Կառավարությունն աջակցում է «Լիկվոր» դեղագործական ընկերության ներդրումային ծրագրին
«Լիկվոր» դեղագործական ընկերությանը 5 տարի ժամկետով մաքսային տուրքերից ազատելու ՀՀ կառավարության որոշումն ընդունվել է ընկերության ներկայացրած միջնաժամկետ զարգացման ծրագրի հիման վրա։ Այս մասին NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ընկերության գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Մաթեւոսյանը։
Նրա խոսքով՝ ծրագրով նախատեսվում են ինչպես արտադրության ոլորտ ուղղված ներդրումներ, այնպես էլ արտահանման ծավալների մեծացում, նոր աշխատատեղերի ստեղծում ու գիտահետազոտական մշակումների ֆինանսավորում։
«Հաշվի է առնվել, որ «Լիկվոր» ՓԲԸ-ն երկար տարիներ Հայաստանի դեղարտադրության անվերապահ առաջատարն է` ինչպես արտադրության, այնպես էլ արտադրանքի արտահանման ծավալներով։ Հայաստանից դեղորայքի արտահանման ընդհանուր ծավալի ավելի քան 40 տոկոսը բաժին է ընկնում հենց մեր ընկերությանը։ Մնացած մասն ապահովում են մյուս մոտ մեկ տասնյակ արտադրողները», — ասաց նա։
Ընկերության ղեկավարը նշեց, որ «Լիկվորը» Հայաստանի դեղարտադրող ընկերություններից խոշորագույն հարկատուն է եւ արտադրության զարգացման նպատակով կատարվող ներդրումների ծավալով առաջատարը։
«Ուզում եմ հիշեցնել, որ ընկերությունը դեռ 2013թ. Կովկասում առաջինն էր, որ դեղորայքի արտադրության եվրոպական չափանիշներին համապատասխանող GMP հավաստագիր ստացավ։ Մեր արտադրանքի մոտ 70 տոկոսն արտահանվում է ինչպես մերձավոր, այնպես էլ հեռավոր երկրներ։
Հպարտությամբ ուզում եմ նշել, որ այս տարի մեր կոլեկտիվը նշում է արտադրական հաջող գործունեության 25-ամյակը։ Քառորդ դար շարունակ մեր ընկերությունը Հայաստանի բուժհաստատություններն ապահովում է առաջին անհրաժեշտության դեղերով։ Այս տարիների ընթացքում նախաձեռնել ենք ավելի քան 60 ժամանակակից եւ արդյունավետ դեղամիջոցների արտադրությունը եւ արտահանումը։ Դրանց թվում են սինթետիկ հակաբիոտիկներ, պլազմափոխարինող միջոցներ, ներարկման դեղեր՝ վիտամիններ, հակաօքսիդանտներ, հակաառիթմիկ միջոցներ եւ շատ այլ դեղամիջոցներ։ 2015թ. միջազգային արտոնագրի ժամկետը լրանալուց անմիջապես հետո ընկերության անձնակազմի պրոֆեսիոնալ գործունեության շնորհիվ շուկա դուրս բերվեց մեր արտադրության վերջին սերնդի ներարկման միոռելաքսանտ, որն այդքան անհրաժեշտ է հանրապետության բժշկական կենտրոններին», — ասաց Սերգեյ Մաթեւոսյանը։
Ըստ նրա՝ ընկերությունը հատուկ նշանակություն է տալիս ակնաբուժական դեղերի արտադրությանը։ Այդ արտադրանքը արտահանվում է Եվրասիայի, Աֆրիկայի եւ Մերձավոր Արեւելքի երկրներ։ Տարբեր աշխարհամասերում մարդիկ օգտագործում են Հայաստանում արտադրվող «Լիկվոր» ընկերության հակագլաուկոմային, հակամանրէային, հակաբորբոքային եւ այլ աչքի կաթիլներ։
«Չնայած առաջիկա տարիներին մեր երկրի տնտեսությանը սպասող դժվարություններին եւ լուրջ մարտահրավերներին՝ մենք վստահորեն առաջ ենք նայում՝ հիմնվելով ճանաչման եւ հաջողության բարդ ճանապարհ անցնելու մեր փորձի վրա», — ընդգծեց ընկերության ղեկավարը։
Հիշեցնենք, որ «Լիկվոր» դեղագործական ընկերության ներդրումային ծրագիրը մաքսատուրքից ազատելու որոշումը կառավարությունն ընդունել է 2016թ. հունվարի 20–ին:

Правительство содействовало инвестиционной программе фармацевтической компании «Ликвор»
Решение Правительства Армении об освобождении компании «Ликвор» от выплат таможенных пошлин сроком на 5 лет принято на основе представленной компанией программы среднесрочного развития. Об этом в беседе с NEWS.am Medicine сообщил руководитель компании Сергей Матевосян.
По его словам, программа касается как инвестиций в развитие производства, так и увеличения объемов экспорта, создания новых рабочих мест, а также финансирования научно-исследовательских разработок.
«Было учтено, что ЗАО Ликвор уже много лет является безусловным лидером фарминдустрии Армении, как по объемам производства, так и по экспорту продукции. Более 40% от общего объема экспорта лекарств из страны, приходится на долю нашей компании. Остальную часть обеспечивают примерно 10 производителей – экспортеров», — сказал он.
Глава компании отметил, что «Ликвор» также является самым крупным налогоплательщиком, а также инвестором в развитие производства среди фирм-производителей лекарств Армении.
«Хочу напомнить, что компания еще в 2013 году, первой на Кавказе, получила сертификат GMP на соответствие европейским стандартам качества производства лекарственных препаратов.
Около 70% произведенной нами продукции экспортируется в ближнее и дальнее зарубежье.
С гордостью хочу отметить, что в этом году коллектив предприятия отметит 25-летие успешной производственной деятельности. В течение четверти века наша компания обеспечивает медицинские учреждения Армении препаратами первой необходимости. За эти годы были внедрены в производство и выведены на экспортные рынки более 60-ти современных и эффективных лекарственных препаратов, в том числе синтетические антибиотики, плазмозамещающие средства, инъекционные препараты- витамины, антиоксиданты, антиаритмические средства, и много других лекарственных препаратов. Благодаря профессиональной деятельности персонала компании, в 2015 году на рынок был выведен только что вышедший из под международного патента инъекционный миорелаксант последнего поколения, столь необходимый клиникам республики», — рассказал Сергей Матевосян.
По его словам, особое значение компания придает офтальмологической линейке производства. Данная продукция экспортируется в страны Евразии, Африки и Ближнего Востока. Люди на разных континентах используют противоглаукомные, антибактериальные, противовоспалительные и другие глазные капли компании «Ликвор», произведенные под брэндом Армении.
«Несмотря на ожидаемые трудности и серьезные вызовы для экономики нашей страны в ближайшие годы, мы с уверенностью смотрим в будущее, опираясь на опыт пройденного непростого пути признания и успеха», — подчеркнул глава компании.
Напомним, постановление об освобождении фармкомпании «Ликвор» от таможенных пошлин принято на заседании правительства Армении 20 января.