ՀԱԳՄ պատվիրակությունը մասնակցել է զագրեբյան միջազգային հավաքին
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության պարվիրակությունը Խորվաթիայի մայրաքաղաք Զագրեբում հոկտեմբերի 9–ին մասնակցել է միջազգային հավաքի, որտեղ քննության են առնվել Եվրամիության հետ հարաբերությունների խորացման հնարավորությունները, այդ գործընթացում գործարար համայնքի ունեցած դերը, ներկայացվել է ԵՄ–ին ինտեգրման գործում Խորվաթիայի գործատուների ասոցիացիայի մասնակցության փորձը։
Հավաք–քննարկմանը, որը կազմակերպել էր Դանիայի արդյունաբերության կոնֆեդերացիան, իրենց մասնացությունն են բերել նաև Ուկրաինայի, Մոլդովայի և Վրաստանի գործարարների միությունների ղեկավարները։ ՀԱԳՄ–ն ներկայացրել են Միության փոխնախագահներ Ներսես Կարամանուկյանը և Արմեն Մարտիրոսյանը։ Քննարկումներին մասնակցել է նաև Խորվաթիայի արտգործնախարարության Եվրամիության հետ հարաբերությունների համակարգող պատասխանատուն։
«Քննարկումների ընթացքում հատկապես շեշտվում էր այն գաղափարը, որ Եվրամիության հետ ասոցացման բոլոր բանակցություններում անպայման պետք է ներգրավված լինեն նաև գործարար համայնքի ներկայացուցիչները»,–ասաց ՀԱԳՄ փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը։ Կարևորվել է, որ գործարարներին հնարավորություն ընձեռնվի ներկայացնելու իրենց հուզող խնդիրները, հանդես գալ փաստարկված առաջարկներով՝ ի պաշտպանություն տնտեսվարողների շահերի։
«Եվրոպացի մեր գործընկերների փորձը ցույց է տալիս, որ ԵՄ–ում սահմանված կանոնները քարացած չեն, որ ակտիվ աշխատանքի դեպքում, հիմնավոր հարցադրումներ ներկայացնելով, շատ բան կարելի է կարգավորել Եվրամիության հետ հարաբերությունների կանոնակարգերում, պայմանագրերում ներառել այնպիսի դրույթներ, մեխանիզմներ, որոնք կբխեն նաև ազգային տնտեսության և գործարարության շահերից»,–հավելեց ՀԱԳՄ փոխնախագահ Ներսես Կարամանուկյանը։

Делегация СППА приняла участие в международном сборе в Загребе
Делегация Союза промышленников и предпринимателей Армении 9 октября приняла участие в международной сборе в столице Хорватии Загребе, где были рассмотрены возможности углубления отношений с Евросоюзом, роль бизнес-сообщества в этом процессе, был представлен опыт участия Хорватской ассоциации работодателей в процессе интеграции в ЕС.
Во встрече, организованной Конфедерацией датской промышленности, также приняли участие лидеры союзов предпринимателей Украины, Молдовы и Грузии. СППА присутствовали вице-президенты Союза Нерсес Караманукян и Армен Мартиросян. В обсуждениях также принял участие координатор по связям с Евросоюзом Министерства иностранных дел Хорватии.
«В ходе обсуждений была подчеркнута мысль о том, что представители бизнес-сообщества должны быть вовлечены во все переговоры об ассоциации с Евросоюзом», — сказал вице-президент Союза промышленников и предпринимателей Армении Армен Мартиросян. Подчеркивалось, что бизнесменам должна предоставлена возможность излагать свои опасения, выступать с аргументированными предложениями в защиту интересов предпринимателей.
«Опыт наших европейских коллег показывает, что правила, установленные в ЕС, не являются догмой, что в случае активной работы, путем постановки обоснованных вопросов, многие вещи можно регулировать в регламентах отношений с Евросоюзом, в том числе такие положения и механизмы в контрактах, которые будут обусловлены интересами национальной экономики и предпринимателей «, — добавил вице-президент СППА Нерсес Караманукян.