ՀԱԳՄ պատվիրակությունն այցելել է Դանիա
Դանիայի արդյունաբերության կոնֆեդերացիայի հրավերով հունիսի 18-19-ը Դանիայում էր գտնվում Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության պատվիրակությունը։ Երկօրյա այցը կազմակերպվել էր Դանիայի արդյունաբերության կոնֆեդերացիայի պատվիրակության՝ ընթացիկ տարվա ապրիլին ՀԱԳՄ–ում ունեցած հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակներում։
Ունեցած բազմաթիվ հանդիպումների ընթացքում Կոնֆեդերացիայի ղեկավարությունը, համապատասխան ստորաբաժանումների պատասխանատուներն ու փորձագետները Միության պատվիրակությանը ծանոթացրել են Դանիայի արդյունաբերության կոնֆեդերացիայի կառուցվածքին, գարծառույթներին ու մատուցվող ծառայություններին, Եվրամիության ածխածնային սահմանների ճշգրտման մեխանիզմներն, տնտեսվարման դանիական մոդելին, Բրյուսելյան դաշինքի կառուցման գործընթացին։ ՀԱԳՄ պատվիրակներին ներկայացվել են Շրջակա միջավայրի սոցիալական երկխոսության, կառավարման կայունության հաշվետվությանը, էներգետիկ ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները։
Պատվիրակության ղեկավար, Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության առաջին փոխնախագահ Ներսես Կարամանուկյանի գնահատմամբ՝ այցի ծրագիրը բավականին հագեցած և հստակ կազմակերպված էր։ Կարճ ժամանակահատվածում դանիացի գործարարներն իրենց հայ գործընկերներին են փոխանցել տարբեր ոլորտներում ունեցած փորձառությունը, հսկայածավալ օգտակար տեղեկություններ։
Այցի արդյունքում որոշում է կայացվել, որ Դանիայի արդյունաբերության կոնֆեդերացիայի պատվիրակությունն առաջիկա սեպտեմբերին կայցելի Հայաստան, որի ընթացքում կհստակեցվեն ՀԱԳՄ–ի հետ հետագա համագործակցության ուղղությունները։

UMBA’S DELEGATION STUDY VISIT TO DENMARK
The delegation of the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia was in Denmark on June 18-19 for the study visit at the invitation of the Danish Industry (DI). The two-day visit was organized within the framework of the agreements reached during the meeting of the representatives of Danish Industry in April of the current year.
During the many meetings held, the leadership of the DI, the officials and experts of the relevant departments introduced the UMBA representatives to the structure, the services provided by the Confederation of Danish Industry, the carbon borders of the EU adjustment mechanisms, the Danish model of economic management, the process of building the Brussels bloc. ESG related topics, sustainability report, opportunities for cooperation in the energy sector were presented and discussed during the visit.
According to the head of the delegation, the First Vice-President of the UMBA, Nerses Karamanukyan, the program of the visit was full and well organized. In a short period of time, the Danish partners transferred their experience in various fields and a huge amount of useful information to their Armenian colleagues.
As a result of the visit, it was decided that the DI delegation will visit Armenia in the coming September, during which the extended meeting with the UMBA members will be organized and the directions of further cooperation with the UMBA will be finalized.