Հանդիսավորությամբ նշվեց «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության 20 ամյակը
Երևանի Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում հոկտեմբերի 9-ին հանդիսավորությամբ նշվեց «Սինոփսիս Արմենիա»-ի 20-ամյակը։
«Սինոփսիս»-ը Հայաստանում իր գործունեությունը սկսել է 2004 թվականից՝ որպես «Սինոփսիս Արմենիա» ՓԲԸ: Այդ ժամանակվանից սկսած` «Սինոփսիս Արմենիա»-ն դարձել է «Սինոփսիս» ընկերության կարևորագույն մասնաճյուղերից մեկը, որը զբաղվում է գիտահետազոտական և ճարտարագիտական աշխատանքներով, արտադրության համար նախագծման, կիսահաղորդչային մտավոր սեփականության մշակման ոլորտներում: Ներկայումս ընկերությունում աշխատում են հարյուրավոր որակյալ ճարտարագետներ, և այն երկրում ՏՏ ոլորտի խոշորագույն գործատուներից մեկն է: Հայաստանը ՏՏ ոլորտի բարձր որակավորված մասնագետներով ապահովելու նպատակով ընկերությունը ներդրումներ է կատարում ՏՏ բնագավառի կրթության ոլորտում և առաջատար ու հաջողված համագործակցության ծրագրեր է իրականացնում հանրապետության մի շարք առաջատար բուհերի հետ:
«20 տարի առաջ սկսել ենք 45 աշխատակցով, իսկ այսօր մենք ունենք 1300 աշխատակից, սկսել ենք մեկ կենտրոնով, իսկ այսօր ունենք երեքը: Այս տարիների ընթացքում հսկայական փոփոխություններ է կրել նաև մեր աշխատանքի որակը: Ուրախ եմ նշել, որ հինգ տարի առաջ ընկերության 15 ամյակին ես ասացի, որ ցանկություն ունենք կենտրոն ստեղծելու Գյումրիում, և այսօր այն արդեն գործում է»,– իր խոսքում նշեց «Սինոփսիս Արմենիա»-ի նախագահ Երվանդ Զորյանը: Նա հավաստիացրեց, որ ձեռքբերումներով չեն սահմանափակվելու և քայլելու են ժամանակին համընթաց՝ զարգացնելով ընկերության հնարավորությունները:
«Սինոփսիս Արմենիա» ՓԲԸ տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանն ընդգծեց, որ այս տարիների ընթացքում անցել են և՛ դժվարությունների, և՛ մարտահրավերների միջով, բայց առավել շատ հաջողություններ ու մեծագույն նվաճումներ են գրանցել:
«Հպարտ եմ «Սինոփսիս Արմենիա»-ի աշխատակիցներով, քանի որ շատերը, ունենալով արտերկրում աշխատանք գտնելու լայն հնարավորություններ, աշխատում, արարում և ստեղծում են հայրենիքում: Մեր աշխատակիցներն այս տարիների ընթացքում ստեղծել են նաև մոտ 15 հազար նոր աշխատատեղ՝ հանրապետության սպասարկման ոլորտում: Իհարկե, մեր հաջողությունը լիարժեք չէր լինի առանց մեր գործընկերների՝ համալսարանների, միջազգային կառույցների, միությունների, և՛ այսօրվա, և՛ նախկին ղեկավարների»,- ասաց Հովիկ Մուսայելյանը:
Հանդիսավոր երեկոյի ընթացքում ներկայացվեցին ՏՏ ոլորտի զարգացմանն ուղղված ծրագրեր, որոնք իրականացվել են Հայաստանի կառավարության, կրթական համակարգի և գործարար ու հասարակական կազմակերպությունների հետ։
Միջոցառման ընթացքում անցկացվեց «Ճանաչել լավագույններին, խանդավառել հաջորդներին» կարգախոսով հոբելյանական մրցանակաբաշխությունը։ Այս տարի 20-րդ անգամ ամենամյա կրթական պարգևների արժանացան «ՏՏ ոլորտում լավագույն ուսանողների ամենամյա կրթական պարգևի» մրցանակաբաշխության 37 հաղթողներ՝ 31 ուսանող և 6 աշակերտ: Մրցանակները հանձնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ ցանկացած գործի ամենակարևոր արդյունքն այն ժառանգությունն է, որը պետք է ձևավորվի դրանից հետո. «Եվ շատ կարևոր է լինեն մարդիկ, ովքեր վերցնեն այդ էստաֆետը և անեն ավելին, քան արվել է իրենցից առաջ: Եվ այսօրվա մրցանակաբաշխությունը, թերևս, հենց դա է նշանակում»:
«20 տարիներն անցան արագ, համատեղ աշխատանքի, գերազանց արդյունքների ձեռքբերման, յուրօրինակ մշակույթ ձևավորելու մթնոլորտում։ Մենք գործընկերային կառույց ենք եղել «Սինոփսիս Արմենիա»-ի հետ և հիրավի կիսում ենք այն հպարտության զգացումը, որ կա այդ ապրանքանիշի հասկացության տակ»,– «Սինոփսիս Արմենիա»–ի գործընկեր կազմակերպությունների անունից շնորհավորելով ընկերությանը, նշեց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը։ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման գործում նշանակալի ավանդի, նոր աշխատատեղերի ստեղծման և «Սինոփսիս Արմենիա» ՓԲԸ–ի 20 ամյակի կապակցությամբ Արսեն Ղազարյանն ընկերության տնօրեն, Միության նախագահության անդամ Հովիկ Մուսայելյանին պարգևատրեց ՀԱԳՄ պատվոգրով և ոսկե մեդալով։

Торжественно отмечалось 20-летие компании «Синопсис Армения»
Национальном академическом театре оперы и балета имени Ал Спендиаряна 9 октября торжественно отмечалось 20-летие «Синопсис Армения».
«Синопсис» начала свою деятельность в Армении в 2004 году как ЗАО «Синопсис Армения». С тех пор «Синопсис Армения» стала одним из важнейших филиалов компании «Синопсис», занимающимся научными исследованиями и инженерными работами, проектированием производства, развитием интеллектуальной собственности в области полупроводников. В настоящее время в компании работают сотни квалифицированных инженеров, и она является одним из крупнейших ИТ-работодателей в стране. С целью обеспечения Армении высококвалифицированными специалистами в сфере ИТ, компания инвестирует в сферу ИТ-образования и реализует успешные программы сотрудничества с рядом ведущих университетов страны.
«20 лет назад мы начинали с 45 сотрудников, а сегодня у нас их 1300. Мы начинали с одного центра, а сегодня у нас их три. Качество нашей работы также претерпело огромные изменения за эти годы. Рад отметить, что пять лет назад, на 15-летии компании, я сказал, что мы хотим создать центр в Гюмри, и сегодня он уже функционирует», — в своем выступлении сказал президент «Синопсис Армения» Ерванд Зорян. Он заверил, что не будут ограничиться достижениями и будут идти в ногу со временем, развивая возможности компании.
Директор ЗАО «Синопсис Армения» Овик Мусаелян подчеркнул, что за эти годы они прошли как трудности, так и испытания, но зафиксировали больше успехов и величайших достижений. «Я горжусь сотрудниками «Синопсис Армения», потому что многие из них, имея широкие возможности найти работу за рубежом, работают и творят у себя на родине. За эти годы нашими сотрудниками также создано около 15 тысяч новых рабочих мест в сфере услуг республики. Конечно, наш успех не был бы полным без наших партнеров — университетов, международных структур, союзов, как нынешних, так и бывших лидеров», — сказал Овик Мусаелян.
В ходе торжественного вечера были представлены программы, направленные на развитие сферы информационных технологий, которые реализуются совместно с правительством Армении, системой образования, бизнес и неправительственными организациями.
В рамках мероприятия прошла юбилейная церемония награждения под девизом «Признавайте лучших, вдохновляйте следующих». В этом году в 20-й раз 31 студентов и 6 школьников были награждены ежегодной образовательной премии лучших студентов в сфере ИТ. Награды вручил премьер-министр РА Никол Пашинян.
По словам главы правительства, важнейший результат любой работы – это наследие, которое должно сформироваться после нее. «И очень важно иметь людей, которые принимают эту эстафету и делают больше, чем то, что было сделано до них. И сегодняшняя церемония награждения, возможно, означает именно это».
«20 лет пролетели быстро, в атмосфере совместной работы, достижения отличных результатов, формирования уникальной культуры. Мы являемся партнерской структурой с «Синопсис Армения» и действительно разделяем чувство гордости, которое существует под концепцией этого бренда», — поздравив от имени партнерских организаций «Синопсис Армения», сказал Арсен Казарян, президент Союза промышленников и предпринимателей Армении․ Арсен Казарян наградил директора компании, члена президиума Союза Овика Мусаеляна Почетной грамотой и золотой медалью СППА за значительный вклад в развитие сектора информационных технологий, создание новых рабочих мест и по случаю 20-летия ЗАО «Синопсис Армения».