Հայ գործարարների պատվիրակությունը ճանաչողական այցով եղավ Լիտվայում
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության ու Լիտվայի Հագուստի և տեքստիլ արդյունաբերության ասոցիացիայի կողմից իրականացվող «Կանաչ տեքստիլ Եվրոպայի կայուն տնտեսության համար» ծրագրի շրջանակներում հայկական թեթև արդյունաբերության ոլորտի մեկ տասնյակ ընկերության ներկայացուցիչներ հոկտեմբերի 8-15-ը ճանաչողական այցով եղել են Լիտվայի Հանրապետությում։ Ուղևորության ընթացքում հայ գործարարներն այցելել են Վիլնյուսի, Կաունասի, Ուտենայի առաջատար տեքստիլագործական ընկերություններ, առևտրի կենտրոններ, ցուցասրահներ։ Հայաստանյան պատվիրակությանն ընդունել է Լիտվայի էկոնոմիկայի և ինովացիայի փոխնախարար Վինկաս Յուրգուտիսը։ Այս և լիտվացի գործընկերների հետ ունեցած մյուս հանդիպումներում հայ գործարարները հանգամանալի տեղեկատվություն են ստացել երկրի տեքստիլագործական հզորությունների, արտահանման շուկաների, ներդրումային ուղղությունների ու հնարավորությունների մասին, քննարկել են փոխհամագործակցության հեռանկարները։
Ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի տեքստիլագործական ոլորտի ընկերությունները առանձին միասնական տաղավարով ներկայացել են Կաունասում հոկտեմբերի 7-9-ը կազմակերպված «Արտադրված է Լիտվայում» տնտեսական ցուցահանդեսին։
Համագործակցության հուշագիր է ստորագրվել Երևանի և հարակից մարզերի կին գործատուների միության ու Լիտվայի առևտրի, արդյունաբերական և արհեստագործական պալատների Գործարար կանանց ասոցիացիայի միջև։
Առաջիկայում նախատեսվում է նաև լիտվացի տեքստիլագործների այց Հայաստան։
«Կանաչ տեքստիլ Եվրոպայի կայուն տնտեսության համար» ծրագիրը մեկնարկել է 2021 թվականի դեկտեմբերի 1-ից, որն իրականացվում է Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության ու Լիտվայի Հագուստի և տեքստիլ արդյունաբերության ասոցիացիայի կողմից։ Ծրագիրի նպատակն է նպաստել Հայաստանի տեքստիլ ոլորտի ՓՄՁ-ների մրցակցային կարողությունների հզորացմանը, բարելավել շուկաների հասանելիությունը, խթանել Հայաստանի, Լիտվայի, ինչպես նաև ԵՄ շուկայի տեքստիլ ոլորտի ՓՄՁ-ների միջև կապերը։

Делегация армянских предпринимателей посетила в Литву с ознакомительным визитом
В рамках программы «Зеленый текстиль для устойчивой экономики Европы», реализуемой Союзом промышленников и предпринимателей Армении и Ассоциацией швейной и текстильной промышленности Литвы, представители десятка компаний из области легкой промышленности Армении с ознакомительным визитом посетили в Литовскую Республику 8-15 октября. В ходе поездки армянские бизнесмены посетили ведущие текстильные предприятия, торговые центры, выставочные залы Вильнюса, Каунаса, Утены.
Армянскую делегацию принял заместитель министра экономики и инноваций Литвы Винкас Юргутис. На этой и других встречах с литовскими партнерами армянские бизнесмены получили подробную информацию о текстильных мощностях страны, экспортных рынках, направлениях и возможностях инвестиций, а также обсудили перспективы взаимного сотрудничества.
В рамках программы компании текстильной отрасли Армении представили себя на экономической выставке «Сделано в Литве», организованной в Каунасе 7-9 октября.
Подписан меморандум о сотрудничестве между Союзом женщин-работодателей Еревана и соседних областей и Ассоциацией деловых женщин торгово-промышленных и ремесленных палат Литвы.
В ближайшее время планируется визит литовских текстильщиков в Армению. Программа «Зеленый текстиль для устойчивой экономики Европы» стартовала с 1 декабря 2021 года, которую реализуют Союз промышленников и предпринимателей Армении и Ассоциация швейной и текстильной промышленности Литвы. Целью программы является содействие укреплению конкурентоспособности МСП текстильной отрасли Армении, улучшение доступа к рынкам, содействие связям между МСП текстильной отрасли Армении, Литвы, а также рынок ЕС.