Երևանում բացվեց Արմենիա էքսպո-2022 առևտրաարդյունաբերական ցուցահանդեսը
Յոթ երկրի 184 ընկերություն է ներկայացված Կ․ Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում սեպտեմբերի 16-ին բացված Արմենիա էքսպո-2022 տարածաշրջանային ունիվերսալ առևտրաարդյունաբերական ցուցահանդեսային ֆորումում։ Վերջինս, որ թվով քսանմեկերորդն է՝ կազմակերպվել է Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության ու «Լոգոս էքսպո կենտրոնի» կողմից։
Շնորհակալություն հայտնելով այս ծանր ժամանակաշրջանում ցուցահանդեսին մասնակցության համար՝ «Լոգոս էքսպո կենտրոնի» գլխավոր տնօրեն Սուրեն Նազինյանը ներկաներին խնդրեց մեկ րոպե լռությամբ հարգել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքով զոհվածների հիշատակը։
«Ի հեճուկս մեր թշնամիների բոլոր նկրտումների՝ մենք բացում ենք այս ցուցահանդեսը, որը բնույթով գլխավոր և ամենաընդգրկունն է և իր  հաստատատուն տեղն ունի Հայաստանի գործարար կյանքում»,- բացման խոսքում նշեց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության փոխնախագահ Ներսես Կարամանուկյանը։ Նրա խոսքով՝ այս ամենամյա ցուցահանդեսը ներկայացուցչական հարթակ է, որն ի մի է բերում հայրենական և արտերկրի ձեռներեցներին՝ հնարավորություն տալով պատշաճորեն ներկայացնել իրենց բազմապիսի արտադրանքը։ Այն մասնակիցներին թույլ է տալիս ծանոթանալու և ձեռք բերելու անհրաժեշտ տեղեկատվություն ոչ միայն հայաստանյան, այլև արտասահմանյան ընկերությունների, կազմակերպությունների, ապրանքանիշերի վերաբերյալ, հաստատել գործարար կապեր, գտնել ներդրումային նոր հնարավորություններ ու շուկաներ։
ՀՀ-ում Բելառուսի արտակարգ և լիազոր դեսպանի ավագ խորհրդական Սերգեյ Տրոցյուկը շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ ընդգծեց ցուցահանդեսի կարևորությունն ու կազմակերպվածության բարձր մակարդակը։ Նրա ներկայացմամբ, բելառուսական պատվիրակությունը տարեցտարի ավելացնում է իր մասնակցության աստիճանը, և այս տարի, նախորդի հետ համեմատած, կրկնապատկվել է մասնակից ընկերությունների թիվը։ Նա հույս հայտնեց, որ առաջիկայում Երևանում հնարավոր կլինի բացել նաև բելառուսական արտադրանքի առանձին ցուցահանդես։
ՀՀ-ում ՌԴ առևտրային ներկայացուցչության ղեկավար Աննա Դոնչենկոն բարձր գնահատեց համանման հարթակների գործունեությունը, ընդծելով կազմակերպչական բարձր մակարդակը և ռուսական ընկերությունների շահագրգիռ մասնակցությունը։ Զարգացնելով բելառուսական կողմի գաղափարը, նա նպատակահարմար համարեց ապագայում Երևանում կազմակերպել նաև ԵԱՏՄ երկրների առևտրաարդյունաբերական ցուցահանդես։
Արմենիա էքսպո-2022-ի մասնակցողների ավելի քան 70%-ն արտասահմանյան ընկերություններ և կազմակերպություններ են, որոնք ներկայացնում են Ռուսաստանը, Բելառուսը, Գերմանիան, Իտալիան, Վրաստանը, Լիտվան։ Ցուցահանդեսի բացառիկությունն իր թեմատիկ կառուցվածքում է՝ ընդգրկելով գրեթե բոլոր ոլորտները՝ էներգետիկայից, մեքենաշինությունից, շինարարությունից՝ մինչև տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, սննդի արդյունաբերություն, զբոսաշրջություն և այլ բնագավառներ։

В Ереване открылась торгово-промышленная выставка Armenia Expo-2022
184 компании из семи стран представлены на региональном универсальном торгово-промышленном выставочном форуме «Armenia Expo-2022», который открылся 16 сентября в Ереване, в Спортивно-концертном комплексе. Выставка, которая является двадцать первой, организована Союзом промышленников и предпринимателей Армении и LOGOS EXPO центром.
Выразив признательность за участие в выставке в этот непростой период, генеральный директор LOGOS EXPO Center Сурен Назинян попросил собравшихся минутой молчания почтить память погибших в результате развязанной Азербайджаном агрессии на суверенную территорию Армении.
«Несмотря на все амбиции наших врагов, мы открываем эту выставку, которая является основной и наиболее комплексной по своему характеру и занимает постоянное место в деловой жизни Армении», — в своем вступительном слове сказал вице-президент Союза промышленников и предпринимателей Армении Нерсес Караманукян. По его словам, эта ежегодная выставка является представительной площадкой, которая объединяет отечественных и зарубежных предпринимателей, предоставляя им возможность достойно представить свою разнообразную продукцию. Это позволяет участникам познакомиться и получить необходимую информацию не только об армянских, но и зарубежных компаниях, организациях, брендах, установить деловые связи, найти новые инвестиционные возможности и рынки.
Старший советник Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Беларусь в РА Сергей Троцюк поблагодарил за теплый прием и подчеркнул важность выставки и высокий уровень организации. По его словам, белорусская делегация с каждым годом увеличивает степень своего участия, и в этом году, по сравнению с предыдущим, количество компаний-участников увеличилось вдвое. Он выразил надежду, что в ближайшее время в Ереване можно будет открыть отдельную выставку белорусской продукции.
Глава торгового представительства РФ в РА Анна Донченко высоко оценила деятельность подобных площадок, отметив высокий уровень организации и заинтересованное участие российских компаний. Развивая идею белорусской стороны, она сочла целесообразным в будущем в Ереване организовать торгово-промышленную выставку стран ЕАЭС.
Более 70% участников Armenia Expo-2022 составляют иностранные компании и организации, представляющие Россию, Беларусь, Германию, Италию, Грузию, Литву. Эксклюзивность выставки заключается в ее тематической структуре, охватывающей практически все отрасли, от энергетики, машиностроения, строительства до информационных технологий, пищевой промышленности, туризма и других сфер.