Մենք որակյալ կադրերի հսկայական պահանջակ ունենք. Արսեն Ղազարյան
Հայաստանում թեեւ առկա է զանգվածային գործազրկություն, առկա է նաեւ որակյալ կադրերի հսկայական պահանջարկ: Այդ մասին մայիսի 15-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ Արդյունաբերողների եւ գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը: «Ինձ օրինակ («Ապավեն» ընկերությանը,-խմբ) հարկավոր է բեռնատարի շարքային որակյալ վարորդ՝ միջազգային չվերթներ իրականացնելու համար: Բանվորին նույնիսկ որակավորում է հարկավոր, ու նրանք ոչ աշխատանքի, ոչ բարձր աշխատավարձի խնդիր չեն ունենա»,- ասաց Ա. Ղազարյանը;
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանն էլ հայտարարեց, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում ներկայում առնվազն 2500 որակավորված մասնագետի պահանջարկ կա: Սակայն Կ. Վարդանյանը չհերքեց, որ ոլորտում առկա է նաեւ կադրերի արտահոսք՝ տարեկան մոտ 5%, ինչը ՏՏ ոլորտի ինժեներների ընդհանուր թվի մոտ 5%-ն է: Նրանց մի մասը, ըստ Կ. Վարդանյանի, գնում է ավելի բարձր աշխատավարձի ակնկալիքով, մի մասն էլ՝ ներքին շուկայում աճի սահմանափակվածության պատճառով: Այդ երկրորդ խավին, ըստ Կ. Վարդանյանի, հարկավոր է օգնել նոր ձեռնարկություններ բացել, որպեսզի մնան հայրենիքում:

Председатель Союза промышленников: Армении нужны качественные специалисты
Несмотря на массовую безработицу, существует огромный спрос на квалифицированные кадры. Об этом на встрече с журналистами 15 мая заявил председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян. «Например, мне (Казарян владеет экспедиторской компанией «Апавен» — ред.) нужен дальнобойщик для международных рейсов. Проблем ни с работой, ни с заплатой у них не будет», — сказал Казарян.
Как заявил исполнительный директор Союза предприятий информационных технологий Армении Карен Варданян, сфера ИТ Армении испытывает потребность, как минимум, в 2500 качественных специалистах. Однако, подчеркнул он, есть и утечка кадров – около 5% в год. Часть из них, добавил Варданян, уходит из-за перспектив более высокой зарплаты, другая – из-за отсутствия возможностей роста дома. Этой группе, добавил он, нужно помочь создавать новые предприятия, чтобы люди остались на родине.