Երևանում բացվեց «Առողջապահություն և դեղագործություն EXPO 2023» միջազգային ցուցահանդեսը
Բժշկական ապրանքների և ծառայությունների ներկայացում, նոր գործարար կապերի հաստատում․ այսպիսի նպատակներ է հետապնդում «Առողջապահություն և դեղագործություն EXPO 2023» 21-րդ բժշկական միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսը, որը նոյեմբերի 3-ին բացվեց Yerevan EXPO ցուցահանդեսային համալիրում։
Ըստ LOGOS EXPO կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Սուրեն Նազինյանի՝ ցուցահանդեսին իրենց մասնակցությունն են բերել Հայաստանը, Ռուսաստանի Դաշնությունը, Իտալիան և Բելառուսը ներկայացնող 80 ընկերություն։ Տաղավարները բաշխված են ըստ հիմնական թեմատիկ բաժինների, այդ թվում՝ կանխարգելիչ բժշկություն, ստոմատոլոգիա, դեղագործություն, ախտորոշում, կլինիկական բժշկություն, բժշկական ու լաբորատոր սարքավորումներ, մայրություն և մանկություն, հիգիենա։
Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության առևտրային ներկայացուցչության ղեկավար Աննա Դոնչենկոյի խոսքով՝ ռուսական ընկերությունները ներկայացնում են երկրի մայրաքաղաքն ու Մոսկվայի մարզը։ Նրա հաղորդմամբ՝ 2022 թվականին Ռուսաստանից Հայաստան միայն դեղագործական արտադրանքի գծով իրականացվել է շուրջ 163 մլն դոլարի ներկրում, և այս միտումը ներկայում էլ շարունակվում է։ Աննա Դոնչենկոն հույս հայտնեց, որ ցուցահանդեսը հնարավորություն կտա ձևավորել նոր կապեր, ունենալ նոր պայմանավորվածություններ։
«Առողջապահություն և դեղագործություն EXPO 2023» 21-րդ բժշկական միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսը, որը կազմակերպվել է Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության ու LOGOS EXPO կենտրոնի կողմից, աշխատանքը կշարունակի մինչև նոյեմբերի 5-ը:

“Healthcare and Pharmaceuticals EXPO 2023” was opened in Yerevan
The 21st International Specialized Medical Exhibition “Healthcare and Pharmaceuticals EXPO 2023” was opened on November 3 at the Yerevan EXPO exhibition complex. The goal of the Exhibition is the presentation of medical products and services and establishment of new business relations. The exhibition is organized by the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia and the LOGOS EXPO center and will run until November 5.
According to the general director of LOGOS EXPO center Suren Nazinyan, 80 companies representing Armenia, the Russian Federation, Italy and Belarus took part in the exhibition. The main thematic sections are preventive medicine, dentistry, pharmacy, diagnostics, clinical medicine, medical and laboratory equipment, motherhood and childhood, hygiene etc.
According to Anna Donchenko, head of the trade representation of the Russian Federation in Armenia, Russian companies represent Moscow and the Moscow Region. According to her, in 2022 about 163 million dollars of pharmaceutical products were imported from Russia to Armenia. Anna Donchenko expressed hope that the exhibition will provide an opportunity to form new business ties and sign new contracts.