Երվանդ Զորյանը պարգևատրվել է ՀԱԳՄ Ոսկե մեդալով
Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության սրահում հունիսի 5-ին տեղի ունեցավ տոնական հանդիսություն՝ նվիրված դոկտոր, պրոֆեսոր Երվանդ Զորյանի ծննդյան 70-ամյակին։
Լինելով հաշվողական տեխնիկայի և միկրոէլեկտրոնիկայի մասնագետ, Երվանդ Զորյանն անցել է մասնագիտական ու հասարակական գործունեության բեղուն ճանապարհ։ Հայկական վիրտուալ համալսարանի հիմնադիր-նախագահն է, Սինոփսիս ընկերության առաջատար գիտնական ու գլխավոր ճարտարագետ, Սինոփսիս Արմենիա ընկերության նախագահը։ Հանդիսանում է նաև ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի արտասահմանյան անդամ, Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացման խորհրդի անդամ, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) Կենտրոնական վարչության փոխնախագահ, ՀԲԸՄ Սիլիկոնային Հովտի մասնաճյուղի հիմնադիր նախագահ, ԱրմԹեք կոնգրեսի ծրագրային կոմիտեի նախագահ, HyeConnect Foundation-ի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (AUA) հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, Բրիտանական Կոլումբիայի համալսարանի դոցենտ։
Ելույթ ունեցողները՝ գործընկերներ, համախոհներ, մտերիմներ, նշեցին Երվանդ Զորյանի մեծ ավանդը ՏՏ ոլորտի զարգացման, գիտակրթական ծրագրերի իրականացման, հայապահպանության, Հայաստան–Սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում։
Շնորհավորելով հոբելյարին՝ ՀԱԳՄ փոխնախագահ Ներսես Կարամանուկյանն արժևորեց նրա դերակատարությունը Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառի ընդլայնման գործում, կարևորեց սփյուռքահայ գործարարների մասնակցությունը մայր հայրենիքում իրականացվող նախագծերին, գործարար կարողությունների համատեղումը։
Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառի, գիտական ու կրթական ոլորտների զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի, հասարակական բեղուն գործունեության համար և ծննդյան 70–ամյակի կապակցությամբ՝ Երվանդ Զորյանը պարգևատրվեց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության պատվոգրով և Ոսկե մեդալով։

A ceremonial event dedicated to the 70th birthday of Dr. Professor Yervant Zorian was held on June 5 in the hall of the Armenian General Benevolent Union (AGBU).
As a specialist in computer engineering and microelectronics, Yervant Zorian has built a distinguished career in both professional and public service. He is the founding president of the Armenian Virtual University, a chief scientist and chief architect at Synopsys, and the president of Synopsys Armenia. He is also a foreign member of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, a member of the Armenian Council for Science and Technology Development, Vice President of the Central Board of the Armenian General Benevolent Union (AGBU), founding president of the AGBU Silicon Valley Chapter, chairman of the Program Committee of the ArmTech Congress, chairman of the Board of Trustees of the HyeConnect Foundation, a member of the Board of Trustees of the American University of Armenia (AUA), and an associate professor at the University of British Columbia.
Speakers, including colleagues, associates, and close friends, highlighted Yervant Zorian’s significant contributions to the development of the information technology sector, the implementation of scientific and educational programs, the preservation of Armenian identity, and the strengthening of Armenia–Diaspora relations.
Congratulating the jubilarian, Nerses Karamanukyan, Vice President of the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia emphasized Zorian’s role in expanding Armenia’s information technology sector and underscored the importance of diaspora Armenian entrepreneurs’ participation in projects implemented in the homeland, as well as the integration of their business expertise.
In recognition of his significant contribution to the development of Armenia’s information technology, scientific, and educational sectors, his fruitful public service, and on the occasion of his 70th birthday, Yervant Zorian was awarded a Certificate of Honor and the Gold Medal of the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia.