Երևանում բացվեց «ArmProd EXPO 2022» 20-րդ միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսը
«Yerevan EXPO» ցուցահանդեսային համալիրում հոկտեմբերի 14-ին մեկնարկեց «ArmProd EXPO 2022» 20-րդ միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսը, որին մասնակցում է շուրջ 80 կազմակերպություն Հայաստանից, Ռուսաստանից, Իրանից, Թուրքմենստանից:
Ցուցահանդեսին, որը կազմակերպել են Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունն ու LOGOS EXPO կենտրոնը, ներկայացված են հիմնականում գյուղատնտեսության ոլորտի ընկերություններ՝ գյուղմթերքի արտադրություն, վերամշակում, վաճառք և արտահանում:
«Բավական ծանր աշխարհաքաղաքական, տնտեսական պայմաններում մենք այսօր ունենք ներկայացուցչական ցուցահանդես: Մասնակից ընկերությունների գրեթե 80 տոկոսը նոր են, այդ թվում՝ Հայաստանի տարբեր  մարզերից, Արցախից»,-նշեց ՀԱԳՄ նախագահ Արսեն Ղազարյանը, ողջունելով ընկերությունների որակի բարելավման ու ծավալների ընդլայնման մշտական միտումը պահելու մղումը: Նրա խոսքով՝ անենամյա այս ցուցահանդեսը նաև յուրահատուկ հաշվետվություն է տարվա ընթացքում գործարարների կատարած աշխատանքների, ովքեր այս հարթակում ներկայացնում են իրենց ձեռքբերումները, ծանոթանում ոլորտի նորարարություններին, գտնում նոր գործընկերներ ու սպռման հնարավորություններ։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արմեն Արզումանյանը, ողջունելով ցուցահանդեսի մասնակիցներին, տեղեկացրեց, որ ընթացքի մեջ է տնտեսական գործունեության ռազմավարության մշակումը, որը խնդիր է ունենալու նպաստել ձեռներեցության զարգացմանը, ներդրումների ու արտահանման խրախուսմանը։
Ցուցահանդեսին մասնակից ռուսական ընկեություններին ներկայացրեց ՀՀ-ում ՌԴ առևտրային ներկայացուցչության ղեկավար Աննա Դոնչենկոն, հավելելով, որ թեև հայ և ռուս սպառողները քաջածանոթ են կողմերի շատ ապրանքներին, սակայն թարմացվող տեսականու ներկայացումը, նոր գործընկերների ու շուկաների ձեռքբերումը միշտ մնում է արդիկան, ինչի լավ հնարավորություն է ընձեռում ավանդական բնույթ կրող ներկա ցուցահանդեսային հարթակը։

В Ереване открылась 20-я международная специализированная выставка «АрмПрод ЭКСПО 2022»
14 октября в выставочном комплексе «Ереван ЭКСПО» стартовала 20-я международная специализированная выставка «АрмПрод ЭКСПО 2022», в которой принимают участие около 80 организаций из Армении, России, Ирана, Туркменистана.
Выставка, организованная Союзом промышленников и предпринимателей Армении и центром LOGOS EXPO, представляет в основном компании аграрного сектора: производство, переработка, продажа и экспорт сельхозпродукции.
«Сегодня у нас представительная выставка в достаточно сложных геополитических и экономических условиях. Почти 80 процентов компаний-участников новые, в том числе из разных регионов Армении, Арцаха», — сказал президент Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян, приветствуя постоянную тенденцию повышения качества и расширения объемов компаний. По его словам, эта ежегодная выставка также является уникальным отчетом о проделанной за год работе бизнесменов, которые представляют на этой площадке свои достижения, знакомятся с новинками отрасли, находят новых партнеров и возможности для сбыта.
Заместитель министра экономики РА Армен Арзуманян, приветствуя участников выставки, сообщил, что ведется разработка стратегии экономической деятельности, задачей которой будет способствовать развитию предпринимательства, продвижению инвестиций и экспорта.
Анна Донченко, глава торгового представительства России в Армении, представила российские компании, участвующие в выставке, добавив, что хотя армянский и российский потребители знакомы со многими продуктами сторон, презентация обновленного ассортимента, приобретение новых партнеров и рынков всегда остаются актуальными, для которых на этой традиционной выставочной площадке созданы хорошие возможности.