Հայ-թուրքմենական գործարար համաժողով Երևանում
Հայաստանի և Թուրքմենստանի միջև տնտեսական համագործակցության հեռանկարները քննարկելու և  երկկողմ փոխգործակցության զարգացմանը նպաստելու նպատակն էր հետապնդում հունվարի 15-ին Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունում կազմակերպված  հայ-թուրքմենական գործարար համաժողովը։ Վերջինիս, որն անցկացվեց Թուրքմենստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության    գործարար առաքելության   շրջանակում, երկու կողմից մասնակցեցին ամենատարբեր ոլորտներ ներկայացնող տնտեսվարողներ, այդ թվում՝ գյուղատնտեսական, թեթև արդյունաբերության, լոգիստիկայի, ոսկերչության, դեղագործական, զբոսաշրջության և այլ բնագավառների ներկայացուցիչներ։
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀԱԳՄ փոխնախագահ Ներսես Կարամանուկյանը նախ անդրադարձավ այն ուղղություններին, որոնցում ժամանակին ծավալվել են ակտիվ առևտրատնտեսական երկկողմ հարաբերություններ։ Մասնավորապես՝ անկախության առաջին տարիներին Հայաստանը հենց Թուրքմենստանից էր ներմուծում իրեն անհրաժեշտ գազը, և այդ շրջանում առկա էր ակտիվ ապրանքաշրջանառություն։ Գազամատակարարման դադարումից հետո գրանցվեց առևտրի ծավալների անկում, թեև վերջին տարիների ցուցանիշներն արձանագրում են աճի դինամիկա։ Բանախոսի գնահատմամբ՝ առկա է փոխգործակցության մեծ ներուժ, և  համանման գործարար համաժողովները լավ խթան կարող են հանդիսանալ երկկողմ առևտրային ու տնտեսական կապերի հետագա ընդլայնման համար բազմաթիվ ոլորտներում, այդ թվում՝ էներգետիկ, ոսկերչական, տեքստիլ, զբոսաշրջային, գյուղատնտեսական, շինարարական  և այլ ուղղություններով։
Ներսես Կարամանուկյանը մասնակիցներին ներկայացրեց նաև Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության կառուցվածքը, առաքելությունն ու գործունեության ուղղությունները։
Շնորհակալութուն հայտնելով ջերմ ընդունելության ու համաժողովի կազմակերպման համար՝ Թուրքմենստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության խորհրդի անդամ, պատվիրակության ղեկավար Բեգենչ Արազովը ներկայացրեց իրենց՝ ավելի քան 30 հազար անդամ ունեցող կառույցը, որն ընդգրկում է տնտեսության բոլոր ոլորտները։ Նա անդրադարձավ գործակցության այն ուղղություններին, որոնցով հետաքրքրված են թուրքմեն գործարարները։ Վերջիններս առաջարկում են համագործակցել թուրքմենական ապրանքների ձեռքբերման և հայկական արտադրանքի, հատկապես՝ ոսկերչական իրեր, ալկոհոլային խմիչքներ, հայկական մրգերի և բանջարեղենի պահածոներ, արտահանելու և թուրքմենական շուկա ներմուծելու հարցում։ Թուրքմեն գործընկերները շահագրգռված են նաև  ՏՏ և զբոսաշրջության բնագավառներում համագործակցության հաստատմամբ ու համատեղ ծրագրերի մշակմամբ։ Պատվիրակության ղեկավարը վստահություն հայտնեց, որ երևանյան գործարար համաժողովը նոր լիցք կհաղորդի երկու երկրների առևտրատնտեսական կապերի խորացմանը։
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Էդգար Զաքարյանը նշեց, որ  երկկողմ տնտեսական կապերն այսօր ենթադրում են գործնական լուծումներ և գործակցության նոր գործիքներ։ Այս առումով, ըստ փոխնախարարի,  ներկա գործարար համաժողովը հատուկ նշանակություն ունի որպես հարթակ՝ կոնկրետ համագործակցության և համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման համար։ Էդգար Զաքարյանի խոսքով՝ վերջին տարիների ցուցանիշները վկայում են երկկողմ գործակցության դրական դինամիկայի մասին, որոնք արտահայտում են փոխադարձ առևտրի որոշակի մասնագիտացում, միևնույն ժամանակ էական ներուժ են ցույց տալիս ապրանքային կառուցվածքի դիվերսիֆիկացիայի և համագործակցության նոր ուղղությունների զարգացման համար։
Անդրառնալով ՀՀ կառավարության տնտեսական քաղաքականությանը՝ փոխնախարարը որպես առաջնահերթություններից մեկը նշեց արտահանման դիվերսիֆիկացիան ինչպես ապրանքային կառուցվածքի, այնպես էլ մատակարարումների աշխարհագրության առումով։ «Թուրքմենստանը մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում՝ հաշվի առնելով իր արտադրական, ագրարային և լոգիստիկ ներուժը, ինչպես նաև կայուն պահանջարկով  ապրանքների մեծ սպեկտրի նկատմամբ։ Մրցակցային առավելություններ ունի արտադրական բամբակի, տեքստիլային հումքի, որը լրացուցիչ հնարավորություն է տալիս կոոպերացիոն շղթաների, համատեղ արտադրությունների ստեղծման և երկու երկրների ձեռնարկությունների միջև համագործակցության համար»,–նշեց Էդգար Զաքարյանը։
Հայաստանի ներդրումային և առևտրաարդյունաբերական միջավայրը ներկայացրեց  Enterprise Armenia–ի ներդրումների խթանման և արտաքին կապերի մենեջեր Սաթենիկ Ադամյանը։
Ներկաները դիտեցին Թուրքմենստանի տնտեսական հնարավորությունների մասին պատմող տեսանյութ։
Գործարար հմաժողովի մասնակիցներն իրենց հետաքրքրող հարցերը և համագործակցության կոնկրետ հնարավորություններն առիթ ունեցան քննարկել նաև «Բիզնեսը բիզնեսին» ձևաչափով բանակցությունների ընթացքում։
Համաժողովին ներկա էին նաև Հայաստանում Թուրքմենստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Գուլջեմիլ Հեմրաեվան, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության պաշտոնատարներ։

ARMENIAN–TURKMEN BUSINESS FORUM IN YEREVAN
The Armenian–Turkmen Business Forum held on January 15 at the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia (UMBA) aimed to discuss prospects for economic cooperation between Armenia and Turkmenistan and to promote the development of bilateral interaction. The forum was organized within the framework of a business mission of the Union of Industrialists and Entrepreneurs of Turkmenistan and brought together business representatives from both sides across a wide range of sectors, including agriculture, light industry, logistics, jewelry, pharmaceuticals, tourism, and others.
Welcoming the guests, UMBA Vice President Nerses Karamanyukyan first referred to the areas in which active bilateral trade and economic relations had developed in the past. In particular, during the first years of independence Armenia imported the gas it needed from Turkmenistan, and at that time there was active trade turnover. After the cessation of gas supplies, trade volumes declined, although recent years’ indicators show a growth trend. According to the speaker, there is significant potential for cooperation, and such business forums can serve as a good stimulus for further expansion of bilateral trade and economic ties in many sectors, including energy, jewelry, textiles, tourism, agriculture, construction, and others.
Nerses Karamanyukyan also presented the structure, mission, and areas of activity of the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia.
Expressing gratitude for the warm reception and organization of the forum, Begench Arazov, member of the Council of the Union of Industrialists and Entrepreneurs of Turkmenistan and head of the delegation, introduced their organization, which has more than 30,000 members and covers all sectors of the economy. He spoke about the areas of cooperation of interest to Turkmen businessmen. They propose cooperation in the procurement of Turkmen goods and the export and import of Armenian products, particularly jewelry, alcoholic beverages, Armenian fruit and vegetable preserves into the Turkmen market. Turkmen partners are also interested in establishing cooperation and developing joint projects in the IT and tourism sectors. The head of the delegation expressed confidence that the Yerevan business forum would give new impetus to the deepening of trade and economic relations between the two countries.
Welcoming the participants, Deputy Minister of Economy of the Republic of Armenia Edgar Zakaryan noted that bilateral economic relations today require practical solutions and new cooperation tools. In this regard, according to the Deputy Minister, the current business forum is of particular importance as a platform for implementing concrete cooperation and joint initiatives. Edgar Zakaryan stated that recent indicators testify to a positive dynamic in bilateral cooperation, reflecting a certain specialization in mutual trade while at the same time demonstrating significant potential for diversification of the commodity structure and the development of new areas of cooperation.
Touching upon the economic policy of the Armenian government, the Deputy Minister identified export diversification, both in terms of product structure and geography of supplies, as one of the priorities. “Turkmenistan is of great interest, considering its production, agricultural, and logistics potential, as well as the wide range of goods with stable demand. It has competitive advantages in the production of cotton and textile raw materials, which creates additional opportunities for building cooperative chains, joint production, and cooperation between enterprises of the two countries,” Edgar Zakaryan noted.
Armenia’s investment and trade-industrial environment was presented by Satenik Adamyan, Investment Promotion and External Relations Manager at Enterprise Armenia.
Participants watched a video presenting the economic opportunities of Turkmenistan.
The participants of the business forum also had the opportunity to discuss issues of interest and concrete cooperation opportunities during “Business-to-Business” (B2B) negotiations.
The forum was also attended by the Chargé d’Affaires ad interim of Turkmenistan in Armenia, Guljemil Hemraeva, and officials of the Ministry of Economy and Ministry Foreign Affairs of the RA.