Հայաստանի համար առաջնահերթ է նոր ներդրումների ներգրավումը և արտադրական ներուժի մեծացումը. Սերժ Սարգսյան
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր կառավարության նիստերի դահլիճում մասնակցել է Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության (ՀԱԳՄ) 7-րդ համագումարին: Հանրապետության ղեկավարը համագումարում հանդես է եկել մասնակիցներին ուղղված ողջույնի խոսքով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահը նշել է.
«Հարգելի՛ գործարարներ, գործատուներ և հյուրեր,
Ողջունում եմ բոլորիդ Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության 7-րդ համագումարում և հույս եմ հայտնում, որ այսօրվա քննարկումներն ի նպաստ կլինեն մեր ընդհանուր գործին, մեր տնտեսության զարգացման և առկա նոր հնարավորություններից օգտվելու արդյունավետ ճանապարհների ընտրությանը:
Այսօրվա ելույթս կբաժանեմ 3 մասի. ելույթի առաջին մասում կխոսեմ մինչ այսօր Հայաստանի տնտեսական զարգացման գործընթացների մասին, զուգահեռներ կանցկացնեմ այսօրվա և տնտեսական զարգացման մեր անցած ճանապարհի ժամանակահատվածների հետ: Երկրորդում կանդրադառնամ առկա տնտեսական մարտահրավերներին և այն օբյեկտիվ իրականությանը, որում Հայաստանը հայտնվել է՝ հաշվի առնելով նաև համաշխարհային տնտեսության միտումները: Երրորդ մասում կխոսեմ ապագա հեռանկարների և մեր անելիքների մասին:
Եվ այսպես, ինչպիսի զարգացումներ է ապրել մեր երկիրը և որտեղ է գտնվում այսօր: Այս համատեքստում կարելի է խոսել երկու խումբ ցուցանիշների մասին. առաջին խումբը տնտեսության զարգացվածության մակարդակը բնութագրող ցուցանիշներն են և երկրորդ խումբը՝ կյանքի որակը բնութագրող սոցիալ-տնտեսական ցուցանիշները:
Նախ խոսենք տնտեսական զարգացումների մասին. գաղտնիք չէ, որ յուրաքանչյուր երկիր իր զարգացման պատմության ընթացքում անցնում է տնտեսական փոխարկումների փուլերով: Ըստ Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի մասնագետների՝ աշխարհի բոլոր երկրները դասակարգվում են զարգացման 5 փուլերում գտնվող երկրների խմբերի, ընդ որում 3 փուլեր համարվում են հիմնական, իսկ 2 փուլ՝ մեկ հիմնական փուլից մյուսին անցնելու միջանկյալ փուլեր: Տնտեսական զարգացման առաջնային հիմնական փուլը էժան ռեսուրսների վրա հիմնված տնտեսությունն է, որին ներհատուկ է էժան և ցածրորակ աշխատուժի օգտագործմամբ վերջնական արդյունքի ստեղծումը, իսկ միջազգային շուկաներում այսպիսի երկրները մրցունակ են լինում հիմնականում հումքի արտահանմամբ: Այս տիպի երկրների տնտեսություններին հատուկ է արտաքին աշխարհից եկող ցնցումների նկատմամբ թույլ դիմադրողականությունը, քանի որ տնտեսության հենքերը լինում են ոչ ամուր, ընդհանուր ռեսուրսների արտադրողականությունը ցածր և էապես կախված հումքի միջազգային գների վայրիվերումներից:
Տնտեսական զարգացման հաջորդ հիմնական փուլը արտադրական ռեսուրսների արդյունավետությամբ առաջ մղվող տնտեսություններն են: Այս տիպի երկրներին հատուկ է արտաքին աշխարհից եկող ցնցումներին դիմակայելու հարաբերականորեն ավելի բարձր կարողությունը, քանի որ ունենում են ավելի դիվերսիֆիկացված տնտեսություն և արտահանում, արտադրական գործոնների հարաբերականորեն ավելի բարձր արտադրողականությունը և օգտագործման արդյունավետությունը, միջազգային շուկաներում հումքային ապրանքների գների տատանումներից համեմատաբար քիչ կախվածությունը:
Տնտեսական զարգացման վերջին փուլը, որին ձգտում են բոլոր զարգացող երկրները, այդ թվում նաև Հայաստանը, նորարարությամբ առաջմղվող գիտելիքահենք տնտեսություններն են, որոնց ներհատուկ է համաշխարհային շուկաներում բարձր մրցունակությունը, տնտեսական ուժեղ հենքերը և արտադրական գործոնների բարձր արտադրողականությունը: Աշխարհի փորձը ցույց է տալիս, որ ցանկացած երկրի համար բոլոր փուլերով անցումն անխուսափելի է, և հնարավոր չէ անմիջապես ցատկել առաջին փուլից երրորդ փուլ կամ երկրորդ փուլից չորրորդ փուլ: Սակայն հնարավոր է այս փուլերով արագ անցնել, եթե երկիրը ճիշտ տնտեսական քաղաքականության թիրախներ է սահմանում, ընտրում համապատասխան մարտավարություն և դրանց իրագործման գործում ագրեսիվ տնտեսական բարեփոխումներ իրականացնում: Սա է տնտեսական զարգացման ճիշտ բանաձևը, և սա է ընտրված որպես մեր տնտեսության քաղաքականության հենք:
Տնտեսական փոխարկերպումներով անխուսափելիորեն շարժվել է նաև մեր տնտեսությունը. Համաշխարհային մրցունակության համաժողովն այս տարվա իր զեկույցում արձանագրել է, որ Հայաստանը հաղթահարել է արդեն տնտեսական զարգացման առաջին երկու փուլերը և դասվել երրորդ փուլի՝ արտադրական ռեսուրսների արդյունավետության վրա հիմնված տնտեսություն ունեցող երկրների շարքին: Դա նշանակում է, որ համաշխարհային նոր շուկաներ գրավելու տեսանկյունից Հայաստանն արդեն մրցելու է ավելի արտադրողական և մրցունակ այս խմբի երկրների հետ: Իհարկե, սա կարևոր գնահատական է Հայաստանի տնտեսությանը և տեղափոխում է մեզ տնտեսական զարգացման նոր որակական հարթություն: Սակայն մյուս կողմից սա պարտադրող է, քանի որ հետագայում մրցունակ մնալու և տնտեսական աճ ապահովելու համար Հայաստանը պետք է հիմնվի առավել արդյունավետ արտադրական գործընթացների կազմակերպման և առավել բարձրորակ արտադրանքի թողարկման վրա: Կարծում եմ՝ սա կարևոր է ընկալելու ոչ միայն գործարար աշխարհի համար, այլ նաև տնտեսական քաղաքականության իրականացման պատասխանատուների համար, որոնք պետք է ապահովեն համապատասխան բարենպաստ տնտեսական միջավայրը՝ շարժառիթներ ստեղծելու գործարարների մոտ պարբերաբար նոր ներդրումներ կատարելու և թարմացնելու արտադրական հզորությունները: Դա անհրաժեշտ է տնտեսվարողներին, որպեսզի ոչ միայն արդյունավետ դիմակայեն արտաքին մրցակիցներին, այլ նաև նոր շուկաներ գրավեն կամ ամրացնեն իրենց դիրքերն առկա շուկաներում:
Հայաստանի տնտեսական զարգացման փուլային գործընթացները բացատրվում են նաև թվերով, որոնցից մի քանիսին հիմա կանդրադառնամ: Հետպատերազմյան ժամանակահատվածում Հայաստանի տնտեսությունը գտնվում էր զարգացման առաջին փուլում: Այդ ժամանակահատվածում տնտեսության բնութագրականներն էին աշխատավարձերի ցածր մակարդակը, որն, ի դեպ, արտացոլում էր աշխատուժի արտադրողականության ցածր մակարդակը, ոչ բարդ արտադրատեսակների արտադրությունը և այդ պատճառով արտաքին աշխարհի շուկաներ գրավելու թույլ կարողությունը, ներմուծման բարձր կշիռը ՀՆԱ-ի մեջ, փոքր արտահանման ծավալները: 1995թ.-ին տնտեսության միջին աշխատավարձը կազմում էր ընդամենը $17.5: 1995թ.-ին կարողացել ենք արտաքին աշխարհին մատակարարել շուրջ $303.6 մլն ապրանք և ծառայություն: Ընթացիկ հաշվի պակասուրդը նույն տարում եղել է ՀՆԱ շուրջ 17.2%-ը՝ հետագա մի քանի տարիներին շարունակելով աճել, ինչը նշանակում էր, որ մենք զգալի չափով մեր սպառումը բավարարում էինք արտաքին աշխարհի խնայողությունների օգտագործման հաշվին: Հարկերը կարողանում էինք հավաքել ՀՆԱ 8.2%-ի չափով, և Հայաստանն ուներ մոտավորապես 270 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք բյուջե: Ֆինանսական հատվածն ի զորու էր տնտեսությանը մատակարարել սահմանափակ թվով ծառայություններ, ինչը վկայում է տնտեսության 6.1% դրամայնացման ցուցանիշը, և այս թվերը կարելի է շարունակել:
Տնտեսական զարգացման երկրորդ-անցումային փուլը Հայաստանի Հանրապետությունը թևակոխել է հազարամյակի սկզբներից: Համաշխարհային բարձր տնտեսական աճի միջավայրում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների հոսքերը, հանքահումքային ապրանքների միջազգային գների աճի հաշվին արտահանումը և արտասահմանում ապրող և աշխատող մեր հայրենակիցների կողմից դրամական փոխանցումների աճող ծավալներն այն գործոններն էին, որ ապահովում էին արձանագրվող երկնիշ տնտեսական աճը: Այդ պայմաններում արդեն 2005 թվականին Հայաստանն ուներ մոտ 1 մլրդ ԱՄՆ դոլարանոց պետական բյուջե, հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցության շուրջ 17.0%-ի պայմաններում: Այդուհանդերձ, տնտեսության կառուցվածքում սկսեց նկատվել ոչ արտահանելի հատվածի դերի ավելացում, որը շարունակվեց նաև հաջորդ տարիներին. հետագայում, օրինակ, շինարարության տեսակարար կշիռը ՀՆԱ-ում հասավ ընդհուպ 25.3%: Նման իրողությունների պայմաններում ՀՆԱ-ի մեջ արտահանման արդեն իսկ ձևավորված փոքր կշիռը՝ 15.1%, ազդակ էր, որ Հայաստանի տնտեսությունը կառուցվածքային խորը տեղաշարժերի և արտաքին ցնցումներին դիմակայելու կարողությունների աճի կարիք ունի:
2009 թվականի տնտեսական ճգնաժամն ի ցույց դրեց տնտեսության կառուցվածքի դիվերսիֆիկացման, գյուղատնտեսության և արդյունաբերության ոլորտներում աճի խթանման և արտահանմամբ ուղղորդված տնտեսական աճ ունենալու անհրաժեշտությունը: Դա կնվազեցներ մեր տնտեսության խոցելիության աստիճանը համաշխարհային տնտեսական ցնցումներից և կտեղափոխեր մեր տնտեսությունը զարգացման նոր որակական փուլ: Այս սկզբունքը դարձավ կառավարության միջնաժամկետ և երկարաժամկետ զարգացման ծրագրերի հիմնաքարը, իսկ բիզնես միջավայրի բարելավումը և երկրի մրցունակության բարձրացումը՝ նպատակներին հասնելու միջոցներ:
Այսօր, եթե վերլուծենք տնտեսական կառուցվածքը բնութագրող ցուցանիշների միտումները, ապա պետք է փաստենք, որ արդյունաբերությունն ու գյուղատնտեսությունն աստիճանաբար վերականգնեցին իրենց դերը տնտեսության կառուցվածքում, իսկ դրան զուգահեռ նաև արտահանելի հատվածը սպասարկող ծառայությունների կայուն աճ արձանագրվեց: Այս տարվա արդյունքներով էլ պարզ կլինի, որ դիտարկված միտումները շարունակվում են. գնահատվում է, որ գյուղատնտեսության և արդյունաբերության ընդհանուր կշիռը ՀՆԱ-ում կկազմի 37.0%, իսկ ծառայություններն առանց առևտրի կհասնի ՀՆԱ շուրջ 32.0%-ի, փաստելով որ տնտեսական աճի ստեղծման շարժիչ ուժն աստիճանաբար տեղափոխվում է տնտեսության ավելի արտադրողական՝ արտահանելի հատված: Զուգահեռաբար ֆինանսական համակարգն ընդլայնել է տնտեսությանը մատակարարվող ծառայությունների ծավալը, որի պարագայում մոտ կրկնակի աճ է արձանագրվել տնտեսության դրամայնացման ցուցանիշում 2014թ-ի գնահատականի համաձայն հասնելով շուրջ 38.0%:
Արդյունքում, 2014թ.-ին Հայաստանի Հանրապետությունն արդեն ունակ է հավաքագրել ՀՆԱ-ի ավելի քանի 23 տոկոս հարկեր, իսկ բյուջեն մոտենում է 3.0 մլրդ ԱՄՆ դոլարի սահմանին:
Իհարկե, դեռևս ձեռք բերված ցուցանիշների մակարդակը բավարար չէ խոսելու լիարժեք բարձր դիմադրողականություն ունեցող տնտեսության մասին, սակայն շատ կարևոր է այս միտումների հետագա շարունակականությունը:
Հայաստանի տնտեսության վերոնշյալ փուլային զարգացումներում ականատես էինք լինում նաև դրական շատ փոփոխությունների երկրի սոցիալ-տնտեսական ցուցանիշներում: Այս տեսանկյունից Հայաստանի առաջընթացը փաստող ցուցանիշներից է գնողունակության համարժեքով ճշգրտված մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ն, որն ավելի ճշգրիտ և արդարացի ցուցանիշ է, քան մեկ շնչի հաշվով անվանական դոլարային ՀՆԱ-ն, քանի որ հաշվի է առնում նաև մեր և գործընկեր երկրների գնաճերի տարբերությունները: Ըստ ԱՄՀ համաշխարհային տնտեսական հեռանկարների տեղեկատվական աղբյուրի՝ Հայաստանի միավոր շնչին բաժին ընկնող գնողունակության համարժեքով ճշգրտված ՀՆԱ-ն 1995թ.-ին կազմել է $1,391, 2005թ.-ին՝ $4417.3 իսկ 2013թ.-ին $7,034: Նույնանման դինամիկա ունենք նաև մեր տնտեսության միջին իրական աշխատավարձերի հատվածում: 2014թ.-ի վերջին տնտեսության միջին աշխատավարձերը 1995թ-ի ցուցանիշի համեմատ իրական արտահայտությամբ գնահատվում է, որ կաճի 5.6 անգամ, իսկ 2005թ-ի նկատմամբ շուրջ 55.0%-ով: Մեկ ցուցանիշ ևս կարևոր է, որ լավ բնորոշում է երկրների փուլային զարգացումները, դա գործազրկության ցուցանիշն է . սովորաբար տնտեսական զարգացման առաջին փուլում երկրներին բնորոշ է լինում բարձր գործազրկությունը, քանի որ աշխատանքի ցածր արտադրողականությամբ աշխատուժը դժվարությամբ է աշխատանք գտնում, իսկ տնտեսության այն ճյուղերը, որտեղ չի պահանջվում որակ-յալ աշխատուժ, հագեցված է լինում: Տնտեսության փուլային տեղաշարժերին զուգահեռ մեզ մոտ ևս այս միտումը նկատվել է. գործազրկությունը հազարամյակի սկզբին (2001թ-ին) կազմել է 38.2%, 2005թ-ին՝ 31.2%, իսկ 2014թ-ին այն կգտնվի 16.0% շրջանակներում:
Եթե ամփոփենք առաջին մասում ներկայացվածը, կասենք՝ մեր երկրի տնտեսությունը հաղթահարել է զարգացման երկու կարևորագույն փուլ և այժմ գտնվում է որակական նոր հարթությունում, սակայն նոր մարտահրավերներով, որի համար պետք է ավելի արդյունավետ հենքով տնտեսություն և ավելի մրցունակ ձեռնարկություններ:
Այսօր համաշխարհային տնտեսությունում ընթանում են խորքային գործընթացներ. ԱՄՆ տնտեսության՝ այլ գերտերությունների համեմատ հարաբերական դրական զարգացումներով պայմանավորված վերջինիս արժույթի ուժեղացում գլոբալ տնտեսությունում, քաղաքական հակամարտությունների խորացում, փոխադարձ տնտեսական պատժամիջոցների կիրառում, ինչը հանգեցնում է տնտեսական ծանր հետևանքների: Այս ամենի հետ մեկտեղ մենք հետճգնաժամային իրավիճակից համաշխարհային տնտեսության վերականգնման դանդաղ տեմպերի ու դեռևս որոշ գերտերություններում չլուծված կառուցվածքային տնտեսական խնդիրների առկայության ականատեսն ենք: Հայաստանն իր ազատական տնտեսությամբ չի կարող ամբողջովին անմասն մնալ համաշխարհային տնտեսությունում ընթացող գործընթացներից, և խոսել Հայաստանի տնտեսության մասին առանց հաշվի առնելու ներկայիս գլոբալ տնտեսության իրականությունը ճիշտ չէ: Այս տարի մենք վկան ենք մեր տնտեսության համար խոշոր առևտրային գործընկեր ՌԴ-ում տնտեսական իրավիճակի վատթարացման, որը բնորոշվեց տնտեսական ակտիվության կրճատմանը զուգահեռ գնաճի արագացմամբ մինչև 8.8%, կապիտալի մոտ $90 մլրդ արտահոսքի և ՌԴ ռուբլու ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ ավելի քան 40% արժեզրկմամբ: ԱՄՆ դոլարը գլոբալ տնտեսությունում ամրացնում է իր դիրքերն աշխարհի այլ արժույթների նկատմամբ: Այսպես, օրինակ, նախորդ տարվա դեկտեմբերի նկատմամբ ԱՄՆ դոլարը եվրոյի նկատմամբ արժևորվել է 10.2%-ով, շվեյցարական ֆրանկի նկատմամբ՝ 8.6%-ով, բրիտանական ֆունտի նկատմամբ՝ 4.3%-ով, ճապոնական իենի նկատմամբ 15.1.%-ով, վրացական լարիի նկատմամբ՝ 8.9%-ով: Իմիջիայլոց, պետք է ասեմ, որ Վրաստանի օրինակը շատ պատկերավոր ձևով հերքում է բոլոր այն մարդկանց ասած վարկածները, ըստ որի՝ Հայաստանում դրամի արժեզրկման հիմնական պատճառը Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունն է: Իսկ այդ դեպքում, Վրաստանում ինչու՞ է լարին արժեզրկվում. Վրաստանը ստորագրել է Ազատ առևտրի մասին պայմանագիր: Իսկ ինչու՞ մնացած երկրներում էլ են ազգային արժույթներն արժեզրկվում: Եվրամիության տնտեսությունում նախորդ երկու տարիների -0.7 և -0.4 տոկոս անկումներից հետո այս տարի էական վերականգնում չի ակնկալվում: Ակնհայտ է, որ Հայաստանը չի կարող շարժվել հոսանքին հակառակ, և այն, ինչ տեղի է ունենում գլոբալ տնտեսությունում, իր արձագանքը պետք է գտնի նաև մեր երկրում և մեր տնտեսական ցուցանիշներում: Այնուամենայնիվ, Հայաստանի կառավարությունն ու կենտրոնական բանկը պետք է ավելացնեն ջանքերը արտաքին աշխարհից ներթափանցող բացասական
Այսօր համաշխարհային տնտեսությունում ընթանում են խորքային գործընթացներ. ԱՄՆ տնտեսության՝ այլ գերտերությունների համեմատ հարաբերական դրական զարգացումներով պայմանավորված վերջինիս արժույթի ուժեղացում գլոբալ տնտեսությունում, քաղաքական հակամարտությունների խորացում, փոխադարձ տնտեսական պատժամիջոցների կիրառում, ինչը հանգեցնում է տնտեսական ծանր հետևանքների: Այս ամենի հետ մեկտեղ մենք հետճգնաժամային իրավիճակից համաշխարհային տնտեսության վերականգնման դանդաղ տեմպերի ու դեռևս որոշ գերտերություններում չլուծված կառուցվածքային տնտեսական խնդիրների առկայության ականատեսն ենք: Հայաստանն իր ազատական տնտեսությամբ չի կարող ամբողջովին անմասն մնալ համաշխարհային տնտեսությունում ընթացող գործընթացներից, և խոսել Հայաստանի տնտեսության մասին առանց հաշվի առնելու ներկայիս գլոբալ տնտեսության իրականությունը ճիշտ չէ: Այս տարի մենք վկան ենք մեր տնտեսության համար խոշոր առևտրային գործընկեր ՌԴ-ում տնտեսական իրավիճակի վատթարացման, որը բնորոշվեց տնտեսական ակտիվության կրճատմանը զուգահեռ գնաճի արագացմամբ մինչև 8.8%, կապիտալի մոտ $90 մլրդ արտահոսքի և ՌԴ ռուբլու ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ ավելի քան 40% արժեզրկմամբ: ԱՄՆ դոլարը գլոբալ տնտեսությունում ամրացնում է իր դիրքերն աշխարհի այլ արժույթների նկատմամբ: Այսպես, օրինակ, նախորդ տարվա դեկտեմբերի նկատմամբ ԱՄՆ դոլարը եվրոյի նկատմամբ արժևորվել է 10.2%-ով, շվեյցարական ֆրանկի նկատմամբ՝ 8.6%-ով, բրիտանական ֆունտի նկատմամբ՝ 4.3%-ով, ճապոնական իենի նկատմամբ 15.1.%-ով, վրացական լարիի նկատմամբ՝ 8.9%-ով: Իմիջիայլոց, պետք է ասեմ, որ Վրաստանի օրինակը շատ պատկերավոր ձևով հերքում է բոլոր այն մարդկանց ասած վարկածները, ըստ որի՝ Հայաստանում դրամի արժեզրկման հիմնական պատճառը Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունն է: Իսկ այդ դեպքում, Վրաստանում ինչու՞ է լարին արժեզրկվում. Վրաստանը ստորագրել է Ազատ առևտրի մասին պայմանագիր: Իսկ ինչու՞ մնացած երկրներում էլ են ազգային արժույթներն արժեզրկվում: Եվրամիության տնտեսությունում նախորդ երկու տարիների -0.7 և -0.4 տոկոս անկումներից հետո այս տարի էական վերականգնում չի ակնկալվում: Ակնհայտ է, որ Հայաստանը չի կարող շարժվել հոսանքին հակառակ, և այն, ինչ տեղի է ունենում գլոբալ տնտեսությունում, իր արձագանքը պետք է գտնի նաև մեր երկրում և մեր տնտեսական ցուցանիշներում: Այնուամենայնիվ, Հայաստանի կառավարությունն ու կենտրոնական բանկը պետք է ավելացնեն ջանքերը արտաքին աշխարհից ներթափանցող բացասական ազդեցությունները մեր տնտեսության վրա մեղմելու և անհրաժեշտ ճշգրտումները սահուն իրականացնելու համար:
Ներկա գլոբալ տնտեսությունում առկա անորոշությունների պարագայում Հայաստանի համար կարևորագույն մարտահրավերը մնում է երկարաժամկետ կայուն տնտեսական աճի համար հիմքերի ստեղծումը: Գործազրկության և աղքատության հետագա կրճատման տեմպերն արագացնելու միակ ու բացառիկ միջոցը տնտեսական աճի տեմպի արագացումն է կայուն գնաճի պայմաններում: Այս առումով ՀՀ տնտեսությունում առաջնահերթ է նոր ներդրումների ներգրավումը և դրա միջոցով արտադրական ներուժի մեծացումը: Սակայն գաղտնիք չէ, որ ներդրումները հոսում են այնտեղ, որտեղ տնտեսապես շահավետ է, ներդրումային միջավայրը բարենպաստ և ներդրումները վտանգված չեն: Տնտեսապես շահավետության տեսանկյունից ներկայումս մեր երկիրն ունի օբյեկտիվ սահմանափակվածություն, և դա հիմնականում մեր տնտեսության փոքր ծավալներն են, սակայն վստահ եմ, որ ԵՏՄ անդամակցությամբ այս խնդիրը լուծելի է դառնում, քանի որ Հայաստանը դառնալու է ԵՏՄ տնտեսական տարածքի մաս, և դրա հաշվին մեծանալու է ներդրողների շարժառիթները մեր երկրում ներդրումներ կատարելու: Ներդրումային միջավայրի բարելավման տեսանկյունից, իհարկե, Հայաստանը առաջընթաց գրանցել է ըստ համաշխարհային բանկի գործարարությամբ զբաղվելու համաթվի՝ ներկայումս գտնվելով աշխարհի 189 երկրներից 45-րդ հորիզոնականում’ Չեխիայի հարևանությամբ, սակայն, ակնհայտ է, որ դա բավարար չէ նոր ներդրումների ներգրավման տեսանկյունից բարենպաստ բիզնես միջավայր ունենալու համար, և մեր ձգտումները շատ ավելին են:
Անվտանգության տեսանկյունից Հայաստանի ներկայիս տնտեսական համակարգը առավելագույնս երաշխավորում է կատարված ներդրումների հուսալիությունը, սակայն կարևոր է նաև տարածաշրջանում խաղաղության պահպանումը, որի ամրապնդման համար մենք մեր ջանքերը ներդրել և ներդնելու ենք բոլոր ուղղություններով, այդ թվում նաև պաշտպանական նպատակներով համապատասխան ծախսերի մակարդակի ապահովմամբ: Եվ երբ մենք խոսում ենք հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցության մասին, երբ խոսում ենք բյուջեի ծավալների մասին, հավատացնում եմ ձեզ՝ մեր նպատակը չէ ՀՆԱ-ն ցույց տալ, որ այսօր ավելի շատ փող ենք ծախսում, քան ծախսում էինք երեկ կամ թե՝ մենք այսօր ավելի լավ ենք աշխատում, քան երեկ էին աշխատում: Անկեղծորեն հավատացնում եմ, որ նպատակը դրանում չէ: Նպատակը՝ ցույց տալն է, թե մենք անվտանգության, սոցիալական ծախսերի վրա հիմա ինչքան գումարներ ենք ծախսում: Եվ սա շատ կարևոր է և ներդրումների համար, և՛ մարդկանց տրամադրության, և՛ ընդհանրապես, կյանքի համար չափազանց կարևոր է: Եվ այս առումով, ուզում եմ ասել, որ եթե 1995թ-ին պաշտպանության նպատակներով ծախսվում էր 19.1 մլրդ դրամ, 2005թ-ին այն կազմել է 64.4 մլրդ դրամ, իսկ 2014թ-ին մենք կծախսենք մոտավորապես 200 մլրդ դրամ: Տարբերությունը, կարծում եմ, շատ ակնհայտ է, և սա արվում է ինչպես մեր ժողովրդի ֆիզիկական անվտանգությունն ապահովելու, այնպես էլ մեր տնտեսական անվտանգությունն ապահովելու համար:
Հարգելի գործարարներ,
Կրկին ողջունում եմ բոլորիդ: Հավատացնում եմ, որ մեր համատեղ աշխատանքում, առնվազն մեր կողմից, ակտիվության ու սրտացավության պակաս հաստատ չի լինելու և հույս եմ հայտնում, որ ձեր բոլորի ապագա նախաձեռնություններն ու ձեր լավատեսությունը նոր հնարավորություններ են բացելու մեր երկրում իրականացվող տնտեսական քաղաքականության արդյունքների համար: Առավել ևս, որ ամենայն հավանականությամբ, հունվարի 1-ից շատ մեծ հեռանկարներ են բացվում գործունյա մարդկանց համար:

Первоочередными для Армении являются привлечение новых инвестиций и увеличение производительных сил: Серж Саргсян
Президент Серж Саргсян сегодня в зале заседаний Правительства принял участие в 7-м съезде Союза промышленников и предпринимателей Армении. Глава Республики на съезде выступил с адресованной его участникам приветственной речью.
***
Речь Президента РА Сержа Саргсяна на 7-м съезде Союза промышленников и предпринимателей Армении
Уважаемые предприниматели, работодатели и гости!
Приветствую всех вас на 7-м съезде Союза промышленников и предпринимателей Армении и выражаю надежду, что сегодняшние обсуждения будут способствовать нашему общему делу, выбору путей развития нашей экономики и эффективного использования имеющихся новых возможностей.
Свое сегодняшнее выступление я разделю на 3 части: в первой части выступления я буду говорить о процессах экономического развития Армении по сей день, проведу параллели между нынешним и пройденным нами периодом экономического развития. Во-вторых, коснусь имеющихся экономических вызовов и той объективной реальности, в которой оказалась Армения, учитывая также тенденции мировой экономики. В третьей части я буду говорить о будущих перспективах и наших задачах.
Итак, какое развитие пережила наша страна и где находится сегодня. В этом контексте можно говорить о двух группах показателей: первая группа – характеризующие уровень развитости экономики показатели и вторая группа – социально-экономические показатели, характеризующие качество жизни.
Сперва поговорим об экономическом развитии: не секрет, что каждая страна в течение истории своего развития проходит через этапы экономических трансформаций. По мнению специалистов Всемирного экономического форума, все страны классифицируются на группы находящихся на 5 этапах стран, причем 3 этапа считаются основными, а 2 этапа – промежуточными этапами по переходу от одного основного этапа к другому. Первичный основной этап экономического развития – основанная на дешевых ресурсах экономика, для которой характерно создание конечного продукта с использованием дешевой и низкоквалифицированной рабочей силы, а на международных рынках такие страны бывают конкурентоспособны в основном экспортом сырья. Экономикам стран такого типа свойственна слабая сопротивляемость идущим из внешнего мира потрясениям, поскольку фундамент экономики бывает не очень прочным, производительность общих ресурсов низкой и существенно зависимой от перепадов международных цен на сырье.
Следующий основной этап экономического развития – экономики, продвигающиеся эффективностью производственных ресурсов. Для стран этого типа характерна сравнительно более высокая способность противодействовать идущим из внешнего мира потрясениям, поскольку они имеют более диверсифицированную экономику и экспорт, сравнительно более высокую производительность и эффективность использования производственных факторов, сравнительно меньшую зависимость от колебаний цен на сырьевые товары на международных рынках.
Последний этап экономического развития, к которому стремятся все развивающиеся страны, в том числе и Армения, это продвигающиеся инновациями, опирающиеся на науку экономики, которым свойственнны высокая конкурентоспособность на мировых рынках, прочный экономический фундамент и высокая производительность производственных факторов. Мировой опыт показывает, что каждая страна неизбежно проходит через все этапы, и невозможно сразу перепрыгнуть с первого этапа на третий или со второго этапа на четвертый. Однако можно быстро пройти через эти этапы, если страна устанавливает цели правильной экономической политики, выбирает соответствующую тактику и в деле их реализации осуществляет агрессивные экономические реформы. Это правильная формула экономического развития, и она выбрана в качестве фундамента нашей экономической политики.
Экономическими трансформациями неизбежно двигалась также наша экономика: Всемирный экономический форум в своем докладе за этот год зафиксировал, что Армения уже преодолела первые два этапа экономического развития и отнесена к ряду стран третьего этапа, имеющих экономику, основанную на эффективности производственных ресурсов. Это означает, что с точки зрения занятия новых мировых рынков Армения уже будет конкурировать с более производительными и конкурентоспособными странами этой группы. Конечно, это важная оценка экономики Армении, и она перемещает нас в качественно новую плоскость экономического развития. Однако с другой стороны это обязывает, поскольку чтобы в дальнейшем сохранить конкурентоспособность и обеспечить экономический рост, Армения должна основываться на организации более эффективных производственных процессов и выпуске более качественной продукции. Думаю, что понимание этого важно не только для деловых кругов, но и ответственных за реализацию экономической политики, которые должны обеспечить соответствующую благоприятную экономическую среду, чтобы создать у бизнесменов побудительные мотивы для периодического осуществления новых инвестиций и обновления производственных мощностей. Это необходимо хозяйствующим субъектам, чтобы они не только эффективно противодействовали внешним конкурентам, но и занимали новые рынки или укрепляли свои позиции на имеющихся рынках.
Этапные процессы экономического развития Армении объясняются также цифрами, нескольких из которых я сейчас коснусь. В послевоенный период экономика Армении находилась на первом этапе развития. В этот период экономику характеризовал низкий уровень зарплат, который, кстати, отражал низкий уровень производительности рабочей силы, производство несложных видов продукции и по этой причине слабый потенциал занятия внешних рынков, высокий удельный вес импорта по отношению к ВВП, малые объемы экспорта. В 1995 году средняя зарплата в экономике составляла всего 17,5 долл. США. В 1995 году мы сумели поставить внешнему миру товаров и услуг на 303,6 млн долларов США. Дефицит текущего счета в том же году составил около 17,2% ВВП, в течение нескольких дальнейших лет продолжая расти, что означало, что мы ощутимую часть нашего потребления удовлетворяем за счет использования сбережений внешнего мира. Налоги нам удавалось собирать в размере 8,2% ВВП, и Армения имела бюджет, эквивалентный примерно 270 млн долларов США. Финансовый сектор был в состоянии предоставлять экономике ограниченное количество услуг, о чем свидетельствовал показатель 6,1% драмизации экономики, и эти числа можно продолжать.
Во второй, переходный этап развития экономики Республика Армения вошла с начала тысячелетия. В среде высокого мирового экономического роста потоки прямых иностранных инвестиций, экспорт за счет роста международных цен на рудносырьевую продукцию и растущие денежные перечисления работающих за рубежом наших соотечественников были теми факторами, которые обеспечивали фиксируемый двузначный экономический рост. В этих условиях уже в 2005 году Армения имела государственный бюджет в размере около 1 млрд долларов США, в условиях соотношения налоги/ВВП около 17%. Тем не менее, в структуре экономики стало наблюдаться повышение роли неэкспортируемого сектора, которое продолжилось и в последующие годы: в дальнейшем, например, удельный вес строительства дошел вплоть до 25,3%. В условиях таких реалий уже сформировавшийся малый удельный вес экспорта в ВВП в размере 15,1% был сигналом, что экономика Армении нуждается в глубоких структурных сдвигах и росте возможностей противодействия внешним потрясениям.
Экономический кризис 2009 года выявил необходимость диверсификации структуры экономики, стимулирования роста в сферах сельского хозяйства и промышленности и наличия направляемого экспортом экономического роста. Это снизило бы степень уязвимости нашей экономики от мировых экономических потрясений и вывело бы нашу экономику на качественно новый этап развития. Этот принцип стал краеугольным камнем программ среднесрочного и долгосрочного развития Правительства, а улучшение бизнес-среды и повышение конкурентоспособности страны – средствами достижения целей.
Сегодня, если проанализируем тенденции характеризующих структуру экономики показателей, то должны констатировать, что промышленность и сельское хозяйство постепенно восстановили свою роль в структуре экономики, а параллельно с этим был также зафиксирован стабильный рост услуг, обслуживающих экспортируемый сектор. По итогам этого года станет ясно, что наблюдаемые тенденции продолжаются: оценивается, что общий вес сельского хозяйства и промышленности в ВВП составит 37,0%, а услуги без торговли достигнут около 32,0% ВВП, констатируя, что движущая сила создания экономического роста постепенно перемещается в более производительный, экспортируемый сектор экономики. Параллельно финансовая система расширила объем предоставляемых экономике услуг, при этом зафиксирован примерно двойной рост показателя драмизации экономики, согласно оценке 2014 года достигнув около 38,0%.
В результате в 2014 году Республика Армения уже в состоянии собирать налоги в объеме более 23-х процентов ВВП, а бюджет приближается к 3 млрд долларов США.
Конечно, уровень достигнутых показателей пока недостаточен, чтобы говорить об экономике, имеющей полноценно высокую сопротивляемость, однако очень важно дальнейшее продолжение этих тенденций.
На вышеуказанных этапах развития экономики Армении мы также бывали очевидцами очень многих позитивных изменений в социально-экономических показателях страны. С этой точки зрения показателем, свидетельствующим о прогрессе Армении, является уточненный эквивалентно покупательной способности ВВП на душу населения, который является более точным и справедливым показателем, чем именной долларовый ВВП на душу населения, поскольку учитываются также различия нашей инфляции и инфляции стран-партнеров. Согласно информационному источнику мировых экономических перспектив МВФ, уточненный эквивалентно покупательной способности ВВП на душу населения Армении в 1995 году составил 1391 долл. США, в 2005 году – 4417,3 долл. США, а в 2013 году – 7034 долл. США. Аналогичная динамика у нас есть также в секторе реальных средних зарплат нашей экономики. В конце 2014 года средние зарплаты экономики по сравнению с показателем 1995 года в реальном выражении оценивается, что вырастут в 5,6 раза, а по сравнению с 2005 годом – примерно на 55,0%. Важен еще один показатель, который хорошо характеризует этапное развитие стран, это показатель безработицы: обычно на первом этапе экономического развития для стран бывает характерна высокая безработица, поскольку рабочая сила с низкой производительностью труда с трудом находит работу, а те отрасли экономики, где не нужна квалифицированная рабочая сила, отличаются насыщенностью. Параллельно с этапными сдвигами экономики у нас также наблюдалась эта тенденция: безработица в начале тысячелетия (в 2001 году) составляла 38,2%, в 2005 году – 31,2%, а в 2014 году она будет находиться в рамках 16,0%.
Если подытожим представленное в первой части, то скажем, что экономика нашей страны преодолела два важнейших этапа развития и сейчас находится в качественно новой плоскости, однако с новыми вызовами, для которых нужны экономика с более эффективным фундаментом и более конкурентоспособные предприятия.
Сегодня в мировой экономике идут глубинные процессы: укрепление американской валюты в глобальной экономике, обусловленное относительно позитивным, по сравнению с другими сверхдержавами, развитием экономики США, углубление политических конфликтов, применение взаимных экономических санкций, что приводит к тяжелым экономическим последствиям. Одновременно со всем этим мы являемся очевидцами медленных темпов восстановления мировой экономики из посткризисной ситуации и наличия нерешенных структурных экономических проблем в некоторых сверхдержавах. Армения со своей либеральной экономикой не может полностью оставаться в стороне от идущих в мировой экономике процессов, и говорить об экономике Армении без учета нынешних реалий глобальной экономики неправильно. В этом году мы являемся свидетелями ухудшения экономической ситуации в РФ, являющейся для нашей экономики крупным торговым партнером, которое охарактеризовалось, параллельно с сокращением экономической активности, ускорением инфляции до 8,8%, утечкой капитала в размере около $90 млрд и обесцениванием рубля РФ по отношению к доллару США более чем на 40%. Доллар США укрепляет свои позиции в глобальной экономике по отношению к другим валютам мира. Так, например, по сравнению с декабрем прошлого года курс доллара США по отношению к евро повысился на 10,2%, швейцарскому франку – на 8,6%, английскому фунту – на 4,3%, японской иене – на 15,1%, грузинскому лари – на 8,9%. Между прочим, должен сказать, что пример Грузии очень наглядно опровергает выдвигаемые некоторыми версии о том, что в Армении основной причиной обесценивания драма является вступление Армении в Евразийский экономический союз. А тогда почему в Грузии обесценивается лари? Грузия подписала Договор о свободной торговле. А почему и в остальных странах обесцениваются национальные валюты? В экономике Евросоюза, после спадов предыдущих двух лет -0,7% и -0,4%, в этом году существенного восстановления не ожидается. Очевидно, что Армения не может двигаться против течения, и то, что происходит в глобальной экономике, должно найти свое отражение также в нашей стране и в наших экономических показателях. Тем не менее, Правительство и Центральный банк Армении должны увеличить усилия для смягчения проникающего из внешнего мира негативного влияния на нашу экономику и плавного осуществления необходимой коррекции.
В условиях имеющихся в нынешней глобальной экономике неопределенностей важнейшим вызовом для Армении остается создание основ для долгосрочного стабильного экономического роста. Единственным и исключительным средством ускорения темпов дальнейшего сокращения безработицы и бедности является ускорение темпов экономического роста в условиях стабильной инфляции. В этом плане в экономике РА первоочередным является привлечение новых инвестиций и посредством этого увеличение производственного потенциала. Однако не секрет, что инвестиции текут туда, где экономически выгодно, где инвестиционная среда благоприятна и инвестициям не угрожает опасность. С точки зрения экономической выгоды в настоящее время наша страна имеет объективную ограниченность, и это в основном малые объемы нашей экономики, однако я уверен, что со вступлением В ЕЭС эта проблема становится решаемой, поскольку Армения станет частью экономического пространства ЕЭС, и за счет этого увеличатся побудительные мотивы инвесторов к осуществлению инвестиций в нашей стране. С точки зрения улучшения инвестиционной среды, конечно, Армения зафиксировала прогресс согласно показателю занятия бизнесом Всемирного банка, в настоящее время находясь на 45-м месте в списке 189 стран по соседству с Чехией, однако очевидно, что этого недостаточно, чтобы иметь благоприятную бизнес-среду с точки зрения привлечения новых инвестиций, и мы стремимся к намного большему. С точки зрения безопасности нынешняя экономическая система Армении максимально гарантирует надежность осуществленных инвестиций, однако важно также сохранение мира в регионе, для укрепления которого мы прилагали и будем прилагать усилия по всем направлениям, в том числе также обеспечением уровня соответствующих расходов в оборонительных целях. И когда мы говорим о соотношении налоги/ВВП, когда говорим об объемах бюджета, уверяю вас, наша цель состоит не в том, чтобы показать ВВП, что сегодня расходуем больше денег, чем расходовали вчера, или что мы сегодня работаем лучше, чем работали вчера. Искренне уверяю, что цель не в этом. Цель – показать, сколько мы сейчас расходуем денег на безопасность, социальные расходы. И это очень важно и для инвестиций, и для настроения людей, и вообще крайне важно для жизни. И в этом плане хочу сказать, что если в 1995 году на цели обороны расходовалось 19,1 млрд драмов, в 2005 году – 64,4 млрд драмов, то в 2014 году – примерно 200 млрд драмов. Разница, думаю, очень очевидна, и это делается как для обеспечения физической безопасности нашего народа, так и для обеспечения нашей экономической безопасности.
Уважаемые предприниматели!
Еще раз приветствую всех вас. Уверяю, что в нашей совместной работе, как минимум с нашей стороны, точно не будет недостатка активности и сердобольности и выражаю надежду, что ваши дальнейшие инициативы и ваш оптимизм откроют новые возможности для результатов осуществляемой в нашей стране экономической политики. Тем более, что по всей вероятности, с 1 января для деловых людей открываются очень большие перспективы.