Հայաստանը «սեյսմակայուն բարձերի» արտադրությամբ համաշխարհային առաջատարներից է
«Սեյսմակայում բարձերի» արտադրությամբ Հայաստանն աշխարհում առաջատար եռյակում է: Այդ մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց «Ռետինե նորույթ» ՍՊԸ տնօրեն Գագիկ Իգնատոսյանը: «Սեյսմակայուն բարձերը» հատուկ մշակված ռետինից պատրաստված հարմարանքներ են, որոնք դրվում են շենքերի հիմքում՝ սեյսմակայունությունն ավելացնելու համար: Ըստ Գ. Իգնատոսյանի՝ դրանք թույլ են տալիս դիմանալ մինչեւ 9,5 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժերին: «Բարձերը» կարելի է տեղադրել ոչ միայն նորակառույցներում, այլեւ հին շենքերում:
«Բարձերն» սկսել են արտահանվել նաեւ Իրան, կա նաեւ հետաքրքրություն այլ երկրներից: Հայաստանում դրանք արդեն կիրառվել են մոտ 15 շինությունների տակ, մի քանի շինություններում դրանց տեղադրումն ընթացքի մեջ է: Ըստ Գ. Իգնատոսյանի՝ «բարձերը» հատկապես լայնորեն կիրառում է «Էլիտ գրուպը»: «Ռետինե նորույթն» առաջարկել է ՀՀ կառավարությանը՝ շենքերի սեյսմակայութնունն ավելացնելու ազգային ծրագիր կազմել:
Նշենք, որ «Ռետինե նորույթն» արտադրում է ռետինատեխնիկական բազմապիսի արտադրանքներ, այդ թվում՝ տանկերի, ռազմական մեքենաների, հանքարդյունաբերական նշանակության խոշոր ինքնագնացների համար: Առաջարկվում է նաեւ փողոցների չուգունե «լյուկերի» կափարիչները փոխարինել ռետինե կափարիչներով:

Армения – ведущая страна по производству сейсмостойких креплений
Армения является одной из ведущих стран по производству «сейсмостойких подушек». Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am сообщил директор ООО «Ретине Норуйт» Гагик Игнатосян.
«Сейсмостойкие подушки» — это специально разработанные резиновые крепления, которые вставляются в фундамент здания для увеличения сейсмостойкости здания. По словам Игнатосяна, резиновые крепления позволяют выдерживать землетрясения до 9,5 магнитуд. «Подушки» можно вставлять не только в новостройках, но и старых зданиях.
«Сейсмостойкие подушки» экспортируются в Иран, есть интерес и других стран. «Подушки» в Армении уже были применены в 15 зданиях. Крепления широко используется компанией «Элит Групп». ООО «Ретине Норуйт» предложило Правительству Армении составить национальную программу по увеличению сейсмостойкости зданий.