Հայ գործարարների պատվիրակությունը ճանաչողական այցով եղավ Լիտվայում
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության ու Լիտվայի Հագուստի և տեքստիլ արդյունաբերության ասոցիացիայի կողմից իրականացվող «Կանաչ տեքստիլ Եվրոպայի կայուն տնտեսության համար» ծրագրի շրջանակներում հայկական թեթև արդյունաբերության ոլորտի մեկ տասնյակ ընկերության ներկայացուցիչներ հոկտեմբերի 8-15-ը ճանաչողական այցով եղել են Լիտվայի Հանրապետությում։ Ուղևորության ընթացքում հայ գործարարներն այցելել են Վիլնյուսի, Կաունասի, Ուտենայի առաջատար տեքստիլագործական ընկերություններ, առևտրի կենտրոններ, ցուցասրահներ։ Հայաստանյան պատվիրակությանն ընդունել է Լիտվայի էկոնոմիկայի և ինովացիայի փոխնախարար Վինկաս Յուրգուտիսը։ Այս և լիտվացի գործընկերների հետ ունեցած մյուս հանդիպումներում հայ գործարարները հանգամանալի տեղեկատվություն են ստացել երկրի տեքստիլագործական հզորությունների, արտահանման շուկաների, ներդրումային ուղղությունների ու հնարավորությունների մասին, քննարկել են փոխհամագործակցության հեռանկարները։
Ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի տեքստիլագործական ոլորտի ընկերությունները առանձին միասնական տաղավարով ներկայացել են Կաունասում հոկտեմբերի 7-9-ը կազմակերպված «Արտադրված է Լիտվայում» տնտեսական ցուցահանդեսին։
Համագործակցության հուշագիր է ստորագրվել Երևանի և հարակից մարզերի կին գործատուների միության ու Լիտվայի առևտրի, արդյունաբերական և արհեստագործական պալատների Գործարար կանանց ասոցիացիայի միջև։
Առաջիկայում նախատեսվում է նաև լիտվացի տեքստիլագործների այց Հայաստան։
«Կանաչ տեքստիլ Եվրոպայի կայուն տնտեսության համար» ծրագիրը մեկնարկել է 2021 թվականի դեկտեմբերի 1-ից, որն իրականացվում է Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության ու Լիտվայի Հագուստի և տեքստիլ արդյունաբերության ասոցիացիայի կողմից։ Ծրագիրի նպատակն է նպաստել Հայաստանի տեքստիլ ոլորտի ՓՄՁ-ների մրցակցային կարողությունների հզորացմանը, բարելավել շուկաների հասանելիությունը, խթանել Հայաստանի, Լիտվայի, ինչպես նաև ԵՄ շուկայի տեքստիլ ոլորտի ՓՄՁ-ների միջև կապերը։

The delegation of Armenian businessmen paid a familiarization visit to Lithuania
Within the framework of the “Green Textile for Sustainable Economy of Europe” program implemented by the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia and the Association of Apparel and Textile Industry of Lithuania, representatives of a dozen companies from the light industry sector of Armenia paid a familiarization visit to the Republic of Lithuania on October 8-15.
During the trip, the Armenian businessmen visited the leading textile companies, trade centers, exhibition halls of Vilnius, Kaunas, Utena. The Armenian delegation was received by Lithuania’s Deputy Minister of Economy and Innovation Vinkas Jurgutis.
Detailed information about the country’s textile capacities, export markets, export-import opportunities were presented by Lithuanian partners, as well as discussed the prospects of mutual cooperation.
Within the framework of the program, Armenian textile manufacturing companies had an exposition during the “Made in Lithuania” universal exhibition organized in Kaunas on October 7-9.
A memorandum of cooperation was signed between the Union of Women Employers of Yerevan and neighboring regions and the Business Women’s Association of Chambers of Commerce, Industry and Crafts of Lithuania.