Գործարար համայնքը շարունակում է աջակցել Արցախից բռնի տեղահանված հայրենակիցներին
Հայկական կարմիր խաչի ընկերությունը շարունակում է Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցներին աջակցության փաթեթների բաշխումը, որն իրականացվում է շնորհիվ «Ապավեն» միջազգային բեռնափոխադրող ընկերության կողմից հատկացված 40 մլն դրամի նվիրատվության։ Արդյունքում 1000 տեղահանված ընտանիքի կտրամադրվեն տաք ծածկոցներ ու հիգիենիկ հավաքածուներ, որոնք հաշվարկված են մեկ ամսվա կտրվածքով։ Տաշիրում և Արտաշատում բնակություն հաստատածներին օգնության տրամադրումն արդեն ավարտվել է, այժմ բաշխումը մայրաքաղաքում է ընթանում։
Սա գործարար համայնքի՝ հայրենազրկված արցախահայությանը սատարման օրինակներից մեկն է միայն։ Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության՝ անցյալ տարվա սեպտեմբերին Արցախում ծավալված զարգացումների առնչությամբ արված կոչից հետո բազմաթիվ գործարարներ իրենց ակտիվ մասնակցությունը բերեցին ստիպողաբար տեղահանված մեր հայրենակիցներին կացարաններով, սնունդով, առաջին անհրաժեշտության պարագաներով, աշխատատեղերով ապահովման գործում։ Իսկ 2023-ի տարեմուտին ՀԱԳՄ նախագահ Արսեն Ղազարյանը հայտարարեց գործարարների հերթական նախաձեռնության մասին, որով նախատեսվում է ավարտին հասցնել Գյումրիում ավերիչ երկրաշարժից հետո անավարտ մնացած շինարարական համալիրներից մեկը, ինչը հնարավորության կտա բնակարանով ապահովել Արցախից բռնի տեղահանված 220 ընտանիքի։ Նախագծային աշխատանքներն արդեն արված են, ընդհանուր առմամբ կպահանջվի 1,5 մլդ դրամ։

Бизнес-сообщество продолжает поддерживать соотечественников, вынужденно переселенных из Арцаха
Армянское общество Красного Креста продолжает раздачу пакетов помощи нашим соотечественникам, насильственно переселенных из Арцаха, которая осуществляется благодаря пожертвованию в размере 40 миллионов драмов, выделенных международной грузовой компанией «Апавен». В результате 1000 переселенных семей будут обеспечены теплыми одеялами и гигиеническими наборами, рассчитанными на один месяц. Оказание помощи поселившимся в Ташире и Арташате уже завершено, сейчас идет раздача в столице.
Это лишь один из примеров поддержки бизнес-сообщества переселенным арцахским армян. После призыва Союза промышленников и предпринимателей Армении, относительно событий в Арцахе в сентябре прошлого года, многие бизнесмены приняли активное участие в обеспечении наших вынужденно переселенных соотечественников жильем, продуктами питания, предметами первой необходимости и рабочими местами. А в начале 2023 года Председатель СППА Арсен Казарян анонсировал еще одну инициативу бизнесменов, которая планирует достроить один из строительных комплексов, оставшихся незавершенным после разрушительного землетрясения в Гюмри, что позволит обеспечить жильем 220 семей, вынужденно переселенных из Арцаха. Проектные работы уже проведены, всего потребуется 1,5 млрд драмов.