При поддержке Союза промышленников и предпринимателей Армении (СППА) с февраля по август 2025 года Армянская ассоциация юристов (ААЮ) в рамках программы «Защита прав армян Арцаха» предоставила бесплатную юридическую консультацию 108 насильственно переселенным лицам.
Оказанные консультации охватывали широкий спектр вопросов, связанных с правовыми возможностями использования программ социальной помощи, процедурами восстановления документов, государственными программами жилищного обеспечения и поддержки, подтверждением юридического факта, процессом получения гражданства, кредитными обязательствами, вопросами наследования, назначения пенсий и исчисления трудового стажа, а также ряд других вопросов.
В последние месяцы также возросло число правовых проблем, связанных с правилами и формами заявлений на дополнительную меру экстренной социальной помощи, предоставляемой нуждающимся семьям, насильственно переселенным из Нагорного Карабаха. Результаты проведенной работы свидетельствуют о том, что вынужденно перемещенные лица продолжают сталкиваться как с индивидуальными, так и с системными правовыми проблемами.
Юридическая помощь предоставляется в различных форматах: посредством визитов в общины для максимального приближения к гражданам, через офисный прием, когда получатели помощи могут посетить офис ААЮ и изложить свои проблемы, или в режиме онлайн из любого места, отправив свой вопрос через платформу armrights.am.
Данная модель позволяет гражданам не только решать индивидуальные правовые вопросы, но и лучше осознавать свои права и возможности, что в свою очередь способствует повышению их возможностей и уверенности в процессе защиты своих прав.
Юристы ААЮ предоставляют индивидуальные консультации с целью адресного решения проблемы каждого бенефициара. При необходимости юристы готовят официальные письма в компетентные государственные органы, способствуя восстановлению прав граждан. В ходе консультаций получателям помощи также разъясняется последовательность действий, необходимых для решения их проблемы.
В рамках серии «Защита прав армян Арцаха» опубликовано 24 видеоролика, в которых насильственно переселенные лица делятся своими историями, рассказывая о правовых проблемах, с которыми они столкнулись в Армении. Видео доступны по следующей ссылке: https://armrights.am/am/news.
В то же время были выявлены проблемы системного характера. Предпринимаются соответствующие шаги по представлению этих вопросов в компетентные органы с юридическим обоснованием, с целью содействия решению не только отдельных случаев, но и системных проблем.
«Защита прав армян Арцаха» – еще одна из программ, которая была реализована в поддержку наших соотечественников, насильственно перемещенных из Арцаха, при финансовой поддержке организации, возглавляемой президентом Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсеном Казаряном. На реализацию этой программы было выделено 2 миллиона драмов, что обеспечивает наличие и доступность юридических услуг для социально уязвимых слоев населения.