«Հայաստանը բոլոր հիմքերն ունի առողջապահական տուրիզմի և դեղագործության տարածաշրջանային կենտրոն դառնալու համար» Արսեն Ղազարյան
Հայաստանի, Ռուսաստանի Դաշնության և Իրանի յոթ տասնյակից ավելի ընկերություններ են մասնակցում Yerevan EXPO ցուցահանդեսային համալիրում հոկտեմբերի 28-ին բացված «Առողջապահություն և դեղագործություն EXPO 2022» միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսին։
Հայաստանը չի կարող դառնալ գազային կամ նավթային հաբ, բայց մեր երկիրն ունի բոլոր հիմքերն առողջապահական տուրիզմի և դեղագործության տարածաշրջանային կենտրոն դառնալու համար»,- բացման իր խոսքում նշեց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը։ Նրա գնահատմամբ՝ այս ուղղությամբ արդեն իսկ զգալի աշխատանքներ տարված են, և գործընթացը շարունակական է։ ՀԱԳՄ նախագահի խոսքով՝ ցուցահանդեսի ներկայացուցչականությունն ու ոլորտային բազմազանությունը վկայում է, որ արտերկրի ընկերությունները Հայաստանում տեսնում են հեռանկարային շուկա, այդ թվում՝ արտասահմանյան համատեղ ծրագերի իրականացման առումով։
Հոբելյանական՝ թվով 20-րդ, ճյուղային ցուցահանդեսում գործում են կանխարգելման և կլինիկական բժշկությունների, ախտորոշման, ատամնաբուժական, դեղագործության, մայրության ու մանկության բժշկական սարքավորումների, հիգիենայի թեմատիկ բաժինները։ Իրենց առանձին համատեղ տաղավարներով են ներկայացված Մոսկվայի մարզի և Մոսկվա քաղաքի ընկերությունները։ Միայն վերջինում ընդգրկված են երկու տասնյակ կազմակերպություններ։

«У Армении есть все основания стать региональным центром оздоровительного туризма и фармацевтики» — Арсен Казарян
В международной специализированной выставке «Здравоохранение и фармацевтика ЭКСПО 2022», открывшейся 28 октября в выставочном комплексе Yerevan EXPO, принимают участие более семи десятков компаний из Армении, Российской Федерации и Ирана.
«Армения не может стать газовой или нефтяной хабом, но у нашей страны есть все основания для того, чтобы стать региональным центром оздоровительного туризма и фармацевтики», — сказал во вступительном слове президент Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян. По его словам, в этом направлении уже проделана значительная работа, и процесс продолжается. По словам президента СППА, представительность и разнообразие выставки свидетельствует о том, что иностранные компании видят в Армении перспективный рынок, в том числе для реализации зарубежных совместных проектов.
На 20-й юбилейной отраслевой выставке работают тематические разделы профилактикой и клинической медицины, диагностики, стоматологии, фармации, медицинской техники для материнства и детства, гигиены. Компании Московской области и города Москвы представлены отдельными совместными стендами.