Քննարկվեցին հակամարտությունների ազդեցությունը տնտեսության զարգացման վրա
Ի՞նչ ազդեցություն են ունենում հակամարտությունները տնտեսության զարգացման, գործարար ակտիվության, տարածաշրջանային համատեղ ծրագրերի իրականացման վրա, և որո՞նք են դրանց հաղթահարման ուղիները։ Այս հարցերը քննարկվեցին Հայաստանում Եվրամիության առաքելության ծրագրի ղեկավար Յուրկի Կանկանպեի ու մարդու իրավունքների խորհրդական Ալեքսանդր Գրուշևսկու՝ Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միություն հունիսի 11-ին կատարած այցի ընթացքում։
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀԱԳՄ առաջին փոխնախագահ Ներսես Կարամանուկյանը ներկայացրեց Միության կառուցվածքն ու գործունության ուղղությունները, իրականացրած միջազգային ծրագրերը, այդ թվում՝ ԵՄ–ի հետ համագործակցության շրջանակներում։ Նա կարևորեց միջազգային հանրության գործադրած ջանքերը՝ ուղղված տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատմանը, ինչը նշանակալի ազդեցություն է ունենում տնտեսական նախագծերի իրականացման վրա։ ՀԱԳՄ առաջին փոխնախագահի խոսքով՝ տնտեսական համագործակցության առաջնահերթ պայմաններից են անվտանգային համակարգի առկայությունը, խաղաղ գոյակցության անկեղծ ցանկությունը, փոխվստահության մթնոլորտի ձևավորումը, ադրբեջանի կողմից ռազմատենչ հռետորաբանության և ուժի սպառնալիքի կիրառման բացառումը, որոնք, ցավոք, դեռևս հեռու են իրականություն լինելուց։ Նաև ընդգծվեց, որ Ադրբեջանը ջանք չի խնայում Հայաստանին տարածաշրջանային ամենատարբեր ծրագրերից դուրս թողնելու ուղղությամբ, ինչի արդյունքում անգամ ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող տարանցիկ՝ էներգետիկ, գազի ու նավթի խողովակաշարերի, երկաթուղային, ինտերնետային մալուխի և ենթակառուցվածքային այլ նախագծերը շրջանցում են Հայաստանը։
Ներկայացնելով Հայաստանում Եվրամիության առաքելության գործունեությունը, Յուրկի Կանկանպեն ընդծեց ողջ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման կարևորությունը, հասարակական կառույցների և գործարար շրջանակների դերը՝ կողմերի միջև երկխոսության հաստատման ու վստահության միջավայրի կայացման ուղղությամբ։ Նրա գնահատմամբ՝ գործարար ակտիվությունը, տնտեսական կայունությունն իրենց հերթին նշանակալի բաղադրիչներ են ընդհանուր տարածաշրջանային կայունության համար։

Обсуждалось влияние конфликтов на экономическое развитие
Какое влияние конфликты оказывают на экономическое развитие, деловую активность, реализацию региональных совместных программ и каковы пути их преодоления? Эти вопросы обсуждались 11 июня в ходе визита руководителя программы Миссии Евросоюза в Армении Юрки Канканпе и советника по правам человека Александра Грушевского в Союз промышленников и предпринимательей Армении.
Приветствуя гостей, первый вице-президент СППА Нерсес Караманукян представил структуру и направления деятельности Союза, реализуемые международные программы, в том числе в рамках сотрудничества с ЕС. Он особо отметил усилия международного сообщества по установлению мира и стабильности в регионе, что оказывает существенное влияние на реализацию экономических проектов. По словам первого вице-президента СППА, наличие системы безопасности, искреннее стремление к мирному сосуществованию, формирование атмосферы взаимного доверия, исключение использования со стороны Азербайджана воинственной риторики и угрозы применения силы являются приоритетными условиями экономического сотрудничества, которые, к сожалению, пока далеки от реальности. Было также подчеркнуто, что Азербайджан не жалеет усилий, чтобы исключить Армению из различных региональных проектов, в результате чего даже финансируемые ЕС транзитные, включая энергетические, газо- и нефтепроводы, железная дорога, интернет-кабель и другие инфраструктурные проекты обходят Армению стороной.
Представляя деятельность миссии Евросоюза в Армении, Юрки Канканпе подчеркнул важность установления стабильного мира во всем регионе, роль общественных структур и деловых кругов в направлении налаживания диалога между сторонами и создания атмосферы доверия. По его оценке, деловая активность и экономическая стабильность являются важными составляющими общей региональной стабильности.