Ռուսաստանի Դաշնության խորհուրդը վավերացրել է Հայաստանի հետ հարկային արձանագրությունը
Դաշնության խորհուրդը վավերացրել է արձանագրությունը, որով փոփոխություններ են առաջարկվում Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ Գույքի եւ եկամուտների կրկնակի հարկումից խուսափելու մասին համաձայնագրում:
Համաձայնագիրը ստորագրվել էր 1996թ-ին: Ներկայումս մի շարք դրույթներ ճշգրտման կարիք ունեին: Նշված փոփոխությունները վերաբերում են մասնավորապես տոկոսների եւ շահաբաժինների տեսքով եկամուտների հարկմանը:
Այսպես, սահմանվում է, որ առեւտրային վարկերից տոկոսային եկմուտների հարկումը կիրականացվի 5%-ով: Բացառություն է արված պետական մարմինների եւ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի կենտրոնական բանկերի համար ստացվող եկամտի համար:
Բացի այդ, հստակեցվում է վարձու աշխատանքից ստացվող հարկումը: Ռուսաստանի ֆինանսների փոխնախարար Սերգել Շատալովի հստակեցմամբ՝ դա նշանակում է, որ կիրառվի 13% դրույքաչափ Հայաստանից Ռուսաստան եկող աշխատողների համար:
Ըստ նրա՝ 13% դրույքը կիրառվում է Ռուսաստանի ռեզիդենտների նկատմամբ, ովքեր տարվա ընթացքում Ռուսաստանի տարածքում առնվազն 183 օր բնակված անձինք կարող են դառնալ, հաղորդում է rbc-ն:

Совет Федерации России ратифицировал налоговый протокол с Арменией
Совет Федерации ратифицировал протокол, вносящий изменения в соглашение между Россией и Арменией об устранении двойного налогообложения доходов и имущества.
Соглашение об избежании двойного налогообложения подписано в 1996г. К настоящему времени ряд его положений потребовал некоторых уточнений. В связи с этим армянской стороной был подготовлен протокол, предполагающий уточнение по статьям соглашения, связанным, в частности, с налогообложением доходов в виде процентов и дивидендов.
Так, устанавливается, что налогообложение процентных доходов по коммерческим кредитам в государстве — источнике таких доходов будет осуществляться по ставке 5%. Исключение сделано для процентных доходов, получаемых органами власти и Центральными банками РФ и Армении.
Кроме того, уточняется налогообложение доходов, полученных от работы по найму. Как пояснил ранее замминистра финансов РФ Сергей Шаталов, это имеет значение, в частности, для того, чтобы применять ставку 13% для тех работников, которые приезжают в Россию из Армении. По его словам, на сегодняшний день ставка 13% уплачивается с доходов, получаемых резидентами РФ, которыми могут стать лица, прожившие на территории России не менее 183 дней в течение 12 месяцев.