Տեղի ունեցավ «Հայ-չեխական գործարար համաժողով»
Հունվարի 31-ին Պրահայում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի’ Չեխիայի Հանրապետություն կատարած այցի շրջանակներում տեղի ունեցավ «Հայ-չեխական գործարար համաժողով»: Գործարար համաժողովի կազմակերպիչներն են Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունը և Զարգացման հայկական գործակալությունը:
Հայկական պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին արդյունաբերության տարբեր ոլորտներ, ինչպիսիք օրինակ’ շինարարությունը, փոքր ՀԷԿ-եր, գյուղատնտեսությունը, դեղագործությունը, զբոսաշրջությունը ներկայացնող մոտ 30 գործարարներ: Չեխական կողմը ներկայացնում էին 100-ից ավելի գործարարներ, որոնք մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերել Հայաստանի հետ համագործակցության շուրջ: Հայաստանի և Չեխիայի շինարարների միությունների միջև կնքվում է համագործակցության համաձայնագիր:
Բացման խոսքով հանդես եկան Չեխիայի Հանրապետության նախագահ պարոն Միլոշ Զեման և ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Համաժողովին ելույթներով հանդես եկան նաև Չեխիայի Հանրապետության արդյունաբերության և առևտրի նախարարն ու ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը: Երկու երկրների միջև ապագա համագործակցության հեռանկարների մասին խոսեց Չեխիայի Արդյունաբերողների միության նախագահ պարոն Յարոսլավ Հանակը: Հայաստանի ներդրումային միջավայրի վերաբերյալ շնորհանդես ներկայացրեց Զարգացման հայկական գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը:
Նախատեսվում է Չեխիայի Հանրապետության նախագահի պատասխան այցը Հայաստան’ ուղեկցությամբ Չեխիայի առաջատար գործարարների:

Состоялся армяно-чешский бизнес-форум
31-ого января, в Праге состоялся “Чешско-Армянский Бизнес Форум”, в рамках официального визита Президента Армении господина Сержа Саргсяна в Чехию. Организаторами Бизнес Форума были Армянское Агенство Развития и Союз Промышленников и Предпринимателей Армении.
Армянскую делегацию представляли около 30 предпринимателей из разных сфер бизнеса: строительство, малые гидроэлектростанции, сельское хозяйство, фармацевтика, туризм. С Чешской стороны участвовали на Форуме более 100 предпринимателей, которые выразили большой интерес к сотрудничеству с Арменией. Был подписан Договор о сотрудничестве между Союзами Строителей Армении и Чехии.
С вступительными словами выступил Президент Чехии господин Милош Земан и Президент Армении господин Серж Саргсян. На Форуме выступили также Министр Промышленности и торговли Чехии и Министр Экономики Армении. О перспективах сотрудничества между двумя странами выступил Президент Союза Промышленников Чехии господин Ярослав Ганак. Презентацию об инвестиционном климате Армении представил Генеральный директор ААР г-н Роберт Арутюнян.