Մերձավոր Արեւելքի խոշորագույն ցուցահանդեսում Հայաստանը ուշադրության կենտրոնում էր
Թուրքիայի հարավ-արեւելյան Դիարբեքիր քաղաքում նոյեմբերի 14-ից 17-ը անցկացված խոշորագույն ցուցահանդեսում Հայաստանը ներկայացնող տաղավարը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել ցուցահանդեսի մյուս մասնակիցների, այցելուների եւ թուրքական իշխանությունների շրջանում։
Հայաստանի արդյունաբերողների եւ գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանի աջակցությամբ հայաստանյան 11 ընկերություններ իրենց արտադրանքը ներկայացրել են նոյեմբերի 14-ից 17-ը Դիարբեքիրում կազմակերպված Մերձավոր Արեւելքի խոշորագույն ցուցահանդեսին, որն իր մեջ ներառել էր 3 ցուցահանդեսներ՝ «Մերձավոր Արեւելքի կահույքի եւ դեկորացիաների», «Մերձավոր Արեւելքի սննդի» եւ «Մերձավոր Արեւելքի նորաձեւության»:
Սննդի, արդյունաբերության, շինարարության, տեքստիլ եւ կոսմետոլոգիայի ոլորտը ներկայացնող հայկական ընկերությունների նկատմամբ խիստ հետաքրքրություն են ցուցաբերել թե ցուցահանդեսին մասնակցող այլ ընկերություններ, թե թուրքական իշխանությունների ներկայացուցիչները, թե այցելուները։
Ցուցահանդեսի բացումից րոպեներ անց արդեն Հայաստանի տաղավարին են մոտեցել Դիարբեքիրի նահանգապետ Ջահիթ Քըրաջը, Դիարբեքիրի նահանգային ոստիկանապետ Ռեջեփ Գյուվենը, իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության պատգամավորներ Գալիփ Էնսարիօղլուն, Ջումա Իչթենը, Օյա Էրոնաթը եւ այլ պաշտոնյաներ։
Հայաստանյան ընկերությունների հետ փոխհամագործակցելու առաջարկով են հանդես եկել նաեւ Հյուսիսային Իրաքից ժամանած գործարարները։
Ցուցահանդեսի մասնակից մյուս ընկերությունների ներկայացուցիչները եւ այցելուները զարմանում էին՝ տեսնելով Հայաստանի տաղավարը։ Այցելուների մի մասն էլ հույս էին հայտնում, որ շուտով առիթ կունենան տաղավարում ներկայացված հայկական արտադրանքը գտնել իրենց խանութներում։

На крупнейшей выставке Ближнего Востока Армения оказалась в центре внимания
На крупнейшей выставке, прошедшей 14-17 ноября в городе Диарбекир на юго-востоке Турции, представляющий Армению павильон вызвал большой интерес в кругу других участников выставки, посетителей и турецких властей.
При содействии председателя Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсена Казаряна, 11 армянских компаний представили свою продукцию на крупнейшей выставке Ближнего Востока, включающей 3 выставки: «Мебель и декорации Ближнего Востока», «Пищевые продукты Ближнего Востока» и «Мода Ближнего Востока».
К армянским компаниям, представляющим сферы пищевой продукции, промышленности, строительства, текстиля и косметологии, большой интерес проявили как участвующие в выставке другие компании, так и представители турецких властей, а также посетители.
Спустя минуты после открытия выставки к павильону Армении подошли губернатор Диарбекира Джахит Кырадж, начальник полиции Диарбекира Реджеп Гювень, депутаты правящей Партии справедливости и развития Галип Энсариоглу, Джума Ичтен, Оя Эронат и другие должностные лица.
С предложением взаимодействия с армянскими компаниями выступили также прибывшие из Северного Ирака предприниматели.
Представители участвующих в выставке других компаний и посетители удивлялись, видя павильон Армении. А часть посетителей выражала надежду, что вскоре найдут представленную в павильоне продукцию в своих магазинах.