Հայ գործարարներն առանձին տաղավարով մասնակցել են Կաունասի տնտեսական ցուցահանդեսին
Հայաստանի տեքստիլագործական ոլորտի շուրջ մեկ տասնյակ ընկերություն առանձին միասնական տաղավարով ներկայացվել է Կաունասում հոկտեմբերի 7-9-ը կազմակերպված «Արտադրված է Լիտվայում» տնտեսական ցուցահանդեսին։ Հայ արտադրողների մասնակցությունն ապահովվել է Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության ու Լիտվայի Հագուստի և տեքստիլ արդյունաբերության ասոցիացիայի կողմից իրականացվող «Կանաչ տեքստիլ Եվրոպայի կայուն տնտեսության համար» ծրագիրի շրջանակներում։
Ողջունելով հայ գործընկերներին՝ ԼՀՏԱԱ-ի գլխավոր տնօրեն Աստա Տումիտըտեն նշել է, որ երկու կողմերի համար լավ հնարավորություն է ստեղծվել ծանոթանալու միմյանց կարողություններին, արտադրանքին, գտնելու նոր գործընկերներ ու շուկաներ։ Նրա խոսքով՝ նման միջոցառումներն իրենց նպաստը կբերեն երկկողմ տնտեսակական կապերի հետագա խորացմանը։
Լիտվայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հովհաննես Իգիթյանն անդրադառնալով հայ-լիտվական մինչ օրս եղած տնտեսական հարաբերություններին, մեծապես կարևորել է նման հարթակների պարբերաբար ստեղծման անհրաժեշտությունը, որոնք գործարար շրջանակներին փոխգործակցության, իրենց արտադրությունն ընդլայնելու նոր հնարավորություններ են ընձեռում։
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության ներկայացուցիչ Սուսաննա Խալաթյանն անդրադարձել է «Կանաչ տեքստիլ Եվրոպայի կայուն տնտեսության համար» ծրագրի նպատակներին և նախատեսված միջոցառումներին, իրենց կազմակերպությունների ու արտադրանքի մասին մանրամասներ են պատմել տաղավարում ներգրավված հայաստանյան ընկերությունների ներկայացուցիչները։

Армянские бизнесмены приняли участие в Каунасской экономической выставке
Около десятка компаний текстильной отрасли Армении были представлены отдельным единым павильоном на экономической выставке «Сделано в Литве», организованной в Каунасе 7-9 октября. Участие армянских производителей было обеспечено в рамках программы «Зеленый текстиль для устойчивой экономики Европы», реализуемой Союзом промышленников и предпринимателей Армении и Ассоциацией швейной и текстильной промышленности Литвы.
Приветствуя армянских партнеров, генеральный директор LATIA Аста Тумитте отметила, что это была хорошая возможность для обеих сторон познакомиться с возможностями, продукцией друг друга, найти новых партнеров и рынки сбыта. По ее словам, такие меры будут способствовать дальнейшему углублению двусторонних экономических отношений.
Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Литве Оганес Игитян, касаясь нынешних армяно-литовских экономических отношений, подчеркнул необходимость регулярного создания таких площадок, которые предоставляют деловым кругам новые возможности для взаимодействия и расширения своего производства.
Представитель Союза промышленников и предпринимателей Армении Сусанна Халатян рассказала о целях и планируемых мероприятиях проекта «Зеленый текстиль для устойчивой экономики Европы», представители армянских компаний подробно рассказали о своих организациях и продукции.