ՀՀ կառավարությունը 150 մլն դրամ է հատկացրել փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման համար
ՀՀ կառավարությունը հաստատել է «Աջակցություն փոքր և միջին ձեռնարկատիրության սուբյեկտներին» 2013 թ. ծրագիրը և դրա իրականացման միջոցառումների ժամանակացույցը։
«Ծրագրի նպատակներն են պետական ուղղակի աջակցության գործիքների միջոցով խթանել ՓՄՁ զարգացումը, այդ ճանապարհով նպաստել երկրի, հատկապես նրա հեռավոր և սահմանամերձ բնակավայրերի տնտեսական զարգացմանը և անհամաչափության հաղթահարմանը, տնտեսության դիվերսիֆիկացմանը, բարձրացնել զբաղվածության և ինքնազբաղվածության մակարդակը»,– ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը։
ՀՀ 2013թ.–ի պետբյուջեից նախատեսվում է հատկացնել 150 մլն դրամ, որի հաշվին կապահովվի անձնակազմի և փորձագետների’ Հայաստանի ՓՄՁ ԶԱԿ-ի աշխատակիցների վարձատրությունը։
Ըստ նրա, միջոցները մասնավորապես կուղղվեն սկսնակ ձեռներեցների աջակցմանը, կշարունակվի վարկային երաշխիքների հատկացման ծրագիրը, ինչպես նաև տարբեր ուղղություններով տեխնիկական և ֆինանսական խորհրդակցությունների հատկացումը։
Նախարարը նշեց, որ այսօր մեծ պահանջարկ կա սկսնակ ձեռներեցների կողմից, և այդ պատճառով հատկացվող միջոցները հավանաբար կավելացվեն’ 3 մլն դրամից հասցնելով 5 միլիոն դրամի։
Միաժամանակ նա նշեց, որ Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման խթանման ծրագիրն առավել լայն է, և բացի բյուջետային միջոցներից, նաև փոքր և միջին ձեռնարկատիրության վարկավորման հիմնադրամի (շուրջ 778 մլն դրամ) և «ՓՄՁ ներդրումներ» ունիվերսալ վարկային կազմակերպության (շուրջ 6 մլրդ դրամ) աջակցություն է նախատեսում։
Դավթյանն ավելացրեց, որ 2007–2012թ.–ին Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկության խթանմանը շուրջ 98 մլրդ դրամ է հատկացվել։
Նա տեղեկացրեց նաև, որ այսօր Հայաստանում գործում է շուրջ 60 հազար ընկերություն, որոնցից 92 տոկոսը փոքր և միջին են։ ($1 – 405,44 դրամ է):

Правительство Армении выделило 150 млн. драмов на развитие малого и среднего бизнеса в 2013 году
Правительство Армении на заседании в четверг приняло решение выделить 150 млн. драмов в рамках программы, направленной на развитие малого и среднего бизнеса в республике в 2013 году.
«Основной целью программы является обеспечение продолжительной государственной поддержки малым и средним компаниям, поскольку сфера является для нас приоритетной», — сказал министр экономики Армении Тигран Давтян.
По его словам, средства будут направлены, в частности, на поддержку начинающих предпринимателей, будет продолжена программа по представлению кредитных гарантий, а также предоставление технических и финансовых консультаций по различным направлениям.
Министр отметил, что сегодня есть большой спрос со стороны начинающих предпринимателей, и поэтому предполагается увеличение порога предоставляемых средств с 3 до 5 млн. драмов.
Давтян подчеркнул, что около 92% средств будут направлены в области страны.
При этом он отметил, что программа стимулирования развития малого и среднего бизнеса в Армении более широкая, и помимо бюджетных средств, предусматривает также содействие Фонда кредитования малого и среднего бизнеса (около 778 млн драмов) и Универсальной кредитной организации «МСБ вложения» (около 6 млрд драмов).
«Это восстанавливаемые ресурсы, за счет которых будут продолжены программы финансирования стартапов и гарантирования кредитов», — сказал министр.
Давтян добавил, что за 2007-2012 годы на стимулирование малого и среднего бизнеса в Армении было выделено около 98 млрд. драмов.
Он также сообщил, что сегодня в Армении действует около 60 тыс. компаний, 92% из которых являются малыми или средними. ($1 – 405,44 драма).