Գործարար համայնքը շարունակում է աջակցել Արցախից բռնի տեղահանված հայրենակիցներին
Հայկական կարմիր խաչի ընկերությունը շարունակում է Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին աջակցության փաթեթների բաշխումը, որն իրականացվում է շնորհիվ «Ապավեն» միջազգային բեռնափոխադրող ընկերության կողմից հատկացված 40 մլն դրամի նվիրատվության։ Արդյունքում 1000 տեղահանված ընտանիքի կտրամադրվեն տաք ծածկոցներ ու հիգիենիկ հավաքածուներ, որոնք հաշվարկված են մեկ ամսվա կտրվածքով։ Տաշիրում և Արտաշատում բնակություն հաստատածներին օգնության տրամադրումն արդեն ավարտվել է, այժմ բաշխումը մայրաքաղաքում է ընթանում։
Սա գործարար համայնքի՝ հայրենազրկված արցախահայությանը սատարման օրինակներից մեկն է միայն։ Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության՝ անցյալ տարվա սեպտեմբերին Արցախում ծավալված զարգացումների առնչությամբ արված կոչից հետո բազմաթիվ գործարարներ իրենց ակտիվ մասնակցությունը բերեցին ստիպողաբար տեղահանված մեր հայրենակիցներին կացարաններով, սնունդով, առաջին անհրաժեշտության պարագաներով, աշխատատեղերով ապահովման գործում։ Իսկ 2023-ի տարեմուտին ՀԱԳՄ նախագահ Արսեն Ղազարյանը հայտարարեց գործարարների հերթական նախաձեռնության մասին, որով նախատեսվում է ավարտին հասցնել Գյումրիում ավերիչ երկրաշարժից հետո անավարտ մնացած շինարարական համալիրներից մեկը, ինչը հնարավորության կտա բնակարանով ապահովել Արցախից բռնի տեղահանված 220 ընտանիքի։ Նախագծային աշխատանքներն արդեն արված են, ընդհանուր առմամբ կպահանջվի 1,5 մլդ դրամ։

The business community continues to support the compatriots forcibly displaced from Artsakh
The Armenian Red Cross Society continues the distribution of support packages to our compatriots who were forcibly displaced from Artsakh, which is carried out within the donation of 40 million drams allocated by the “Apaven” international freight company.
As a result, 1,000 displaced families will be provided with warm blankets and sanitary kits.
The provision of aid to those settled in Tashir and Artashat has already been completed, now the distribution is underway in the capital.
This is just one example of the support of the business community to the depatriated Artsakh Armenians.
After the UMBA appeal made in September of last year, many businessmen took an active part in providing our compatriots with accommodation, food, basic necessities, and jobs.
And at the beginning of 2023, UMBA President Arsen Ghazaryan announced another initiative of businessmen, which plans to complete one of the construction complexes left unfinished after the devastating earthquake in Gyumri, which will make it possible to provide housing to 220 families forcibly displaced from Artsakh.