ՀԱԳՄ պատվիրակությունն այցելել է Դանիա
Դանիայի արդյունաբերության կոնֆեդերացիայի հրավերով հունիսի 18-19-ը Դանիայում էր գտնվում Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության պատվիրակությունը։ Երկօրյա այցը կազմակերպվել էր Դանիայի արդյունաբերության կոնֆեդերացիայի պատվիրակության՝ ընթացիկ տարվա ապրիլին ՀԱԳՄ–ում ունեցած հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակներում։
Ունեցած բազմաթիվ հանդիպումների ընթացքում Կոնֆեդերացիայի ղեկավարությունը, համապատասխան ստորաբաժանումների պատասխանատուներն ու փորձագետները Միության պատվիրակությանը ծանոթացրել են Դանիայի արդյունաբերության կոնֆեդերացիայի կառուցվածքին, գարծառույթներին ու մատուցվող ծառայություններին, Եվրամիության ածխածնային սահմանների ճշգրտման մեխանիզմներն, տնտեսվարման դանիական մոդելին, Բրյուսելյան դաշինքի կառուցման գործընթացին։ ՀԱԳՄ պատվիրակներին ներկայացվել են Շրջակա միջավայրի սոցիալական երկխոսության, կառավարման կայունության հաշվետվությանը, էներգետիկ ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները։
Պատվիրակության ղեկավար, Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության առաջին փոխնախագահ Ներսես Կարամանուկյանի գնահատմամբ՝ այցի ծրագիրը բավականին հագեցած և հստակ կազմակերպված էր։ Կարճ ժամանակահատվածում դանիացի գործարարներն իրենց հայ գործընկերներին են փոխանցել տարբեր ոլորտներում ունեցած փորձառությունը, հսկայածավալ օգտակար տեղեկություններ։
Այցի արդյունքում որոշում է կայացվել, որ Դանիայի արդյունաբերության կոնֆեդերացիայի պատվիրակությունն առաջիկա սեպտեմբերին կայցելի Հայաստան, որի ընթացքում կհստակեցվեն ՀԱԳՄ–ի հետ հետագա համագործակցության ուղղությունները։

Делегация СППА посетила Данию
Делегация Союза промышленников и предпринимательей Армении 18-19 июня находилась в Дании по приглашению Конфедерации датской промышленности. Двухдневный визит был организован в рамках договоренностей, достигнутых в ходе встречи делегации Конфедерации датской промышленности в СППА в апреле текущего года.
В ходе многочисленных встреч руководство Конфедерации, должностные лица и эксперты соответствующих ведомств ознакомили делегацию Союза со структурой и услугами предоставляемыми Конфедерацией датской промышленности, механизмамы корректировки углеродным границами Европейского Союза, датской моделью экономического управления, процессом построения Брюссельского блока. Представителям СППА были представлены отчет Экологического социального диалога и устойчивога развития менеджмента, возможности сотрудничества в энергетическом секторе.
По словам главы делегации, первого вице-президента Союза промышленников и предпринимательей Армении Нерсеса Караманукяна, программа визита была достаточно насыщенной и четко организованной. За короткий период датские бизнесмены передали своим армянским коллегам свой опыт в различных сферах и огромное количество полезной информации.
По итогам визита было принято решение, что в сентябре этого года делегация Конфедерации датской промышленности посетит Армению, в ходе которой будут уточнены направления дальнейшего сотрудничества с СППА․