Հայ-թուրքմենական գործարար համաժողով Երևանում
Հայաստանի և Թուրքմենստանի միջև տնտեսական համագործակցության հեռանկարները քննարկելու և  երկկողմ փոխգործակցության զարգացմանը նպաստելու նպատակն էր հետապնդում հունվարի 15-ին Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունում կազմակերպված  հայ-թուրքմենական գործարար համաժողովը։ Վերջինիս, որն անցկացվեց Թուրքմենստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության    գործարար առաքելության   շրջանակում, երկու կողմից մասնակցեցին ամենատարբեր ոլորտներ ներկայացնող տնտեսվարողներ, այդ թվում՝ գյուղատնտեսական, թեթև արդյունաբերության, լոգիստիկայի, ոսկերչության, դեղագործական, զբոսաշրջության և այլ բնագավառների ներկայացուցիչներ։
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀԱԳՄ փոխնախագահ Ներսես Կարամանուկյանը նախ անդրադարձավ այն ուղղություններին, որոնցում ժամանակին ծավալվել են ակտիվ առևտրատնտեսական երկկողմ հարաբերություններ։ Մասնավորապես՝ անկախության առաջին տարիներին Հայաստանը հենց Թուրքմենստանից էր ներմուծում իրեն անհրաժեշտ գազը, և այդ շրջանում առկա էր ակտիվ ապրանքաշրջանառություն։ Գազամատակարարման դադարումից հետո գրանցվեց առևտրի ծավալների անկում, թեև վերջին տարիների ցուցանիշներն արձանագրում են աճի դինամիկա։ Բանախոսի գնահատմամբ՝ առկա է փոխգործակցության մեծ ներուժ, և  համանման գործարար համաժողովները լավ խթան կարող են հանդիսանալ երկկողմ առևտրային ու տնտեսական կապերի հետագա ընդլայնման համար բազմաթիվ ոլորտներում, այդ թվում՝ էներգետիկ, ոսկերչական, տեքստիլ, զբոսաշրջային, գյուղատնտեսական, շինարարական  և այլ ուղղություններով։
Ներսես Կարամանուկյանը մասնակիցներին ներկայացրեց նաև Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության կառուցվածքը, առաքելությունն ու գործունեության ուղղությունները։
Շնորհակալութուն հայտնելով ջերմ ընդունելության ու համաժողովի կազմակերպման համար՝ Թուրքմենստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության խորհրդի անդամ, պատվիրակության ղեկավար Բեգենչ Արազովը ներկայացրեց իրենց՝ ավելի քան 30 հազար անդամ ունեցող կառույցը, որն ընդգրկում է տնտեսության բոլոր ոլորտները։ Նա անդրադարձավ գործակցության այն ուղղություններին, որոնցով հետաքրքրված են թուրքմեն գործարարները։ Վերջիններս առաջարկում են համագործակցել թուրքմենական ապրանքների ձեռքբերման և հայկական արտադրանքի, հատկապես՝ ոսկերչական իրեր, ալկոհոլային խմիչքներ, հայկական մրգերի և բանջարեղենի պահածոներ, արտահանելու և թուրքմենական շուկա ներմուծելու հարցում։ Թուրքմեն գործընկերները շահագրգռված են նաև  ՏՏ և զբոսաշրջության բնագավառներում համագործակցության հաստատմամբ ու համատեղ ծրագրերի մշակմամբ։ Պատվիրակության ղեկավարը վստահություն հայտնեց, որ երևանյան գործարար համաժողովը նոր լիցք կհաղորդի երկու երկրների առևտրատնտեսական կապերի խորացմանը։
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Էդգար Զաքարյանը նշեց, որ  երկկողմ տնտեսական կապերն այսօր ենթադրում են գործնական լուծումներ և գործակցության նոր գործիքներ։ Այս առումով, ըստ փոխնախարարի,  ներկա գործարար համաժողովը հատուկ նշանակություն ունի որպես հարթակ՝ կոնկրետ համագործակցության և համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման համար։ Էդգար Զաքարյանի խոսքով՝ վերջին տարիների ցուցանիշները վկայում են երկկողմ գործակցության դրական դինամիկայի մասին, որոնք արտահայտում են փոխադարձ առևտրի որոշակի մասնագիտացում, միևնույն ժամանակ էական ներուժ են ցույց տալիս ապրանքային կառուցվածքի դիվերսիֆիկացիայի և համագործակցության նոր ուղղությունների զարգացման համար։
Անդրառնալով ՀՀ կառավարության տնտեսական քաղաքականությանը՝ փոխնախարարը որպես առաջնահերթություններից մեկը նշեց արտահանման դիվերսիֆիկացիան ինչպես ապրանքային կառուցվածքի, այնպես էլ մատակարարումների աշխարհագրության առումով։ «Թուրքմենստանը մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում՝ հաշվի առնելով իր արտադրական, ագրարային և լոգիստիկ ներուժը, ինչպես նաև կայուն պահանջարկով  ապրանքների մեծ սպեկտրի նկատմամբ։ Մրցակցային առավելություններ ունի արտադրական բամբակի, տեքստիլային հումքի, որը լրացուցիչ հնարավորություն է տալիս կոոպերացիոն շղթաների, համատեղ արտադրությունների ստեղծման և երկու երկրների ձեռնարկությունների միջև համագործակցության համար»,–նշեց Էդգար Զաքարյանը։
Հայաստանի ներդրումային և առևտրաարդյունաբերական միջավայրը ներկայացրեց  Enterprise Armenia–ի ներդրումների խթանման և արտաքին կապերի մենեջեր Սաթենիկ Ադամյանը։
Ներկաները դիտեցին Թուրքմենստանի տնտեսական հնարավորությունների մասին պատմող տեսանյութ։
Գործարար հմաժողովի մասնակիցներն իրենց հետաքրքրող հարցերը և համագործակցության կոնկրետ հնարավորություններն առիթ ունեցան քննարկել նաև «Բիզնեսը բիզնեսին» ձևաչափով բանակցությունների ընթացքում։
Համաժողովին ներկա էին նաև Հայաստանում Թուրքմենստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Գուլջեմիլ Հեմրաեվան, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության պաշտոնատարներ։

В Ереване состоялся армяно-туркменский бизнес-форум
Армянско-туркменский бизнес-форум, организованный 15 января в Союзе промышленников и предпринимателей Армении, был призван обсудить перспективы экономического сотрудничества между Арменией и Туркменистаном, внести вклад в развитие двустороннего сотрудничества. В форуме, проходившем в рамках бизнес-миссии Союза промышленников и предпринимателей Туркменистана, приняли участие бизнесмены с обеих сторон, представляющие широкий круг отраслей, в том числе представители сельского хозяйства, легкой промышленности, логистики, ювелирного дела, фармацевтики, туризма и других секторов.
Приветствуя гостей, вице-президент Союза промышленников и предпринимателей Армении Нерсес Караманукян в первую очередь затронул те направления, в которых когда-то развивались активные двусторонние торгово-экономические отношения. В частности, в первые годы независимости Армения из Туркменистана импортировала газ, и в этот период наблюдались активные двусторонние торгово-экономические отношения. После прекращения поставок газа зафиксировано снижение объемов торговли, хотя показатели последних лет демонстрируют динамику роста. По словам вице-президента СППА, существует большой потенциал для сотрудничества, и подобные бизнес-форумы могут стать хорошим стимулом для дальнейшего расширения двусторонних торгово-экономических связей во многих областях, включая энергетику, ювелирное дело, текстильную промышленность, туризм, сельское хозяйство, строительство и другие.
Нерсес Караманукян также представил участникам структуру, миссию и направления деятельности Союза промышленников и предпринимателей Армении.
Выражая благодарность за теплый прием и организацию форума, член правления Союза промышленников и предпринимателей Туркменистана и глава делегации Бегенч Аразов представил свою организацию, насчитывающую более 30 тысяч членов и охватывающую все сектора экономики. Он затронул те области сотрудничества, которые интересуют туркменских бизнесменов. Последние предлагают сотрудничество в закупке туркменских товаров, а также в экспорте армянской продукции, в частности ювелирных изделий, алкогольных напитков, консервированных фруктов и овощей, на туркменский рынок. Туркменские партнеры также заинтересованы в установлении сотрудничества и разработке совместных программ в сфере информационных технологий и туризма. Глава делегации выразил уверенность, что ереванский бизнес-форум придаст новый импульс углублению торгово-экономических связей между двумя странами.
Приветствуя участников встречи, заместитель министра экономики Республики Армения Эдгар Закарян отметил, что двусторонние экономические связи сегодня подразумевают практические решения и новые инструменты сотрудничества. В этой связи, по словам заместителя министра, нынешний бизнес-форум имеет особое значение как платформа для конкретного сотрудничества и реализации совместных инициатив. По словам Эдгара Закаряна, показатели последних лет свидетельствуют о позитивной динамике двустороннего сотрудничества, выражающей определенную специализацию взаимной торговли и одновременно демонстрирующей значительный потенциал для диверсификации товарной структуры и развития новых направлений сотрудничества.
Касаясь экономической политики правительства РА, заместитель министра упомянул диверсификацию экспорта как один из приоритетов, как с точки зрения структуры продукции, так и географии поставок. «Туркменистан представляет большой интерес, учитывая его производственный, аграрный и логистический потенциал, а также стабильный спрос на широкий спектор товаров. Обладает конкурентными преимуществами в плане производства хлопка и текстильного сырья, что открывает дополнительные возможности для создания кооперативных цепочек, совместного производства и сотрудничества между предприятиями двух стран», — отметил Эдгар Закарян.».
Сатеник Адамян, менеджер по привлечению инвестиций и внешним связям организации Enterprise Armenia, представил инвестиционную и торгово-промышленную среду Армении.
Присутствующие посмотрели видеосюжет об экономических возможностях Туркменистана.
Участники бизнес-форума также имели возможность обсудить интересующие их вопросы и конкретные возможности сотрудничества в ходе переговоров в формате B2B.
В форуме также приняли участие временный поверенный в делах Туркменистана в Армении Гульжемиль Хемраева и представители Министерства экономики Республики Армения.