Էքսպեդիտոր. Ղրիմի նավահանգիստների հետ հնարավոր դժվարությունները չեն անդրադառնա Հայաստանի վրա
Ղրիմի նավահանգիստների միջոցով իրականացվող աևժռեւտրի հնարավոր դժվարությունները չեն անդրադառնա Հայաստանի վրա: Նման կարծիք հայտնել է Եղիշե Հովհաննիսյանը: Ուկրաինական նավահանգիստներից Հայաստան են գալիս միայն մետաղյան ամրաններն ու անտառանյութը: «Իսկ շինարարական սեկտորը վերջին շրջանում այդքան էլ ակտիվ չէ»,- նշել է նա:
Ինչ վերաբերում է Ղրիմում Կերչի նավահանգստի փոխարինմանը, ապա հնարավոր է երթուղին դեպի Իլյիչեւսկի, իսկ բեռնատար նավերին կսպասարկեն Օդեսայում, Մարիուպոլում եւ Խերսոնում: «Ամեն դեպքում այժմ էլ ուկրաինական նավահանգիստներում մեր շրջանառությունն այդքան էլ բարձր չէ»,- նշել է Հովհաննիսյանը: Այժմ Հայաստանի հետ բեռնաշրջանառություն իրականացնում են Իլյիչեւսկը, Մարիուպոլն ու Կերչը:
Հովհաննիսյանը նշել է, որ բեռների փոխադրում Պերեկոպի միջով՝ Ղրիմից Ուկրաինայի մնացած հատված ու հակառակը, Հայաստան բերվող բեռների համար գրեթե չի իրականացվում:
«Ամեն դեպքում կանխագուշակել այժմ, նույնիսկ կարճ ժամկետով, նշանակում է սուրճի բաժակի վրա գուշակել: Ոչ ոք չգիտի, ինչպիսին կլինի իրավիճակը մեկ շաբաթ կամ ամիս անց»,- նշել է Հովհաննիսյանը:

Экспедитор: Возможные трудности с крымскими портами не скажутся на Армении
Возможные трудности с торговлей через крымские порты не скажутся на Армении. Такое мнение высказал Егише Ованнисян. Из габаритных товаров, через украинские порты в Армению идут только арматура и пиломатериалы. «А активность строительного сектора в последнее время и так не очень высока», — заметил он.
Что касается заменимости Керченского порта в Крыму, то паромные переправы можно заменить маршрутом на Ильичевск, а грузовые суда обслуживаются в Одессе, Мариуполе и Херсоне. «Но в любом случае оборот через украинские порты у нас и сейчас не настолько высок», — отметил Ованнисян. Сейчас в грузообороте с Арменией участвуют только Ильичевск и в меньшей степени — Мариуполь и Керчь.
Перевозки фурами через Перекоп – из Крыма в остальную Украину и обратно – для грузов в Армению и оттуда практически не применяются, отметил Ованнисян.
«В любом случае загадывать сейчас, даже на короткий срок – это гадать на кофейной гуще. Никто не знает, как будут обстоять дела через неделю или месяц, например, с огузками металлопроката из Днепропетровска или с каким-либо другим товаром», — отметил Ованнисян.